Kraków w czasach zarazy i wojny – 117. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 r.

Kolejny, 117. tydzień Krakowa w czasach zarazy i 17. tydzień Europy w czasach wojny. Dziś o zmianach i koniecznościach. Najpierw skrót spraw ogólnopolskich:

 • Wojna na Ukrainie to bohaterstwo Ukraińców, pomoc, ale i kunktatorstwo Europy. Dobrze, że jest opinia publiczna.
 • Pandemia się cofnęła, ale są zawsze „czarne łabędzie”.
 • Władza Rzeczpospolitej przez ideologię może stracić wielkie środki na odbudowę Polski.
 • Umiarkowani konserwatyści w Platformie Obywatelskiej.

I sprawy krakowskie:

 • Wygrał czy przegrał? Spór p. Śpiewaka z p. Majchrowskim.
 • Ważne kwestie pustostanów.
 • Czy w administracji można dawać szansę, czyli historii z GUP ciąg dalszy.

I szersza wersja spraw ogólnopolskich:

1. Wojna na Ukrainie trwa. Wielki walec artyleryjski i ludzki miażdży, nie licząc się z ofiarami wśród własnych żołnierzy, żołnierzy przeciwnika, ale i bezbronnej ludności cywilnej. Rosjanie zupełnie nie liczą się z życiem własnych żołnierzy, dowódcy muszą mobilizować swoich żołnierzy prawie na placu boju, stąd częste ofiary wyższych stopniem oficerów. Ukraińcy bronią się bohatersko, ale tracą swoich żołnierzy, tracą pole, tracą uzbrojenie i inicjatywę. Coraz bardziej trzeba się liczyć z utratą przez Ukrainę tych ziem, a będzie to poważna porażka. Jedynym ratunkiem jest coraz mocniejsze zaopatrywanie wojsk ukraińskich w sprzęt i uzbrojenie zachodnie i amerykańskie. Widać, że Amerykanie, Brytyjczycy, Polacy i większość Europejczyków zbroją Ukraińców, ale jest coraz więcej kunktatorstwa, szukania możliwości opóźniania dostaw. Na szczęście jest opinia publiczna zmuszająca władze polityczne do etycznych działań.

2. Pandemia cofnęła się, jest coraz mniej zachorowań, coraz mniej się o tym mówi. A warto podsumować ten czas. Na pewno w pierwszym okresie, do wakacji 2020, wszyscy bardzo poważnie podeszli do pandemii. Była kompletna kwarantanna, ludzie, ale i władza, rozumieli powagę sytuacji. I za to brawo. Ale zaraz potem, w okresie przedwakacyjnym ruszyła polityka. Wymyślono za wszelką cenę wybory kopertowe, zablokowane przez Gowina, ale potem jednak wybory przeprowadzono. Przeprowadzono i spoczęto na laurach, zamiast przygotowywać się, jak władze w innych krajach, do kolejnych etapów pandemii. Inni przygotowywali służbę zdrowia i społeczeństwa do kolejnych fal. I te fale nastąpiły. W efekcie w Polsce mieliśmy prawie najwięcej zgonów nadmiarowych w Europie (po Bułgarii). Te ponad 100 tysięcy nadmiarowych zgonów to jest rozmiar odpowiedzialności władzy państwowej za niewłaściwe działania w pandemii. 

3. Po pandemii Unia Europejska przygotowała program odbudowy i zorganizowała cały pakiet wzajemnej pomocy finansowej, w dużej części jako dotacje, w znacznej części jako niskooprocentowane pożyczki. Zdecydowana większość krajów przedstawiła swoje programy i uzyskała akceptację. Ale kraje UE zdecydowały, że jednym z kryteriów możliwości korzystania ze wspólnych, a więc w dużej mierze finansowanych przez najbogatszych w Europie, pieniędzy będzie praworządność. Praworządność, bo to są wspólne pieniądze i musi być czytelny i sprawiedliwy monitoring wydatków, ale i UE nie jest bankomatem dla wszystkich. Jest wspólnotą ludzi, narodów i państw wspólnie wyznających te same wartości, w tym praworządność. Wygląda jednak, że rządząca Rzeczpospolitą władza widzi coraz bardziej, że nie jest w stanie pogodzić tych wymagań ze swoimi wartościami, jak widać nie przystającymi do wspólnych wartości. Jeżeli stracimy te miliardy, to będzie wielki polityczny błąd, wielka odpowiedzialność obecnej władzy, która prędzej czy później za to odpowie.

4. Platforma Obywatelska to partia centrum, ani prawica, ani lewica. Ale jak każda taka wielka, bo największa partia opozycji ma swoje skrzydła polityczne. Jest skrzydło o bardziej liberalnych poglądach, rozumiejących konieczność działania współczesnego, nowoczesnego, także w sprawach ideologicznych czy obyczajowych. I jest skrzydło bardziej konserwatywne, można powiedzieć umiarkowanych konserwatystów, czyli ludzi rozumiejących nowoczesność, ale też mocno związanych z wartościami konserwatywnymi, choć umiarkowanymi. Są w Europie konserwatyści w ogóle nie uznający rozwodów, aborcji czy związków partnerskich, ale są też konserwatyści szukający kompromisu między wartościami konserwatywnymi a progresywnymi oczekiwaniami. Krakowska PO uznała za właściwe zorganizować konferencję o ideach, związanych z jedną z najbardziej znanych postaci, próbujących wytłumaczyć współczesny świat – ks. prof. Józefem Tischnerem. Spotykamy się w Łopusznej, aby o tym porozmawiać. 

I sprawy krakowskie:

1. Przez parę miesięcy odbywał się proces cywilny, w którym Jacek Majchrowski oskarżył Jana Śpiewaka o działania uderzające w osobę Pana Profesora. Po kilku miesiącach posiedzeń sądu, tenże sąd podjął decyzję umarzającą proces i informującą, że ze względu na pozycję Pana Profesora Prezydenta Jacka Majchrowskiego i oskarżenia związane z pełnieniem tej funkcji, Pan Prezydent podlega ochronie jako osoba publiczna i ewentualne zarzuty powinny być skierowane przez urząd prokuratorski. Co prawda są w Polsce przykłady, gdzie osoba publiczna w związku z pełnieniem funkcji skarżyła w procesie cywilnym i proces się odbył, a wyrok nastąpił, ale w Polsce nie ma precedensu. I jaka była reakcja? Oskarżony Pan Śpiewak uznał, że wygrał ten proces, przypomnę – proces został umorzony, więc sąd nie określił winy, ale też nie określił niewinności. Jak chwali się sam Pan Śpiewak, jest on oskarżony już w 30 procesach, a co najmniej w jednym został prawomocnie skazany, ale ułaskawiony przez Prezydenta Rzeczpospolitej. Nie jest dla mnie wzorem człowiek oskarżany w procesach i wręcz skazany. Poczekamy na finał tej sprawy.

2. Ostatnio wiele dzieje się wokół pustostanów mieszkaniowych w Krakowie. W ciągu ostatnich kilku lat udało się znacząco zwiększyć skalę remontów pustostanów. Udaje się remontować około 350 pustostanów rocznie, chcemy 400 roczniea, na dodatek włączyliśmy program „Mieszkanie za remont”, umożliwiający przekazanie mieszkania komunalnego po czynszu komunalnym za remont pustostanu. Ta rewolucja w pustostanach jest możliwa tylko dzięki zwiększeniu środków na remonty. Co prawda pozyskujemy środki zewnętrzne z BGK, co prawda wprowadzamy standardy pustostanów. co powinno zmniejszyć potrzebę środków budżetowych, ale bez dalszych pieniędzy się nie da. W obecnej sytuacji budżetowej potrzebne są pieniądze na remont potrzebnych pustostanów. A potrzebujemy przede wszystkim małe, jedno- i dwupokojowe mieszkania, a z kolei mamy bardzo dużo mieszkań dużych trzy-, cztero- i pięciopokojowych, na które zapotrzebowanie jest i będzie niewielkie. Przeznaczyliśmy więc do sprzedaży ponad 200 pustostanów, przede wszystkim dużych, drogich w remoncie, zabytkowych lub ostatnich we wspólnocie. I było tutaj pewne nieporozumienie, polegające na częściowym blokowaniu sprzedaży. Jednak pozostawianie tych zbytecznych i drogich pustostanów to z jednej strony ponoszone cały czas koszty na zaliczki eksploatacyjne i remontowe, na zarządzanie także tymi pustostanami. Z drugiej strony na te pustostany nie będzie pieniędzy na remont, bo nie będzie pieniędzy na bardziej potrzebne remonty mniejszych pustostanów. Z trzeciej strony te zbyteczne pustostany nieeksploatowane będą niszczeć. I jestem pewien, że prędzej czy później te pustostany zostaną sprzedane, poniesiemy tylko po drodze koszty, zmniejszymy wartość i będziemy w przyszłości pięknie tłumaczyć, że jednak sprzedać było trzeba. Poczekamy i zobaczymy, choć jestem pewien, że tak będzie.

3. W gazetach Orlen Media ukazał się artykuł, pokazujący losy byłego wicedyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy. Ówże dyrektor, wcześniej samorządowiec i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy wygrał konkurs na wicedyrektora GUP. W trakcie pracy zrezygnował z powodów osobistych i rodzinnych. Jednym z powodów był występek, polegający na krótkotrwałej jeżdzie samochodem po wypiciu alkoholu. Były dyrektor poddał się karze, a jako osoba ukarana nie mógł kontynuować pracy jako urzędnik. Był to czas wzmożonych działań antypandemicznych, w tym wzmacniania rynku pracy poprzez udzielanie przez GUP mikropożyczek za co jako wicedyrektor ówże odpowiadał. Dlatego dyrektor GUP, po zasięgnięciu opinii, w tym prawnych opinii, zdecydował się na zawarcie zlecenia na obsługę przez byłego dyrektora części spraw GUP. Były wicedyrektor poniósł poważne konsekwencje swojego czynu, nie jest pracownikiem GUP, nie ma praw socjalnych i ekonomicznych pracownika, stracił perspektywę funkcji urzędniczych na kilka lat. Ale dyrektor GUP uznał, że w interesie GUP jest wykorzystanie byłego wice i danie mu szansy na wykorzystanie swoich umiejętności i kompetencji. Tak samo dała szansę swojemu byłemu redaktorowi naczelnemu gazeta, która to opisała. Przypomnijmy jak przed kilku laty okazało się, że ówczesny redaktor naczelny gazety współpracował z jedną z politycznych osób, a wręcz pomagał pisać mu książkę o swoich pomysłach i dokonaniach. Jak się okazało, władze gazety pozbawiły redaktora funkcji, ale pozostawiły go na innym, porównywalnym stanowisku. Władze gazety uznały nieetyczność działań redaktora, ukarały go, ale dały mu szansę utrzymując zatrudnienie. Oczywiście są różnice. Były wicedyrektor GUP złamał prawo, redaktor naczelny złamał zasady etyczne, ale to złamanie dotyczyło spraw stricte zawodowych, a w przypadku dyrektora były to sprawy nie związane z działaniem jako urzędnik. W jednym i w drugim przypadku jednak dano szansę „winowajcy”, tyle tylko że gazeta robiąc to wobec swojego byłego naczelnego, a GUP wobec swojego byłego wicedyrektora. Ale punkt siedzenia określa punkt widzenia. 

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >