Kraków w czasach zarazy i wojny – 113. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 r.

Już 113. raz bloga „Krakowa w czasach zarazy” i 12. tydzień świata w czasach wojny. Dziś o bieżących przepychankach państwowych i miejskich wyzwaniach. Zaczynamy od skrótu spraw ogólnopolskich:

 • Wojna na Ukrainie to niedyplomatyczne wydarzenia w Warszawie, ale i ostre ostrzeżenia dla Polski, śmiałe decyzje na północy Europy.
 • Przepychanki państwowe, za stanowisko prezesa NBP, stanowiska w KRS, udawanie, że władze państwowe walczą o KPO.
 • Manipulują przy ordynacji wyborczej, ale kto manipuluje, od manipulacji ginie.
 • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – trzeba zarejestrować źródła ciepła w budynkach.
 • O mieszkalnictwie: utopie i fantasmagorie.

Skrót spraw krakowskich:

 • Ukraińskie sprawy w Krakowie – praca i mieszkania.
 • Krakowskie sprawy mieszkaniowe.
 • Partnerskie przyjaźnie Krakowa sprawdzają się w trudnych czasach.
 • Kraków przyszłości – Szanse i wyzwania Krakowa przyszłości.
 • Bracia Kurkowi mają nowego króla kurkowego, Vivat !

 

Sprawy ogólnopolskie w wersji szerokiej:

1. Wojna na Ukrainie trwa, Rosjanie się wycofują z okolic Charkowa, ale to pewnie fortel i działanie maskujące. Podobno Rosjanie stracili 1/3 swoich wojsk atakujących Ukrainę. W normalnym czasie i w normalnych krajach byłaby to klęska, zmiatająca władze, które do tego doprowadziły. Ale nie w Rosji. Ale i w Polsce mamy głupie i dziwne działania. Wiadomo jest, że Rosja szuka wydarzeń, na których może pokazać swój punkt widzenia. I takie coś w Warszawie dostała, wykorzystując atak na swojego ambasadora. To pokazało ogromną słabość polskiego Państwa, które nie umie się w takich czasach zachować. A na północy Europy Finowie i Szwedzi chcą do NATO. Finowie, którzy w 1940 de facto pokonali Armię Czerwoną, a Szwedzi, którzy byli wieczyście neutralni. Tak Bałtyk stanie się wewnętrznym morzem NATO i tak Putin zjednoczył Europę. Jednak także Rosjanie zaczęli straszyć Polskę, że będzie następna do denazyfikacji po Ukrainie. Ostrzeżenie jest poważne, ale dopóki jesteśmy w NATO i w Unii Europejskiej, to jesteśmy bezpieczni. I oby tak zawsze…

2. Mieliśmy okazję obserwować dość obrzydliwe przepychanki i manipulacje państwowe. Aby uzyskać zgodę na wybór słabego, mającego zły wpływ na politykę gospodarczą i odpowiadającego za kompletnie nietrafioną politykę inflacyjną, Prezesa NBP, PiS oddało Solidarnej Polsce prawo proponowania kandydatów do KRS. Trafiły tam też osoby, które były w grupie hejterskiej atakującej innych sędziów. Dość obrzydliwe podejście, ale to jest polityka…

3. PiS zaczął manipulować przy ordynacji wyborczej. Podobno ma być tak, że w przypadku wyborów sejmowych byłyby okręgi małe lub nawet jednomandatowe, co preferowałoby zdecydowanie PiS. Podobno ma być tak, że w przypadku wyborów senackich mają być okręgi wielomandatowe, co znowu da korzyść ludziom PiS. Ale kto manipuluje przy ordynacji – od tej manipulacji ginie. I tak będzie i tym razem…

4. Zbliża się ostateczny termin zarejestrowania dla budynków mieszkalnych i użytkowych różnych źródeł ciepła. Jest to tzw. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To rejestrowanie jest obowiązkiem wszystkich właścicieli, w tym właścicieli prywatnych domów i mieszkań, które nie są we wspólnotach. Rejestracja jest internetowa i dość prosta, a w przyszłości ważna dla eliminacji nieekologicznych źródeł ciepła. 

5. Czytam, słucham, oglądam, a czasem sam uczestniczę w rozmowach o polityce mieszkaniowej w Polsce. Osobiście uważam, że sprawy mieszkaniowe będą jednymi z istotniejszych w najbliższych debatach wyborczych. Ale czytając, słuchając i oglądając, a nawet uczestnicząc w sprawach mieszkaniowych dostrzegam coraz większą naiwność, utopię i fantasmagorie. Bo jak inaczej odczytywać pomysły na odbieranie prywatnych mieszkań niezajętych mieszkaniowo, bo jak inaczej proponować, żeby producenci mieszkań oddawali darmowo niektóre z nich na mieszkania socjalne, bo jakże inaczej mówić o stosowaniu w Polsce podatku od wartości mieszkania? Bo jakże inaczej rozumieć bezbrzeżną bezradność i brak realnych pomysłów na rozwiązywanie problemów mieszkaniowych jednocześnie podkreślając wagę tych problemów w swoich programach wyborczych?

I sprawy krakowskie:

1. Coroczne targi pracy i przedsiębiorczości organizowane przez Grodzki Urząd Pracy, czyli majówka z przedsiębiorczością odbywała się przede wszystkim pod znakiem uchodźców z Ukrainy. Na targach było ponad 100 krakowskich i małopolskich firm i instytucji, oferujących wsparcie, pomoc, ale i prezentujących oferty pracy. Szacujemy, że około 2 tysięcy Ukraińców, głownie kobiety, znalazły dobre oferty pracy. Na początku targów odbyła się konferencja, na której pokazaliśmy cele i działania miasta i plan dla przedsiębiorczych Ukraińców. Kraków chce, jak zawsze, wykorzystać kryzys uchodźczy do przyśpieszenia rozwoju miasta. Ważnym aspektem są oczywiście sprawy mieszkaniowe. Tutaj pracujemy nad taką formułą, w której dla prywatnych właścicieli będzie się opłacało wynajmować wolne mieszkania Ukraińcom, ale i powstanie fundusz, wspierający taki najem. Tak to funkcjonowało i funkcjonuje w krajach, które musiały sobie radzić z mieszkaniowym problemem uchodźczym, ale wymaga zasadniczych zmian w funkcjonowaniu państwowej pomocy i na to czekamy…

2. Krakowskie sprawy mieszkaniowe w tej kadencji znacząco przyśpieszyły. Pisałem już o ogromnym wzroście ilości remontowanych pustostanów, pisałem o bardzo dużej skali budowy nowych mieszkań i efekcie w postaci najkrótszej od lat w Krakowie i w Polsce liście oczekujących na mieszkania socjalne. Pisałem o kolejnym projekcie – Mieszkanie za Remont. Teraz krótko o trzech sprawach. Po pierwsze o pracach nad Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, czyli budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. Szukamy większych terenów, szukamy gmin chętnych do współdziałania, sprawdzamy jaka będzie skala zainteresowania czynszem umiarkowanym w wysokości 20-30 zł/mkw. Po drugie o pracach nad Społeczną Agencją Najmu jako sposobie na funkcjonujące w całym cywilizowanym świecie  mieszkania subsydiowane, co jest jednym ze sposobów radzenia sobie z mieszkaniami dla uchodźców. Po trzecie o potrzebach finansowych krakowskiego mieszkalnictwa. Inflacja i wzrost różnych kosztów wokół mieszkaniowych powoduje, że sumaryczne koszty utrzymania zasobu mieszkaniowego są wyższe niż dochody z mieszkalnictwa. A to oznacza, że zachodzą warunki do koniecznych działań miasta. 

3. Kraków ma 27 miast z którymi współpracuje. Najdłużej z niemieckimi Lipskiem i Norymbergą oraz francuskim Orleanem. Ta współpraca weryfikowana jest w obecnych trudnych czasach. Orlean jako pierwsze partnerskie miasto przyjęło znaczną grupę Ukraińców, zorganizowało im naukę języka, naukę zawodu, znalazło mieszkania i miejsca pracy. Niemiecki Lipsk zorganizował potrzebne w ukraińskich szpitalach profesjonalne, skomplikowane i drogie urządzenia medyczne. Bardzo im za to w imieniu naszych ukraińskich sąsiadów dziękujemy. 

4. Krakowska Platforma Obywatelska rozpoczęła cykl spotkań, debat i rozmów o Krakowie Przyszłości. Przez najbliższy miesiąc dyskutujemy o szansach i wyzwaniach Krakowa przyszłości, czyli pytamy o zmiany klimatyczne, o wzrost ludności Krakowa, o konieczność budowy metra, o działania metropolitalne, o wykorzystanie potencjału gospodarczego, o reagowanie na wyzwania przyszłości, priorytet mieszkaniowy czy terenów zielonych, o przyszłość Krakowa, o ważność turystyki. Pytania dotyczą też najważniejszych szans i zagrożeń dla Krakowa. To ważne, kluczowe kwestie. Kwestie oczywiste. W niedalekiej przyszłości pokażę jednak wyzwania i oczekiwania, szanse i możliwości nieoczywiste, ale mogące dać Krakowowi najważniejsze, bo unikalne możliwości. Właśnie na takich unikalnych możliwościach bazował Kraków przez wieki budując swoją wielkość i oryginalność. 

5. Po 3 latach (bo poprzedni wybór był w 2019 roku a w 2020 i 2021 roku ze względów pandemicznych strzelanie i wybór się nie odbyły) nastąpiło strzelanie i wybór nowego króla kurkowego w Krakowskim Bractwie Kurkowym. Nowym królem kurkowym Krakowskiego Bractwa Kurkowego został Jan Pacut, krakowski przedsiębiorca. Gratulujemy ! 

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >