Kraków w czasach zarazy i wojny – 111. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

111. tydzień Krakowa w czasach zarazy i 10. tydzień świata w czasach wojny na Ukrainie. Wojna w nowej fazie, uchodźcy też, a w Krakowie odpowiedzialność i przyszłe działania. Najpierw skrót spraw ogólnopolskich:

 • Wojna w nowej fazie, Rosjanie atakują wściekle i okrutnie, Ukraińcy walczą do końca, a Europa ich zaopatruje.
 • Rosjanie wyłączyli gaz dla Polski i teraz czas wdrożyć plany awaryjne.
 • Pandemia ustaje, ale nie ustaje.
 • W sprawie uchodźców potrzebny państwowy profesjonalizm.
 • Wychodzą obrzydliwe fakty o działaniach sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości.
 • 18 lat minęło, jak jesteśmy w Unii Europejskiej.

I skrót spraw krakowskich:

 • Odpowiedzialna decyzja ws. cen śmieci.
 • Totalny konflikt ws. nowej zakopianki.
 • Nowe zasady wynajmu mieszkań.
 • Uchodźcy po krakowsku.
 • Kraków naszych marzeń – wyzwania i szanse.
 • Kraków w Unii, Unia w Krakowie.

 

I pełny tekst w sprawach ogólnopolskich:

1. Wojna w Ukrainie w nowej fazie. Z jednej strony Rosjanie atakują bardzo ostro, z drugiej coraz lepiej zaopatrzona przez świat Ukraina broni się bardzo dobrze. Wychodzą kolejne przykłady okrucieństwa Rosjan, ale i ich niesprawności i złego dowodzenia. W tej sytuacji władze Rosji, ale i rosyjskie media zaczynają grozić bronią jądrową. Oczywiście użycie broni jądrowej jest niesłychanie groźne, ale biorąc pod uwagę obecną sprawność Rosjan i jakość ich armii może się to skończyć zupełnie inaczej.

2. Rosjanie wyłączyli gaz dla Polski (i nie tylko). Przez ostatnie tygodnie premier RP atakował inne kraje, że dalej korzystają z zasobów Rosji, potem blokował parlamentarną propozycję w sprawie natychmiastowej rezygnacji z nich, a teraz na szybko próbuje się dostosować do nowej sytuacji. Przy okazji wychodzą „kwiatki”, kiedy zablokowanie firmy rosyjskiej zablokowało użytkowanie gazu w kilku miejscowościach. To jak to jest, jesteśmy na to przygotowani i znamy konsekwencje, czy nie znamy i działamy bez przygotowania?

3. Władze ogłaszają koniec pandemii, brak konieczności użytkowania maseczek i robienia za darmo testów, a z drugiej mamy ponad 800 zachorowań dziennie, a w Chinach rusza kolejny lockdown. Mam niestety wrażenie, że znowu Państwo udaje, że nie ma problemu, a jak problemy wyjdą, będą mówić, że nic się nie stało. 

4. Kończy się czas społeczno-samorządowej pomocy dla uchodźców. Nie da się bazować przede wszystkim na indywidualnej pomocy. Potrzebny państwowy profesjonalizm. Potrzebny wyraźnie określony, odrębnie niż z działań państwowych i samorządowych, finansowany ze środków zewnętrznych fundusz uchodźczy, potrzebna organizacja – agencja obsługująca uchodźców. Jako główne problemy obecnie widzę dwa. Pierwszy to mieszkania dla uchodźców, ale robione nie zamiast mieszkań dla rdzennych mieszkańców ze środków samorządowych przez samorządy, ale właśnie ze środków zewnętrznych (UE+USA+ONZ) przez fundusz i agencję. Dodatkowym narzędziem mogą być zmodyfikowane agencje najmu, dające mieszkańcom i uchodźcom bezpieczeństwo własności i pobytu.  I po drugie miejsca pracy, a wcześniej nauka języka polskiego. Zaczął się trzeci miesiąc wojny i pobytu uchodźców w Polsce i czas na profesjonalizm.

5. Wychodzą obrzydliwe fakty reagowania sędziów, w tym sędziów Ministerstwa Sprawiedliwości na działania innych sędziów, którzy nie zgadzali się z prowadzoną polityką. Podsłuchy, nieuprawnione korzystanie z danych zastrzeżonych, atakowanie w Internecie, w mediach społecznościowych, obmawianie, wprowadzanie fałszywych informacji. I to wszystko przy Ministerstwie Sprawiedliwości, pod bokiem Ministra, który albo wiedział, co włącza go w grono tych osób, albo nie wiedział, co się u niego dzieje, co dyskwalifikuje go kompetencyjnie. 

6. 1 maja 2004 Rzeczpospolita Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Od tego czasu, w ciągu tych 18 lat Polska zmieniła się nie do poznania. Nie tylko dzięki wielkim inwestycjom państwowym, samorządowych, uczelnianym, komercyjnym w całej Polsce, ale też dzięki otwarciu się wzajemnym Europy i Polski, dzięki współpracy gospodarczej, politycznej i jak widać także militarnej. I niech nikt nie myśli nam tej wielkiej wartości, jaką jest obecność Polski w Unii Europejskiej odbierać, bo srogo tego pożałuje. 

I sprawy krakowskie:

1. Rada Miasta Krakowa zdecydowaną większością głosów przyjęła nowe zasady (i stawki) gospodarowania odpadami w Krakowie. Mimo 18% wzrostu opłat i tak obecne ceny są niższe niż w innych gminach. I być może to stało się powodem, że zdecydowana większość RMK, niezależnie od politycznych barw zagłosowała za tym. To dowód na dużą odpowiedzialność obecnej Rady Miasta Krakowa. 

2. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad pokazała kilka (6) wariantów alternatywnych do Zakopianki dróg. I praktycznie każdy wariant był oprotestowany. Wygląda, że GDDiA źle to rozegrała. 

3. W maju wchodzą nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych i socjalnych w Krakowie. Zmiany te są spowodowane zmianami przepisów prawa państwowego, ale i krakowskim doświadczeniami w tej sprawie. Obecnie jest możliwość szerszego włączenia NGO w obsługę mieszkaniową Krakowian. Chcemy też na szerszą skalę remontować mieszkania-pustostany przez przyszłych najemców. Wprowadzamy program „Mieszkanie za remont” i chcemy, aby był to, w sytuacji coraz mniejszych pieniędzy na pustostany, znaczący sposób na szerszy (i szybszy) remont pustostanów. Mieliśmy w przeszłości podobny program, ale go modyfikujemy i mocno rozszerzamy. A są też i inne innowacyjne rozwiązania. 

4. W Krakowie mieliśmy maksymalnie około 230 tys. uchodźców, obecnie jest ich znacząco mniej. Około 30 tysięcy zarejestrowało się i posiada polski PESEL, kilkanaście tysięcy otrzymuje stałą pomoc socjalną, daliśmy też możliwość pracy ponad 2 tys. ludzi z Ukrainy. Przed nami nowy etap. Z jednej strony na szerszą skalę nauka języka polskiego, z drugiej na szerszą skalę oferty pracy, a z trzeciej dzieci w szkołach i przedszkolach. A potem etap kolejny – na szerszą skalę nowe miejsca zamieszkania. I na to potrzebna jest profesjonalna pomoc władz państwowych.

5. Kraków w Unii Europejskiej to prawie 5 MLD zł na inwestycje i działania bieżące samorządu. To Centrum Kongresowe ICE, to Ekospalarnia, to nowe mosty, trasy drogowe i tramwajowe, to nowe autobusy i tramwaje, to nowe instytucje kultury, edukacji, to nowy system kanalizacyjny i wodociągowy Krakowa, to nowy system ciepłowniczy, to nowy system zagospodarowania odpadów. A przecież obok samorządu skorzystały krakowskie uczelnie, skorzystały firmy komercyjne, skorzystały inne instytucje publiczne. Lekko licząc Kraków jako całość  skorzystał w sumie na około 2-2,5 MLD Euro. Przeszliśmy jako samorząd, ale i jako mieszkańcy ogromny skok.

6. Każdy ma Kraków swoich marzeń. Taki Kraków swoich marzeń politycy przedstawiają najczęściej przed wyborami. Zacznijmy mówić o takim Krakowie swoich marzeń już teraz. Ale aby te marzenia były choć trochę realistyczne – trzeba określić obecny stan, a przede wszystkim wyzwania  stojące przed Krakowem. Część wyzwań jest oczywista – wojna i uchodźcy, atrakcyjność turystyczna i biznesowa Krakowa, możliwości finansowe i inwestycyjne, zrównoważony rozwój urbanistyczny, kultura jako jedna z głównych osi Krakowa, zanieczyszczenia i problemy klimatyczne, starzenie się społeczeństwa. Ale są też i inne, mniej oczywiste wyzwania i zagrożenia, ale także szanse i nadzieje. Kraków to takie miasto, które przez wieki umiało znaleźć swoje wielkie szanse i z wyzwań i zagrożeń zrobić szanse i możliwości rozwojowe. Będę o tym szerzej pisał bo to niesłychanie ważne, aby w czasach trudnych, pełnych  zamieszania, ryzyka i niepewności umieć wykorzystać swoje możliwości i szanse. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >