Kraków w czasach zarazy i wojny – 110. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

„Kraków w czasach zarazy” już 110. tydzień i 9. tydzień Ukrainy w czasach wojny. Dziś w cieniu wojny, pandemii i wyborów, i tych dalekich francuskich, i tych bliskich krakowskich. Zapraszam na skrót spraw ogólnych:

 • Wojna przechodzi w stan permanentny i potrwa, oj potrwa.
 • Uchodźcy – etap kolejny.
 • Zmiany podatkowe mają uratować wizerunek władzy.
 • Ważne francuskie decyzje.

I skrót spraw krakowskich:

 • Ważne decyzje publiczne w Krakowie.
 • Uchodźcy w Krakowie.
 • Ważna konferencja mieszkaniowa.
 • Krakowscy harcerze podsumowują.

 

I wersja szersza , część ogólnopolska:

1. Wojna na Ukrainie, agresja Rosji, trwa już kolejny tydzień. Rosjanie po konieczności wycofania się z innych kierunków atakują wschód Ukrainy, Ukraińcy bronią się bardzo dobrze. Europa i świat pomaga, także zbrojnie. Wygląda na to, że wojna wejdzie w stan stały, pozycyjno-manewrowy. A to oznacza, że powoli musimy się przygotowywać na dłuższy okres jej trwania. Ma to swoje poważne konsekwencje polityczne, społeczne i ekonomiczne. Także dla nas, Polaków.

2. Uchodźcy w Polsce to ogromna, ale i rozproszona grupa. Kończy się czas aktywnej, ale rozproszonej pomocy. Wielkie serce Polaków, wielkie zaangażowanie polskich rodzin, polskich organizacji pozarządowych, harcerzy, samorządów, firm, hoteli i klubów sportowych powinno być zamieniane w zorganizowaną machinę publiczną: władzy państwowej i samorządowej. Władza samorządowa działa. Działa w różnych kierunkach – przyjmowanie uchodźców, ich zaprowiantowywanie, organizowanie pobytu krótkoterminowego (na czas podróży), średnioterminowego (na czas kilku/kilkunastu dni). Władza samorządowa rejestruje uchodźców, udziela pomocy finansowej, organizuje dzieciom szkołę. Włączają się też międzynarodowe organizacje. Ale potrzebna jest zorganizowana pomoc państwowa, przede wszystkim czytelne finansowanie zasilone istniejącymi środkami zewnętrznymi. Trzeba to zorganizować, zawnioskować i to jest rola Państwa. Rolą Państwa jest pomoc dla samorządów w zakresie umiejscowienia uchodźców. A na to potrzeba pieniędzy i to sporych. 

3. Kolejna odsłona Polskiego Ładu, kolejne zmiany, kolejne zamieszanie – to wszystko pokazuje jak nieprzygotowana jest ta koncepcja ekonomicznego wsparcia mieszkańców. Koncepcja jest chaotyczna, uderzająca w samorządy, szczególnie dużych miast. Mają skorzystać emeryci i niżej/średnio zarabiający, stracą samorządy i więcej zarabiający, ale też stracą nisko/średnio zarabiający, bo inflacja i wzrastające koszty usług publicznych uderzą przede wszystkim w nich. Tak więc widać, że na dłuższą metę stracą wszyscy. I taki to przyszły ład będzie. 

4. W niedzielę odbyły się prezydenckie wybory we Francji. Po pierwszej turze przewagę miał umiarkowany, proeuropejski i antyputinowski Macron, ale antyeuropejska, proputinowska, populistyczna Le Pen niewiele traciła, porównując z poprzednimi wyborami. Widać we Francji, chyba nie tylko, złość na władzę, która nie pomaga, która nie daje dobrobytu i spokoju. A świat jest niespokojny i idący w chaos, dlatego zyskują populiści. Wielkie obietnice i nadzieje populistów powodują wzrost zainteresowania głosowaniem na nich. Tak było w USA, tak było w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Austrii czy na Węgrzech. Czy jest na to sposób? Czy jest nowa perspektywa europejskiej i światowej polityki, racjonalna, merytoryczna, przewidywalna? Dziś i teraz wygrywa proeuropejski Macron, a ta kadencja może być ogromnie ważna. Vive la France !

I sprawy krakowskie:

1. Przed krakowskim samorządem kilka ważnych decyzji. Jedną z najpilniejszych jest decyzja o opłatach za odbiór śmieci. Krakowski system zagospodarowania odpadów należy, w powszechnej samorządowej opinii, do jednego z najlepszych i najtańszych w Polsce. Miejskie Przedsiebiorstwo Oczyszczania jako operator, bardzo sprawny system obsługi i wreszcie nowoczesna ekospalarnia śmieci budzą w innych samorządach podziw i dobre oceny. Do tego należy wskazać, że ceny w Krakowie są jedne z najniższych, także wśród okolicznych gmin. Ale wzrost różnych składników kosztów, nowe przepisy powodujące większy wysiłek (i koszty) operatorów oraz powszechna inflacja powodują, że koszt obsługi systemu śmieciowego wzrasta. Ten koszt jest nie do zapłacenia z budżetu, który „zgina się” pod ciężarem inflacji, wzrostu kosztów wszelakich, ale i spadku dochodów (choćby spadek dochodów z PIT spowodowany decyzjami państwowymi). Zostaje, jak zresztą było zawsze, sięgnięcie do podwyższenia opłat. Ale nawet po podwyżce ceny w Krakowie będą najniższe w regionie. Nie da się udawać, że można nie podejmować takich decyzji, nie da się zwlekać, trzeba podjąć poważną i odważną decyzję. 

2. Mamy w Krakowie zarejestrowanych jako posiadaczy PESEL na teraz około 20 tysięcy uchodźców. Szacujemy, że obok tego jest jeszcze około 5-10 tysięcy uchodźców w Krakowie, zarejestrowanych w innych gminach. Zakładamy, że do końca kwietnia będzie jeszcze około 5 tysięcy uchodźców. To da na koniec kwietnia 30-35 tysięcy zarejestrowanych uchodźców w Krakowie. W maju będziemy mieli 5-15 tysięcy zarejestrowanych, czyli docelowo będziemy mieli 35-50 tysięcy uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci. I to jest realna skala problemu, przed którym stoi samorządowy Kraków. 

3. Po raz 7. odbyła się konferencja mieszkaniowa krakowskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Ta odbywała się pod hasłem – co dalej? Co dalej w związku z wielkim zamieszaniem inwestycyjnym, co dalej w związku z poważnym wzrostem stóp procentowych i ograniczeniem akcji kredytowej, co dalej w związku z uchodźcami. Mówiłem o działaniach mieszkaniowych miasta, o podwojeniu skali remontu pustostanów, o inwestycjach mieszkaniowych, o analizie zapotrzebowania na mieszkania z SIMu, o SAN (Społecznej Agencji Najmu).

Jednak bez znaczącego wsparcia finansowego spraw mieszkaniowych przez Skarb Państwa nie będzie rozwoju lokalnego mieszkalnictwa. A Państwo teraz przede wszystkim jest zaabsorbowane obronnością, kupuje czołgi. Jednak jak powiedział jeden z dyskutantów: „W Polsce mieszkania są społecznie równie ważne jak czołgi, a może i ważniejsze”. Jednak jak się słyszy propozycje ustawowego nakazywania wykorzystania mieszkań, to widać, że autorzy nie zdają sobie sprawy, że jesteśmy w Unii Europejskiej i zamiast mieszkań w Polsce można mieć mieszkania gdziekolwiek w Europie. I po drugie mieszkania kosztują i bez udziału prywatnego nie da się rozwiązywać problemów mieszkaniowych. W Krakowie jest to kwestia kilkunastu miliardów złotych, a takich pieniędzy nie ma ani samorząd, ani w skali kraju Państwo. Tak jakoś jest, że problem mieszkaniowy jest rozwiązywany w dużej mierze tam, gdzie mieszkanie jest towarem (vide Europa zachodnia, kraje skandynawskie, USA), a tam, gdzie jest prawem (Rosja, kraje postsowieckie) problem nie jest rozwiązywalny. Taka reguła.

4. W sobotę odbyła się doroczna impreza harcerska, na której podsumowywane są działania z poprzedniego okresu, a także wyróżniane osoby szczególnie zasłużone, dające swoimi działaniami bardzo dobre oceny i doświadczenia. Z zaskoczenia także ja zostałem doceniony uzyskując tytuł SuperTadka (to od Tadeusza Kościuszki – bohatera krakowskiej chorągwi ZHP). Ten tytuł dostało w ciągu kilkunastoletniej historii tylko kilku ludzi, w tym mój poprzednik, dh hm Tadeusz Trzmiel, poprzednio wiceprezydent Krakowa, obecny prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Bardzo dziękuję. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >