Kraków w czasach zarazy i wojny – 109. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Poświąteczne spotkanie, 109. tydzień Krakowa w czasach zarazy i 8. tydzień świata w czasach wojny na Ukrainie. O nadziejach i rozczarowaniach, o trudnych, ale niezbędnych rozwiązaniach. Zaczynamy od skrótu spraw ogólnopolskich:

 • Święta – rozczarowania i nadzieje.
 • Wojna zmienia się i coś się zmienia.
 • Pandemia – nadzieje i możliwości.
 • Pomysły na drożyznę.

I skrót spraw krakowskich:

 • Święta po krakosku.
 • Wielka pomoc i sensacyjki.
 • Trudne decyzje, ale czas je podejmować.
 • Nowe kierunki mieszkaniowe.

 

I pełna wersja spraw ogólnopolskich: 

1. Święta Wielkanocne to święta nadziei, nadziei na lepszy świat, na lepszy czas. Święta Wielkanocne to dla chrześcijan, prawosławnych, koptyjskich, rzymskich katolików i innych chrześcijan święta najważniejsze, niosące nadzieję, że stare, gorsze zostanie zamienione na nowe, lepsze. To święta wielkiej nadziei. Niektóre świąteczne sprawy zaskoczyły. Wielu, w tym mnie zaskoczyła decyzja Papieża Franciszka, aby w drodze krzyżowej w Rzymie wystąpiła Rosjanka i Ukrainka. Rozumiem chęć pokazania, że zwykli Rosjanie nie są winni wojny, pamiętam prymasa Glempa, który w 1982 roku apelował o spokój, co zadziwiło ludzi Solidarności. Ale kiedy Niemcy zaatakowali w 2. wojnie światowej cały świat – nikt nie pokazywał Niemców razem ze swoimi wrogami, a naszymi sojusznikami. Papież widzi to inaczej, zdecydowana większość ludzi inaczej.

2. Widać, że wojna na Ukrainie zmienia się. Co prawda Rosjanie atakują rakietami, artylerią i nalotami całą Ukrainę, ale koncentrują się na wschodzie Ukrainy. Widać też ogromne zaangażowanie państw zachodnich, ogromnie zwiększone dostawy broni, w tym ciężkiej i ofensywnej. Zadziwiające było jednak zablokowanie przez PiS propozycji Senatu – zakazu importu gazu, ropy i węgla. PiS atakował kraje zachodnie niewprowadzające takich zakazów, a potem i tak sam zablokował takie decyzje. Ale też trzeba powoli patrzyć na dalszą perspektywę. Ktoś tę Ukrainę będzie odbudowywał i to także mogą być polskie firmy.

3. Pandemia covid-19 uznawana jest w Polsce za prawie całkowicie opanowaną. Ale jak zmniejszono radykalnie skalę darmowych testów, to i spadła radykalnie liczba zarażonych. Czy jest już dobrze? Niestety nie wiadomo, a słychać niepokojące sygnały z Chin, gdzie fala pandemii wzrasta.

4. Widać rosnącą drożyznę. Inflacja roczna przekracza już 10% i władza państwowa mówi, że powodem jest wojna Putina. Ale przed wojną, 23 lutego inflacja rok do roku wynosiła 9,5%, a wojny jeszcze nie było. Więc chyba nie wojna jest głównym powodem inflacji. Inflacja jest w całej Europie, ale w Polsce jest prawie 2 razy większa niż w innych krajach. Wygląda, że to właśnie Polska jest niechlubnym liderem drożyzny. Co można zrobić? PiS wykonał tzw. tarcze antyinflacyjne i powiększa (poprzez NBP) stopy procentowe (zdecydowanie za późno). Platforma pokazała atrakcyjne pomysły działań antydrożyźnianych – obligacje drożyźniane, zablokowanie oprocentowania kredytów na poziomie sprzed inflacji i 20% podwyżki dla pracowników strefy budżetowej. Pomysły ciekawe. W niedalekiej przyszłości zostanie  pokazane ile będą kosztować i skąd znajdą się środki. Wiem, że takie informacje są szykowane i niewątpliwie znacząco podniosą walor tych propozycji. 

I sprawy krakowskie:

1. Święta Wielkanocne mają w Krakowie dodatkowo szczególne znaczenie. Targi Wielkanocne na Rynku Głównym to największe tego typu targi w Polsce i jedne z największych w tej części Europy. W sobotę w południe już od ponad 100 lat święcone są pokarmy w obecności władz miasta, a Prezydent Miasta Krakowa też już od ponad 100 lat składa wraz z Arcybiskupem życzenia Krakusom i gościom naszego miasta. W sobotę po południu odbywa się w Krakowie (nie tylko, ale tu ma to szczególne znaczenie) chodzenie po grobach Pana w krakowskich kościołach. W drugi dzień Świąt, w poniedziałek na Salwatorze mamy odpust Emaus, a we wtorek odpust na Rękawce na Podgórzu. 

2. Czas wojny na Ukrainie to czas wielkich działań. Polacy (ale i Krakowianie) pomagają jak mogą. Jedni organizują wyprawy na Ukrainę z żywnością i potrzebnymi rzeczami, inni organizują przyjęcie uchodźców w Polsce, w swoich domach, w punktach recepcyjnych, w ośrodkach noclegowych, jadłodajniach, jeszcze inni organizują życie uchodźcom, rejestrują ich, organizują jedzenie, pracę i pomoc. Jeszcze inni organizują relokowanie uchodźców do innych miejsc, w tym zagranicznych. To wielki zryw wielkich ludzi. Robią to sami, z własnej woli, za własne pieniądze z pomocą innych. Czasami są jakieś problemy, ale jest dobra wola i nawet ciężkie problemy są eliminowane.

Jednak od jakiegoś czasu widać, na szczęście pojedyncze, ale bolesne akcje medialne, poddające w wątpliwość rzetelność i uczciwość pomagających. Szczególnie dotyczy to lokalnych władz i polityków, oskarżanych właśnie o nierzetelność i nieuczciwość. W tej sytuacji to niedopuszczalne. Jak są podejrzenia czy zarzuty, to trzeba to kierować do właściwych służb, a nie pokazywać niejasne podejrzenia i obrzucać błotem bez żadnych dowodów. Każdy pomagający Polak czy Polka są naszymi bohaterami i nie wolno, podkreślam, nie wolno podrzucać publicznie oskarżeń bez dowodów. Zresztą, jak widać, te sensacyjki żyją bardzo krótko i docelowo uderzają w autorów. 

3. Czas inflacji to czas znaczących podwyżek różnych mediów i usług. Kiedy rosną ceny, kiedy rośnie cena paliw i energii to ma to wpływ na koszty wszystkich usług. Rosną znacząco koszty wszystkich dóbr, a to ma wpływ na wzrost wydatków budżetowych. Budżet nie tylko nie ma większych możliwości, a nawet znacząco zmniejsza te możliwości. Dochody nie rosną, a wręcz maleją. Jest to widoczne u wszystkich samorządów, ale szczególnie widoczne jest w dużych miastach. Wzrost inflacji powoduje wzrost tzw. stopy bazowej WIBOR, a to oznacza ogromny wzrost kosztów obsługi długu. Kolejny wielki problem. Jeżeli chcemy, aby to się nie zatkało i nie uderzyło w podstawowe interesy finansowe Krakowa, wręcz abyśmy mieli płynność i abyśmy spełniali wskaźniki – niezbędne są trudne, ale konieczne decyzje. Bez tych trudnych, ale niezbędnych decyzji czeka nas jeszcze gorsza sytuacja i podejmowanie takich decyzji w sposób nagły i z dużo mniejszymi efektami. Polskie samorządy, w tym samorząd Krakowa czeka poważna lekcja odpowiedzialności. 

4. Ostatnio RMK podjęła uchwałę o zasadach wynajmu mieszkań. To efekt prac zespołu urzędników i radnych (p. radni Drabik, Kosior, Szczepańska, Pietrzyk). To kolejny element porządkowania krakowskich spraw mieszkaniowych, konieczny ze względu na zmiany ustawowe, ale i ze względu na doświadczenia krakowskie. Uchwała dostosowuje krakowskie przepisy do wymagań ustawowych, wprowadza możliwość wynajmu mieszkań dla NGO, realizujących politykę mieszkaniową, ale i wprowadza nową formułę, projekt „Mieszkanie za remont”. Uchwała ma umożliwić jeszcze szersze i szybsze remontowanie pustostanów, ale i daje szersze możliwości stosowania pomocy mieszkaniowej Krakusom. Dziękujemy radnym za kolejny element polityki mieszkaniowej  Krakowa. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >