Kraków w czasach zarazy i wojny – 108. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

108. tydzień Krakowa w czasach zarazy i 7. tydzień czasów wojny na Ukrainie. Dziś o wojnie i pandemii, o podatkach i nowych pomysłach mieszkaniowych. Skrót spraw ogólnopolskich:

 • Wojna trwa i się eskaluje, przed nami przełomowe chwile.
 • Musimy przyzwyczaić się żyć z pandemią.
 • Udawanie sankcji.
 • Z kim władza w Europie współpracuje? I dlaczego z Le Pen?
 • Nowe trendy samorządowe.

Skrót spraw krakowskich:

 • Nowe pomysły mieszkaniowe: SIM i mieszkanie za remont.
 • Otwieramy targi wielkanocne.
 • Igrzyska Europejskie i nowe możliwości.
 • Akcja „Płać podatki w Krakowie”.

 

I wersja pełna ogólnopolska:

1. Wojna na Ukrainie trwa i jeszcze jakiś czas potrwa, może nawet długo. Rosja, trochę w sromocie, wycofała się z części północno-zachodniej Ukrainy, odstępując od Kijowa. Po wyparciu Rosjan pokazały się straszliwe sprawy: wymordowana ludność, w bestialski sposób gwałcone i zabijane kobiety, rabunek rzeczy, zwyrodnienie. Rosja chce zająć terytorium, ale zwalcza ludność cywilną, niszczy infrastrukturę, niszczy miejsca zamieszkania. Planuje doprowadzić do końca zajęcie terenów wschodnich. I tam rozegra się do końca ta wojna. Albo Ukraina obroni swoje terytoria i w Rosji nastąpi przełom albo Rosja te terytoria opanuje i będzie nowa sytuacja. Europa stara się pomagać, nie tylko słowem, ale i czynem. 

2. Równolegle pandemia nie odpuszcza. Wokół nas coraz więcej osób choruje, mimo że byli potrójnie zaszczepieni. Na szczęście choroba nie jest tragiczna w skutkach. Wygląda na to, że będziemy się musieli nauczyć żyć z pandemią. Będziemy się musieli nauczyć żyć z restrykcjami, pilnowaniem się. Tak w przeszłości było z innymi zarazami, tak będzie i z tą zarazą. Ale nie można tego lekceważyć. 

3. Część sankcji adresowanych do rosyjskiego agresora jest iluzoryczna. Ale są sankcje, które realnie mogą uderzyć w Rosję, czyli rzeczywista rezygnacja z ropy, gazu i węgla. Taka decyzja musi być przygotowana krótkoterminowymi i długoterminowymi planami alternatywnymi. Musimy wprowadzić ścisłe oszczędzanie i pozyskać gaz/ropę/węgiel z innych kierunków. Na dłuższą metę niezbędna jest energetyka atomowa, OZE na dużą skalę i pozyskiwanie węglowodorów z Morza Północnego i USA. Pewnie okaże się, że taki plan awaryjny może być na dłuższą metę zbawienny dla Polski, która dzięki temu uniezależni się od Rosji. Jednak to co robi władza państwowa jest w dużej mierze działaniem pozorowanym. Dużo się mówi o sankcjach, niewiele się realnie robi. 

4. Polska władza państwowa współpracuje z Orbanem, Le Pen, Salwinim i kiedyś z prezydentem Trumpem. Jak by wyglądała Europa i wojna na Ukrainie, gdyby rządził Trump? Jaka by była pozycja Polski z Trumpem jako prezydentem USA, współpracującym z Putinem? Polska władza państwowa współpracuje z Orbanem, który mocno współpracuje z Putinem, kupuje od niego wiele rzeczy, pomaga mu, blokuje sankcje. Polska władza wspiera kandydatkę na prezydenta Francji panią Le Pen, która współpracuje z Putinem, jest przez niego finansowana, informuje, że gdy zostanie prezydentem Francji, opuści Unię Europejską i NATO. Dlaczego polska władza współpracuje w Europie ze stronnikami Putina?

5. W Sopocie odbywa się coroczny kongres samorządowych trendów i innowacji. Kraków często bywa na takich imprezach, a nasze innowacje: Krakowski Holding Komunalny, Karta Krakowska i polityka mieszkaniowa są bardzo żywo i ciekawie omawiane. Tak będzie i w tym roku. Mamy jako Kraków czym się chwalić, tym razem przede wszystkim dużymi efektami akcji „Płać podatki w Krakowie”. Nasze efekty wzrostu ilości podatników, a przez to wzrostu dochodów z PIT budzą szacunek i zainteresowanie. Duże zainteresowanie budzi też nasza polityka mieszkaniowa, w tym ogromny skok w skali remontów pustostanów.

I sprawy krakowskie:

1. Poradziliśmy sobie prawie z oczekującymi na mieszkania socjalne w Krakowie. Obecnie, po 2021 roku czeka na mieszkania socjalne tylko 349 rodzin. To efekt sporych inwestycji mieszkaniowych (ponad 500 nowo wybudowanych mieszkań i ponad 1000 mieszkań z wyremontowanych pustostanów). To niewątpliwie nasz duży sukces. Teraz myślimy o kolejnych działaniach. Chcemy wprowadzić nowe zasady wynajmu mieszkań, chcemy zamiast Programu Pomocy Lokatorom wprowadzić Program ”Mieszkanie za remont”, chcemy wreszcie, wykorzystując Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, zredukować tzw. „lukę czynszową” w Krakowie. Zamiast dyskutować „czy mieszkanie jest w Polsce towarem czy prawem”, my realizujemy krok po kroku nasze plany. Do końca kadencji chcemy jeszcze odzyskać i udostępnić mieszkańcom około 1000 mieszkań z pustostanów, uruchomić program „Mieszkanie za remont”, przygotować i uruchomić Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Kraków jest jednym z liderów działań mieszkaniowych w Polsce, jesteśmy z tego dumni, ale przede wszystkim to szansa dla mieszkańców. 

2. Na Rynku Głównym otworzyłem coroczne, ale pierwsze od 2 lat, popandemiczne Targi Wielkanocne. Ponad 70 kupców w nowej scenerii sprzedaje tradycyjne artykuły wielkanocne. Są także kupcy z Ukrainy i sporo turystów. Kraków jest bezpiecznym, spokojnym i otwartym miastem, w którym takie kiermasze są wielowiekową tradycją. I do tej tradycji wracamy. 

3. Podpisywane są kolejne dokumenty w sprawie przeprowadzenia m.in. w Krakowie Igrzysk Europejskich. Realizujemy już zadania na około 200 mln, które pośrednio są finansowane dzięki temu, że uzyskaliśmy finansowanie państwowe. Teraz mamy 150 mln zł na inwestycje okołosportowe, które i tak musielibyśmy zrobić, a dzięki tym środkom robimy to za państwowe pieniądze. Mamy też 350 mln zł, które poszły na lokalne inwestycje infrastrukturalne, które i tak musielibyśmy robić, i to za swoje. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że bez IE nie mielibyśmy tych środków w Krakowie. Zawsze działaliśmy w Krakowie, aby nasze miasto rosło i się rozwijało i korzystaliśmy z różnych źródeł. 

4. Na dużą skalę prowadzimy akcję „Płać podatki w Krakowie”. Tegoroczna akcja adresowana jest do podatników, którzy w 2022 roku zmienią lokację podatkową. Pokazujemy, na co idą pieniądze z podatków, jak ważne jest, aby ludzie mieszkający w Krakowie płacili tu podatki. Formalnie mieszkańców Krakowa jest 780 tysięcy, łącznie z dziećmi. Z innych danych wynika, że w Krakowie mieszka i korzysta z zasobów miasta ponad milion mieszkańców. Praktycznie jest obecnie prawie 660 tysięcy podatników, a realnie kilkadziesiąt tysięcy więcej.

Akcja „Płać podatki w Krakowie” działa od 2012 roku, można więc powiedzieć, że to już 10 lat. Przez te 10 lat bezwzględna liczba podatników wzrosła o 80 tysięcy osób, a względnie (uwzględniając zgony) to wzrost o prawie 160 tysięcy. Te 80 tysięcy oznacza, że do budżetu trafia o 200 mln zł więcej niż na początku akcji. Przez te dziesięć lat prowadziliśmy duże akcje promocyjne adresowane do różnych grup społecznych, a także wdrożyliśmy Kartę Krakowską – pakiet lojalnościowy z dużymi bonusami dla podatników.

Na przyszłość trzeba planować dwa kierunki działań. Po pierwsze: pracujący uchodźcy, płacący w Krakowie podatki. To spora skala i podwójna korzyść dla Miasta. I po drugie: znalezienie sposobu na włączenie użytkowników Krakowa, nie tylko zameldowanych mieszkańców, do współfinansowania działań Miasta. Założyliśmy, że w tej kadencji osiągniemy 660 tys. podatników, co się już praktycznie stało. Wydaje się, że realnym jest osiągnięcie w ciągu kilku lat liczby 700 tys. podatników. A to oznacza dodatkowe 100 mln zł rocznie więcej w budżecie. Byłem w 2011 roku inicjatorem tej akcji, mam satysfakcję z obecnych wyników, będących efektem starań mieszkańców, a na przyszłość mam plan dalszego zwiększania efektów. Kraków jest najszybciej rozwijającym się miastem, jeśli chodzi o ilość podatników i chcę, aby było tak dalej.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >