Kraków w czasach zarazy i wojny – 106. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

106. tydzień Krakowa w czasach zarazy i 6. tydzień świata w czasie wojny ukraińskiej. Dziś o ważnych wydarzeniach, ale i o działaniach perspektywicznych. Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

 • Wojna na Ukrainie.
 • Arcyważne przemówienie lidera wolnego świata.
 • Polityczne próby wymuszania poglądów.
 • Ekonomiczne dziwności i koniec polskiego ładu.
 • Pandemia – koniec czy ciąg dalszy?

Sprawy krakowskie:

 • Krakowski sposób na PESEL dla uchodźców.
 • Działania krótkoterminowe powoli się kończą.
 • Ruszają działania średnioterminowe.
 • Planujemy działania długoterminowe.
 • Inność Krakowa.

 

I szerzej o sprawach ogólnopolskich:

1. Wojna na Ukrainie trwa i mocno się komplikuje. Z jednej stronie ostre działania Rosjan, niszczenie ukraińskich miast i mordowanie społeczeństwa, mordowanie ukraińskiej gospodarki i rolnictwa. A z drugiej ogromny opór Ukraińców przeradzający się w coraz ostrzejsze działania zaczepne. Niestety, trzeba się liczyć z wyniszczającą wojną pozycyjną. To będzie bardzo trudny czas dla wszystkich.

2. W Warszawie arcyważne przemówienie lidera wolnego świata – prezydenta USA Joe Bidena. Jesteśmy i musimy być razem, jako wolna Europa, jako wolny świat. Walka potrwa i to bardzo długo. Musimy być przygotowani na wyrzeczenia. Ale też jako lider wolnego, czyli liberalnego, świata powiedział o najważniejszych wartościach: o demokracji, wolnych mediach, praworządności. To wartości, które w Polsce różnie wyglądają. Biden powiedział też o zdecydowanych ruchach w celu obrony państw NATO. Jako Polska mamy szczęście, że liderem jest Biden, a nie Trump, że w Europie nie rządzi prawica (Le Pen, Salvini), bo tam gdzie rządzi (vide na Węgrzech), to działa na rzecz Rosji. Są ważne, arcyważne przemówienia polityczne, vide Kennedy i „Ich bin ein Berliner”, vide Reagan i „Mr. Gorbachev, tear down this wall!”, a dziś mamy Bidena –„Nie lękajcie się, wolny świat zwycięży”.

3. Wojna na Ukrainie, a wcześniej pandemia stały się próbą jedności społecznej i wymuszenia braku krytyki politycznej. A poprzez to atakowanie wszelkich ataków opozycji. Osobiście uważam, że w czas tak trudny ataki polityczne powinny być zawieszone i staram się widzieć więcej spraw, w których się jednoczymy niż dzielimy. Ale nie mogę przejść obojętnie obok wykorzystywania tego czasu do ataku mediów państwowych (TVP) na polityków opozycji. Skutkiem tego musi być retorsja. Apeluję więc do członków Zjednoczonej Prawicy o wyeliminowanie tych ataków. Jeżeli tego nie zrobicie, to nie macie prawa krytykować ataków opozycji, ale i musicie się spodziewać takich samych działań jak przegracie. 

4. Na przełomie roku mieliśmy wielką akcję rządową „Polski ład” mającą pokazać wielkie możliwości i ekonomiczne perspektywy. Miały być niższe i lepsze podatki, miały być środki na rozwój. A były: chaos, protesty i zdenerwowanie polskiego społeczeństwa. I po 3 miesiącach już władza nie mówi o polskim ładzie, nie tłumaczy się z tego, tylko wdraża nową politykę podatkową. W efekcie obywatele będą płacić niższe podatki PIT (spadek stopy z 17 do 12%), a skutki i to ogromne będą płacić samorządy. Wygląda jakby władza szykowała się do wyborów. 

5. Pierwsze dni bez maseczek, ale to nie koniec pandemii. Dalej rosną zakażenia, na szczęście ilość zgonów maleje. Wygląda, że pandemia trwa i trzeba się liczyć z kolejnymi falami i kolejnymi szczepionkami. Wygląda na to, że będziemy żyli z Covid tak, jak żyjemy z grypą.   

I sprawy krakowskie szerzej:

1. Kluczową sprawą dla Krakowa jest właściwe przeprowadzenie etapów obsługi uchodźców. Powoli kończy się etap pierwszy, krótkoterminowy obsługi uchodźców, czyli przyjmowanie ludzi w Krakowie, przekazywanie do krótkoterminowych noclegów, przekazywanie jedzenia. W tym etapie główny ciężar obsługi cudzoziemców spoczywał na osobach prywatnych, w tym mieszkających w Polsce Ukraińcach, na polskich organizacjach pozarządowych i na samorządach. Teraz przechodzimy do etapu drugiego.

2. Etap drugi, średnioterminowy, to z jednej strony rejestracja, ale i umiejscawianie uchodźców. To rejestrowanie w punktach obsługi, to nadawanie PESEL, tymczasowych dokumentów, uprawnień, To szukanie dla nich pracy, szkoły, przedszkola. To przeprowadzanie relokacji uchodźców do innych niż duże miasta miejscowości w Polsce i za granicą. Ten etap potrzebuje przeniesienia punktu ciężkości z działań osób prywatnych, organizacji pozarządowych i samorządów na poziom władz publicznych – samorządów i władzy państwowej. 

3. Elementem tego etapu drugiego jest rejestracja uchodźców i nadawanie im numeru PESEL. Nadawanie PESEL dla uchodźców to poważna i skomplikowana operacja, dla której potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie, przeszkoleni ludzie i nadane centralnie uprawnienia. Sprzęt, oprogramowanie czy uprawnienia są organizowane tylko przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów. Kraków, jak i inne miasta, zamówił to w KPRM. Niestety nie jest możliwe proste kupienie komputerów i oprogramowania na rynku.

Miasto w Tauron Arenie uruchomiło halę obsługi uchodźców, gdzie pod jednym dachem nadawany jest PESEL, ale i załatwiane są inne sprawy: MOPS, Centrum Świadczeń i zasiłki, GUP i możliwości zatrudnienia, ZUS i sprawy ubezpieczeniowe. Uchodźcy bardzo sobie to chwalą. Przed Tauron Areną są namioty z krzesłami, wydawane są napoje i posiłki. Czekając na dostawę specjalistycznego sprzętu i oprogramowania Miasto wydzieliło własne stanowiska i przeniosło sprzęt i pracowników z punktów obsługi mieszkańców, zlokalizowanych w obiektach miasta. Miasto przeszkoliło i szkoli urzędników od Wojewody.

Pierwotnie pracowało w Tauron Arenie 10 stanowisk i obsługiwano 300 osób dziennie, docelowo będzie 30 stanowisk i około 600-1000 osób dziennie. Ta zmiana to właśnie efekt zamówionego nowego sprzętu i oprogramowanie oraz nowych, przeszkolonych i posiadających uprawnienia ludzi. W Tauron Arenie pracuje na dwie zmiany ponad 100 osób: urzędników, żołnierzy, wolontariuszy, w tym około 50 osób z Wydziału Spraw Administracyjnych. Więcej już się nie da. Nie chcemy otwierać dodatkowych punktów bo nie mamy na to sprzętu oraz ludzi, a na pewno odbyłoby się to kosztem obsługi mieszkańców Krakowa, mieszkańców którzy także stoją w kolejkach po dowód osobisty dla siebie i swoich bliskich.

Co można zrobić i co się robi? Po pierwsze zwiększamy ilość stanowisk do 30, a to da około 1000 załatwionych spraw dziennie. Po drugie wprowadzimy system kolejkowy, aby było wiadomo kiedy i kto będzie obsłużony, a kto nie. Po trzecie będziemy zachęcać uchodźców, aby korzystali z obsługi w innych miejscowościach wokół Krakowa. Choć wiemy, że wielu uchodźców bardzo sobie chwali możliwość załatwienia wszystkiego w Tauron Arenie i tu wraca, aby załatwić inne, poza PESEL-em, sprawy. Podsumowując, w zakresie obsługi uchodźców przy nadawaniu PESEL chcemy utrzymać obecny model, zwiększyć ilość stanowisk, zachęcać do obsługi także poza Krakowem, ale i utrzymać standard i sposób obsługi dotychczasowych mieszkańców Krakowa.

4. Etap trzeci to przygotowanie i wdrożenie działań długoterminowych, czyli organizowanie uchodźcom miejsc pracy, mieszkania, miejsc do nauki i w ogóle życia tych ludzi w Polsce. Dzieje się to w sytuacji obecnie ogromnego wzmożenia i wręcz entuzjazmu Polaków wobec uchodźców Ale musimy się liczyć ze spadkiem tego entuzjazmu i wręcz z narastaniem innych nastrojów. Jak się do tego przygotować pokazuje wielce interesujący raport, zorganizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie pt. „Nowa solidarność”. Musimy się „przesunąć na ławeczce” i przygotować szersze działania zabezpieczające. Jednymi z najważniejszych, obok pracy dla uchodźców, opieki społecznej czy edukacji są mieszkania. 

5. Jednym z najważniejszych problemów będą mieszkania dla uchodźców. Na razie nie wiemy ilu z nich w Krakowie zostanie i ilu z nich zostanie zabezpieczonych w mieszkaniach swoich ukraińskich rodzin, w mieszkaniach kupionych czy wynajmowanych komercyjnie, co już się dzieje. Ale na pewno zostanie grupa, która nie będzie mogła z tego skorzystać i będzie poszukiwać mieszkania socjalnego dla siebie. Tutaj jako szansę w dużych miastach widzi się pustostany.

W Krakowie sytuacja jest nieco inna niż w innych miastach. My w Krakowie na dużą skalę podjęliśmy już w ostatnich latach odzyskiwanie pustostanów, a także ich remontowanie na dużą skalę. Do tych pustostanów kierowani są oczekujący na listach spełniający warunki mieszkańcy Krakowa. I nie powinniśmy tego zmieniać, bowiem spowoduje to oczywiste duże problemy społeczne. Moglibyśmy wyremontować trochę więcej pustostanów, ale nie mamy na to pieniędzy, a należy się liczyć ze wzrostem kosztów i brakiem na to środków w coraz uboższym budżecie miasta. Moglibyśmy budować nowe mieszkania socjalne, ale aby nie było to kosztem mieszkańców Krakowa powinno to być finansowane ze środków dedykowanych tylko na uchodźców. Podobna sytuacja jest z SAN (Społeczną Agencją Najmu), którą braliśmy pod uwagę jako samorządowe zabezpieczenie na wynajmowane przez prywatnych mieszkańców mieszkania. Ale przy tak dużym wzroście cen wynajmu i tak małej podaży oraz braku jakichkolwiek zewnętrznych wsparć, jest to realnie nie możliwe. Moglibyśmy i staramy się o to, aby likwidować tzw. lukę czynszową tworząc z innymi samorządami krakowską Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową  ale tu choć nie potrzebujemy środków z budżetu, potrzebujemy w miarę atrakcyjnych działek.

Jak więc widać wdrożone w poprzednich latach działania mieszkaniowe dające dużą skalę odzyskiwanych i remontowanych pustostanów powodują, że bez zewnętrznych sporych środków będzie bardzo trudno finansowo, społecznie i formalnie uruchomić znaczącą możliwość wygospodarowania dodatkowych mieszkań dla uchodźców. Szansa i nadzieja jest w stworzeniu osobnego finansowania państwowego, a także na zdjęciu w tym zakresie odpowiedzialności samorządów za działania, które mogą być niegospodarne, bo tak traktuje się np. remonty nieuzasadnione ekonomicznie czy własnościowo.  

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >