Kraków w czasach zarazy – Czy majowe wybory są możliwe ?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Mimo, że najważniejszymi dziś sprawami dla Polaków jest ratowanie zdrowia i życia Polaków, a także ratowanie gospodarki i miejsc pracy, to władza nie zmienia zdania w sprawie przeprowadzenia w maju wyborów prezydenckich. A przecież wybory to nie tylko głosowanie, ale także przygotowanie całego procesu wyborczego. W obecnej sytuacji wydaje się to niemożliwe.

Mamy koniec marca, kolejny tydzień Krakowa w czasach zarazy. Najważniejsze to obecnie ratowanie zdrowia i życia zagrożonych ludzi, a także ratowanie gospodarki i miejsc pracy. Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Podawana liczba zarażonych rośnie znacznie, także niepokojąco rośnie oficjalna liczba zmarłych z powodu koronawirusa. Oficjalnie, bo coraz częściej podważana są oficjalne dane.

Na pewno ten wzrastający brak zaufania do danych bierze się z różnych ograniczających wiarygodność informacji, takich jak zakaz udzielania informacji przez lekarzy, jak stosunkowo niska (w porównaniu do innych krajów) liczba zarażonych i zmarłych, jak pojawiające się informacje, że wiele zgonów jest podawanych jako zgony z innych powodów.

Przez pierwszy okres, mimo błędów i braków, zdecydowana większość opinii publicznej nie poddawała w wątpliwość podawanych danych. Obecnie to się zmienia, jakby władza nie zauważyła, że zaufanie jest jedną z najważniejszych wartości w czasie zarazy. Także działania wokół tzw tarczy antykryzyowej, w znacznej części uznawane za niewystarczające, ale w części ważne i konieczne, zostały podważone wprowadzeniem do ustawy zapisów zmieniających kodeks wyborczy. Tak tworzy się nieufność i poczucie zagrożenia, a także poczucie oszukiwania społeczeństwa przez władzę publiczną.

W maju, za 6 tygodni, ma odbyć się 1. tura wyborów prezydenckich. Wcześniej, przynajmniej w Krakowie, musimy przyjąć i przeszkolić prawie 500 komisji wyborczych, czyli minimum 2500 ludzi, realnie około 4 tysiące.

Jak to zrobić, kiedy chętnych do komisji prawie nie ma, kiedy prawie nikt się nie zgłasza? Nie zgłasza, bo powszechnie mówi się o pozostawaniu w domu, a tu trzeba przyjść na duże szkolenie, potem przez kilkanaście godzin przyjmować osoby wybierające, potem przez kilka godzin liczyć głosy, potem dowieść i rozliczyć 1. turę.

Jak to zrobić, kiedy na te 500 lokali przynajmniej 10% to lokale niepubliczne, więc wymagające zgody właścicieli a oni, przynajmniej w części, nie mają głowy o tym rozmawiać. Jak przeprowadzić wybory w szkołach, które potem muszą być gotowe na przyjęcie uczniów, więc każdy lokal powinien być zdezynfekowany.

Jak przeprowadzić wybory szkoląc kilkuosobowe komisje wyborcze? Dotychczas odbywało się to na kilkudziesięciu ogromnych kilkugodzinnych spotkaniach, a teraz? Szkolenie zdalne dla znacznej części członków nie będzie możliwe. Kto zapłaci za dodatkowe koszty, ale i za dodatkowe ubezpieczenie paru tysięcy osób w Krakowie, kilkuset tysięcy w Polsce.

Wybory to ogromna operacja logistyczna, to rozwiezienie urn, dokumentów, narzędzi pracy. To kolejne kilkaset osób zaangażowanych. Biorąc pod uwagę realia trzeba się liczyć z tym, że nie uda się zgromadzić wystarczającej liczby członków komisji, nie uda się ich przeszkolić, nie uda się dobrze przygotować właściwej infrastruktury wyborczej. Te działania za wszelką cenę podważą i tak delikatne relacje społeczne, a jeżeli wybory zostaną przeprowadzone, z dużym prawdopodobieństwem spowodują wzrost zakażonych, tak jak to się stało po wyborach samorządowych we Francji.

I nie ratuje sprawy wprowadzone w ostatniej chwili zmiany do kodeksu wyborczego zmiany, umożliwiające na szerszą skalę głosowanie korespondencyjne. Nie tylko nie ratuje, ale wprowadza zamieszanie i dodatkowe ryzyka.

Podsumowując, w obecnym stanie rzeczy wybory majowe praktycznie nie są do przeprowadzenia, a jeżeli zostaną przeprowadzone, odbędą się z wieloma negatywnymi, strategicznie negatywnymi skutkami. Najgorszym skutkiem będzie dramatyczny spadek kapitału społecznego Polaków, kapitału tak ważnego przy wychodzeniu Polski z kryzysu epidemiologicznego i kryzysu gospodarczego. Jest czas próby, czas próby dla wszystkich. Przede wszystkim dla rządzących…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >