Kraków w czasach zarazy – 98. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Spotykamy się po raz 98. Dziś o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, o „czterech jeźdźcach polskiej apokalipsy”, o dylemacie syna marnotrawnego, o problemach i sukcesach samorządowych. Najpierw spis treści spraw ogólnopolskich:

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Polsce.
 • Pandemia – udawanie działania i coraz straszniejsze skutki.
 • Konflikt u granic – scenariusze, rozwiązania, skutki.
 • Bałaganu gospodarczego ciąg dalszy.
 • Wewnętrzna demolka władzy.
 • Platformerskie pomysły na odporność.

Sprawy krakowskie:

 • Wielka Orkiestra po krakosku.
 • Pandemia po krakosku.
 • Kolejne podsumowanie spraw samorządowych 2021 roku.
 • Igrzyska po krakosku.
 • Wyścigi prezydenckie.
 • Dylemat syna marnotrawnego.

 

I pełna wersja spraw ogólnopolskich:

1. Po raz 30. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym roku z pomocą dla polskiej okulistyki. Wielka wspaniała akcja angażująca entuzjastycznych ludzi, dająca nie tylko pieniądze dla różnych dziedzin medycyny, ale i dająca wielu Polakom szansę na poczucie się dobrym, szczodrym, pomocnym. To wielka synergia dobroci, dobrej woli, entuzjazmu, wspólnoty i szczodrobliwości. Wielki sukces, niezależnie od pieniędzy. Gramy wszyscy do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej…

2. Mamy w tym roku klasycznych „czterech jeźdźców polskiej apokalipsy”. Mamy w rozkwicie pandemię, mamy prawdopodobny konflikt u granic, mamy gospodarczą demolkę i mamy władzę w demolce. Wielka próba.

Najważniejsza i najniebezpieczniejsza jest pandemia. Rosną, mimo stosunkowo niskiej ilości wymazów, zachorowania, rosną zgony. Rosną także zgony i dramaty lekarskie osób chorych na inne dolegliwości, na zawały, udary, na które reakcja jest bardzo powolna. Władza państwowa udaje, że reaguje. Bo jak inaczej można uznać obietnicę premiera rządu RP, że od 27 stycznia będzie można przejść próby w aptekach, a w poniedziałek 31 stycznia w Krakowie tak działają 2 (słownie: dwie) apteki. Jak inaczej niż udawanie można uznać zalecenie ministra zdrowia, żeby lekarze pierwszego kontaktu badali w ciągu 48 godzin osoby powyżej 60 lat z podejrzeniem zachorowania. Mają to robić kosztem bardziej chorujących młodszych? Jak inaczej można ocenić propozycję wicepremiera od spraw bezpieczeństwa (Lex Kaczyński), aby każdy powinien nieobowiązkowo sprawdzić, czy nie jest zarażony, a jak tego nie zrobi, to można go ukarać sporą karą administracyjną.

To byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne. Gdzie jest powszechna sprawdzalność certyfikatu covidowego, jak w całej Europie? Gdzie jest obowiązek zaszczepienia się osób z określonych grup społecznych? Gdzie jest wprowadzenie ostrzejszych restrykcji wstępu bez paszportu covidowego? Władza PiS idzie, jak to mówią fachowcy, na całościowe przechorowanie wszystkich, tylko aby zachować spokój polityczny. Tak to jest!

2. Drugim jeźdźcem apokalipsy jest potencjalny, coraz bardziej realny konflikt rosyjsko-ukraiński, a tak naprawdę wojna. Oczywiście scenariuszy jest kilka. Najostrzejszy to wielka wojna, z zajęciem znacznej części ziem, z zajęciem Kijowa i osadzeniem tam władz prorosyjskich. A to połączone z eskalacją na innych, w tym polskiej, granicach. Drugi – wojna ograniczona, ale szeroka, uderzenie militarne i hybrydowe na średnią skalę i oczekiwanie co zrobi Zachód. Trzeci – ograniczona wojna hybrydowa, szczególnie wokół zajętych już przez separatystów terenów ukraińskich. Czwarty – z dużej chmury mały deszcz, nic albo niewielkie prowokacje. Władze krajów zachodnich, w tym USA, przygotowują się na wariant najgorszy. Na szczęście uwzględniają Polskę w swoich planach, bo strach myśleć co by było, gdyby Lex TVN został przyjęty. Także Polska i samorządy powinny się przygotować na najgorszy wariant. Wojna u granic to wielka próba.

3. Polski Ład, czyli program reform podatkowych wzmaga chaos i wnerwienie ludzi. Niektórzy radzą wycofanie się z tych zmian w ogóle albo na jakiś czas. Mam pewność, że ani wycofania się, ani zawieszenia nie będzie. Co uchwalone, będzie wdrożone. Oczywiście ktoś poniesie konsekwencje za chaos, ale powtarzam: co uchwalone, zostanie wdrożone. Konsekwencje inflacyjne i biznesowe będą ogromne. Inflacja wzmaga, także a może przede wszystkim dlatego, że nie zareagowano podwyżkami stóp bankowych, nie wykorzystano środków na zmiany energetyczne i popełniono ogromne błędy w związku z niewłaściwą polityką cenową w zakresie energii.

4. Władza PiS jest w stanie dość mocnej demolki. Pokazuje się to nie tylko w zakresie pandemii, słabego reagowania na inflację i drożyznę, ale też w przedziwnych zachowaniach w sprawie wykorzystania systemu Pegasus. Najpierw mówiono, że tego systemu nie ma, potem nawet szydzono, potem Pan Kaczyński przyznał, że system jest. Teraz mówi się, że wszystko jest OK, ale blokuje się powołanie komisji poselskiej ws sprawie wykorzystania Pegasusa. A komisja senacka wskazuje, że bardzo wiele złego tam nastąpiło i przyjdzie czas na poniesienie za to poważnych, bardzo poważnych konsekwencji.

5. W piątek/sobotę odbył się  pierwszy Kongres Programowy PO: „Odporna Polska” dotyczący przygotowania się na działania kryzysowe i pokryzysowe. Najpierw były zespoły tematyczne i w piątek od godziny 18 do 21 uczestniczyłem w takim zespole finansowym. Ponad 200 osób mówiło, co zrobić, aby było bezpieczeństwo gospodarcze i finansowe. Obniżenie drożyzny nastąpi tylko i przede wszystkim kiedy uda się odzyskać środki unijne z Programu Odbudowy. Te kilkadziesiąt miliardów Euro zwiększy wartość złotówki i obniży inflację. To najlepszy i zarazem jedyny sposób. A docelowo największe bezpieczeństwo dla finansów mieszkańców i obywateli, największe bezpieczeństwo dla podmiotów gospodarczych da wejście Polski do strefy Euro.  

I sprawy krakowskie:

1. Krakoska odsłona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to Urząd Miasta Krakowa służący jako baza dla wszystkich. Mimo deszczu i wiatru tysiące wolontariuszy z entuzjazmem zbierało na okulistykę. Są i golden retrievery. A Urząd Miasta Krakowa służy pomocą. Dobroć, energia i wspólnota. Gramy w Krakowie, gramy wszędzie…

2. Pandemia po krakosku to spory wzrost zachorowań, główny powód to chyba wymiania zakażeń wśród najmłodszych. Mamy w Krakowie największą w Małopolsce i jedną z większych w Polsce zaszczepialność, a w efekcie stosunkowo niższą ilość zgonów. Jesteśmy w dużo lepszym położeniu niż wiele, wiele innych miast w Polsce. Ale nie żyjemy na osobnej wyspie, wzrost zachorowalności na południu Małopolski nastąpił po hucznym Sylwestrze. Kraków się trzyma, gdzie indziej jest gorzej. I też dlatego musimy znowu sobie pomagać.

3. Podsumowujemy samorządowo rok 2021. Tym razem w zakresie mieszkalnictwa, które okazuje się ważną dziedziną krakowskiego samorządu. W 2021 roku oddaliśmy, mimo mniejszych pieniędzy, 349 pustostanów dla oczekujących, w ogóle wydaliśmy skierowania dla 703 rodzin, przedłużyliśmy prawo do lokalu socjalnego dla 1279 rodzin. Na koniec 2021 czeka na mieszkalnie socjalne tylko 349 rodzin. Nawet ci, co zgłosili swoje potrzeby w 2021 roku otrzymali w liczbie 132 rodzin swoje upragnione mieszkanie. Spadły także koszty odszkodowań płaconych za niedostarczenie lokalu. Rok 2021 mimo ogólnych problemów gospodarczych i pandemicznych był niewątpliwie rokiem mieszkaniowego sukcesu. Będę o tym szerzej pisał niedługo.

4. Po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie udziału Krakowa w Igrzyskach Europejskich 2023 pojawiło się wiele niejasności, błędów i kłamstw. Starałem się to wyprostować, pełna analiza dostępna jest tutaj. Bilans ekonomiczny jest oczywisty, jeżeli nic nie ulegnie zmianie i obietnice zostaną dochowane, to na plus będzie ponad 500 mln zł i dzięki temu w bardzo trudnych czasach będzie o wiele więcej pieniędzy na ważne dla mieszkańców Krakowa wydatki. Wielki program modernizacji dróg i chodników, ale i wiele, wiele więcej. To nam się po prostu ekonomicznie opłaca. Wygląda na to, że te Igrzyska będą w innym formacie niż poprzednie, że dla wielu dyscyplin będą to mistrzostwa Europy czy eliminacje olimpijskie. Tak jak Światowe Dni Młodzieży, czy inne zawody sportowe są one zadaniem zleconym przez Państwo, które wykonuje samorząd. Jestem przekonany, że i ekonomicznie i pozaekonomicznie to nam się po prostu opłaci. 

5. Gdzieniegdzie w mediach pojawiają się artykuły o przyszłych kandydatach w przyszłych wyborach samorządowych prezydenckich w Krakowie. Pojawiają się ciekawe, możliwe i niemożliwe nazwiska, czasem nawet moje nazwisko. Ale mam przekonanie, że jeszcze to się nie zaczęło, że jeszcze są to fantomowe próby. A jeśli ktoś występuje w prezydenckich „pre-przedbiegach” – nie zawsze może się znaleźć w realnym finale. Wiele widziałem i  poczekam, my poczekamy.

6. Ostatnio pojawiają się sygnały o powrocie do aktywnej polityki Jarosława Gowina, a także kilku innych, także  krakowskich polityków. Niewątpliwie należy cieszyć się z powrotu do zdrowia pana posła, niewątpliwie należy mu współczuć działań, które wobec niego zostały podjęte. Ale rzecz dotyczy powrotu do realnej działalności politycznej. Każdy ma do tego prawo, ale też każdy ma prawo do oceny takich powrotów. Ta ocena idzie w 3 kierunkach. Po pierwsze wielu uważa, że odbyli oni czyściec i powinni być potraktowani jak inni im podobni, np. Radek Sikorski czy Paweł Kowal, którzy byli w PiS i z tego PiS przeszli do opozycji. Główny argument to możliwość pozyskania tej części centrowego, czy prawicowego elektoratu, która nie zostałaby pozyskana bez tych ludzi. Po drugie – zdecydowanie negatywna ocena, że zbyt dużo złego tacy ludzie zrobili, zbyt się za tym opowiadali, aby „bezkarnie” współpracować z innymi politykami opozycji. Różnica z tymi, co wcześniej przeszli, jest podwójna, bo tamci nie odpowiadają za takie rujnujące działania, bo wreszcie tamci nie byli wcześniej wśród nas i nas nie zdradzili, przechodząc do ówczesnej partii władzy. Jest i trzecia ocena – kiedyś zdradzili i opowiedzieli się za rujnowaniem Polski (ale czasem się nie cieszyli), teraz ponieśli ogromne konsekwencje swoich dawnych działań i mogą przyciągnąć jakiś elektorat, ale powinni być poddani politycznej kwarantannie. Czyli działajcie, pokażcie na co was stać i zostaniecie w przyszłości ocenieni. Taki dylemat syna marnotrawnego. Ale tak jest, jak ktoś wiąże się z takimi siłami. Z jednej strony miłosierdzie i szansa na poszerzenie opozycji, także wyborczo, a z drugiej konieczność poniesienia odpowiedzialności za złe czyny, ale i ryzyko recydywy. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >