Kraków w czasach zarazy – 95. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

95. spotkanie z blogiem „Kraków w czasach zarazy”. Dziękuję sporej rzeszy czytelników, którzy reagowali na moje komentarze. Jak zawsze najpierw spis treści i najpierw sprawy ogólnopolskie:

 • Pandemia narasta, przygotowania średnio.
 • Polski Ład, inflacja i wielki chaos.
 • Pegazus – negacje i narracje.

I spis spraw lokalnych: 

 • Pandemia lokalnie.
 • Polski Ład i inflacja po krakosku.
 • Dziwnie w Radzie.
 • Koniec z dorożkami w Krakowie?

 

Szerzej o sprawach ogólnopolskich:

1. Pandemia zdecydowanie narasta, dzienne zachorowania idą w dziesiątki tysięcy i tak jest w całej Europie. Ale tylko w Polsce jest taka skala zgonów, proporcjonalnie największa, ale i często jedna z największych bezwzględnie. W opinii specjalistów bierze się to głównie z niskiego stanu zaszczepienia. W Polsce mamy niewiele ponad 50% mieszkańców zaszczepionych, a w większości krajów Europy jest to na poziomie 80-90%. Na dodatek tam, w Europie, stosowane są restrykcje covidowe. Nie da się wejść do publicznych obiektów bez certyfikatu, jest to sprawdzane także przez policję. W Polsce takich restrykcji kompletnie nie ma i władza ma ogromne opory przed ich wprowadzeniem. W całej Europie są powszechnie dostępne darmowe punkty testowania na Covid, w Polsce prawie tego nie ma. W całej Europie, mimo dużo wyższego niż w Polsce poziomu zaszczepienia, trwa publiczna promocja szczepień, w Polsce prawie tego nie widać. W tej sytuacji ta skala zgonów, jedna z największych w świecie i największa od wojen, niestety nie dziwi. Nie dziwi, ale zdecydowanie obciąża władze państwowe, niestosujące sprawdzonych w Europie zasad. Ktoś za to zapłaci, nie teraz, ale zapłaci i to drogo.

2. Od początku roku ruszył Polski Ład i co poniektórzy otrzymali pierwsze tegoroczne wypłaty. I okazało się że są mniejsze niż w zeszłym roku. Nie dotyczy to tylko najlepiej zarabiających, ale prawie wszystkich. Tzw. ulga dla klasy średniej nie została właściwie przygotowana, a na pewno nie została właściwie pokazana i wypromowana. Na to nakłada się ogromna inflacja, szczególnie w zakresie wzrostu cen gazu i energii. Rzeczywiście wzrost cen gazu czy energii o kilkaset procent to zabójstwo dla mieszkańców, ale i dla podmiotów gospodarczych. Można więc powiedzieć, że zapanował wielki chaos i wielkie zdenerwowanie. A przecież można to było zrobić lepiej, spokojniej, wolniej, lepiej komunikując i promując. Także w sprawie inflacji można było mieć więcej wyobraźni. Ktoś za to zapłaci i to szybko.

3. Jakiś czas temu obiegła polską politykę wieść, że kanadyjski instytut naukowy stwierdził, że izraelski system szpiegowski został wykorzystany wobec polityka opozycyjnego i szefa kampanii wyborczej, adwokata broniącego opozycjonistów i prokuratorki, mającej inne zdanie niż jej władze. Najpierw ośmieszano te informacje. Potem wypierano się, choć o podsłuchach mówił nie tylko kanadyjski instytut, ale i Amnesty International, były fakty z mediów prorządowych korzystające z informacji historycznych, których inaczej niż systemem szpiegowskim nie można było uzyskać, była nieoficjalna informacja, że państwo Izrael zablokowało dostęp do systemu służbom RP. Teraz jest inna narracja – już się nie ośmiesza, już się nie wypiera, tylko mówi, że to jest oczywiste i nie ma sprawy. A sprawa jest i to bardzo poważna. System szpiegowski mający służyć monitorowaniu działań terrorystycznych wykorzystywany był do działań politycznych wobec osób, co do których nie było żadnych zarzutów terrorystycznych. Wykorzystywano system szpiegowski dla celów politycznych i dawano dostęp do informacji politycznych także służbom innego państwa. Jeżeli tak jest, to to jest zdrada stanu. Ktoś za to zapłaci i to ciężko, prędzej czy później.

I sprawy krakowskie:

1. Pandemia lokalnie to Kraków jako największa i najlepiej zaszczepiona gmina w Małopolsce. Ale i tak mamy ogromną ilość zachorowań i ogromną liczbę zgonów. Mamy najwięcej i najlepsze szpitale, ale przy tak ogromnej zachorowalności potrzebne będą kolejne łóżka covidowe. A nowe łóżka covidowe to będą zwykłe łóżka szpitalne wyprowadzane ze szpitalnych oddziałów innych specjalności. W efekcie ludzie niezarażeni, ale chorzy na coś innego nie otrzymują pełnej obsługi medycznej, co skutkuje pogarszaniem się ich sytuacji zdrowotnej, wręcz skutkuje zgonami. A na dodatek zwalnia zaszczepianie. Ostatnio p. Małopolska Kurator Oświaty także poddawała w wątpliwość zasadność szczepień nauczycieli. Spotkało się to z komentarzem obecnego Ministra Zdrowia, że takie osoby nie powinny być odpowiedzialne za edukację. Mamy więc, co mamy, a może być gorzej…

2. Chaos Polskiego Ładu oczywiście dotarł i do Krakowa. Dotarła też inflacja, szczególnie w zakresie cen energii i gazu. Nas, jako miasto Kraków, nie dotkną teraz skokowe podwyżki cen za prąd i gaz, ale to ze względu na to, że mamy grupę zakupową, zorganizowaną przez Krakowski Holding Komunalny. Obecnie mamy amortyzator finansowy, dzięki któremu nie będziemy mieć takich problemów, jak inne samorządy. To dowód na to, że potrafimy myśleć do przodu. Ale przecież sprawa cen energii wróci. Wróci też sprawa inflacji większości wydatków. Ciężko będzie, ale i tak jako Kraków jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż zdecydowana większość samorządów. Ciężko będzie w 2022 roku…

3. Dziwnie zaczyna się 2022 rok w Radzie Miasta Krakowa. Po analizie i postępowaniu wyjaśniającym Komisji Dyscyplinarnej Rady powstał jednogłośnie przyjęty raport o sytuacji w związku z zachowaniem p. wiceprzewodniczącego Pietrzyka. W efekcie został sporządzony projekt uchwały o odwołaniu wiceprzewodniczącego i złożony wniosek o sesję nadzwyczajną w tej sprawie. Ten wniosek przewodniczący Jaśkowiec przyjął i sesję zwołał, mimo zastrzeżeń pandemicznych. W tej sprawie ważąc racje zdecydują radni. Obecnie okazuje się, że na tej nadzwyczajnej sesji może być też rozpatrywany wniosek o odwołanie przewodniczącego Jaśkowca. Oczywiście, Rada zrobi, co zrobi. Byłem przez wiele lat w prezydium Rady, przez 12 lat wiceprzewodniczącym, przez 8 lat przewodniczącym Rady Miasta. Zawsze staraliśmy się rozwiązywać trudne sprawy z poszanowaniem innych ludzi. Stanowiska się zmieniają, ludzie pozostają i dobrze, aby między ludźmi ten szacunek pozostał. Poniżenie w postaci odwołania jest sporym upokorzeniem. Wiem co mówię, byłem dwa razy odwoływany. Tych co mnie odwoływali już nie ma w RMK, ale poczucie upokorzenia długo zostało. I znam przewodniczącego Dominika Jaśkowca, jego wady i zalety. Wśród tych ostatnich jest lojalność i zrozumienie dla realiów. Naprawdę lepiej będzie załatwić trudne sprawy nie siłowo, a w drodze rozmów. Naprawdę lepiej się porozumieć. 

4. Na najbliższej sesji zwyczajnej w środę odbędzie się czytanie projektu uchwały w zakresie wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek konnych na terenie Krakowa. Główne uzasadnienie tego obywatelskiego projektu uchwały to niewłaściwe wykorzystanie koni, doprowadzania do ich cierpienia, niebezpieczeństwo wypadków i zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców i turystów, skaza na wizerunku miasta. Fakt że w wielu miastach taki zakaz wprowadzono. Ale oczywiście są też argumenty przeciwko, bardzo znaczące, z których jeden to fakt, że dorożki i powozy konne są obecne w wielu miastach Europy i świata. Przypomnę, że dorożki w Krakowie obecne są od 1855 roku. Odbędzie się dyskusja, a także zostanie zaprezentowana opinia Prezydenta w tej sprawie oraz wszelkie możliwe argumenty za i przeciw zmianom. I okaże się, czy radni chcą, aby dorożki pozostały w Krakowie czy też nie. 

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >