Kraków w czasach zarazy – 93. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

93. i jednocześnie poświąteczne spotkanie z blogiem „Kraków w czasach zarazy”. Tym razem próba podsumowania najważniejszych działań w 2021 roku. Najpierw główne tematy, potem rozwinięcie. Sprawy ogólnopolskie:

 • Pandemia w 2021, błędy i problemy, klęski i porażki.
 • Kryzys humanitarny na granicy, obrona granic czy miłosierdzie?
 • Gospodarka – łatwo nie jest.
 • Polityka – wokół zawierucha, a my atakujemy sojuszników.

I główne tematy spraw krakowskich:

 • Pandemia w Krakowie.
 • Gospodarka w Krakowie.
 • Co z Igrzyskami?
 • Rada Miasta Krakowa w 2021 roku.

 

I wersja pełna, rozwinięta, ogólnopolska: 

1. Pandemia w Polsce 2021 to kolejne fale koronawirusa, do których władza w bardzo ograniczony sposób przygotowywała siebie i społeczeństwo. Polska władza państwowa odrzuciła funkcjonujący w całej Europie system restrykcji dla osób niezaszczepionych. Polska władza państwowa w ograniczony sposób promowała szczepienia i wolno, w ograniczony sposób reagowała na antyszczepionkowców. W efekcie mamy nieco ponad 50% zaszczepionych, mamy kolejną falę zachorowań, gdzie co prawda chorują także zaszczepieni, ale jest ich poniżej 30% i przechodzą covid stosunkowo lekko, a niezaszczepieni o wiele trudniej. W efekcie mamy w Polsce największą po wojnie liczbę zgonów, największą procentowo w Europie. To wielka porażka Polski, polskich władz państwowych. To efekt innego niż w wielu krajach i, jak widać po efektach, o wiele gorszego podejścia do pandemii. Myślę, że za kilka lat, po zmianie władzy w Polsce, będzie to przedmiot poważnych decyzji państwowych.

2. Bardzo znaczącym wydarzeniem w 2021 roku był kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niehumanitarna akcja Łukaszenki najpierw była przez polskie władze niedostrzegana, a potem reakcją były ostre działania wojskowe. Granica powinna być chroniona, ale takich spraw nie załatwia się tylko militarnie, a przede wszystkim politycznie. Polska władza nie podejmowała rozwiązań politycznych, więc wkroczyli liderzy europejscy i doprowadzili do ograniczenia problemu. Na granicy podobno dochodziło do strasznych scen i zachowań.

Przy okazji wyszły nasze nowe przekonania. Co prawda ponad połowa Polaków przyjęłaby pod swój dach na Wigilię takiego uchodźcę, ale zdecydowanie więcej zrobiłoby to osób niewierzących niż wierzących. Jak to się ma do chrześcijańskiego miłosierdzia i oczekiwań Papieża Franciszka? Wygląda na to, że polski kościół katolicki, inaczej niż reszta europejskiego kościoła katolickiego, jako główne zadanie widzi obronę kościoła przed liberalizmem, a nie niesienie dobrej nowiny. Wygląda na to, że w większości polski kościół katolicki widzi w czasach pandemii, w czasach ogromnej drożyzny, w czasach tracenia życia, perspektyw życiowych i zawodowych, w czasach zagrożenia wojennego, jako główny problem obronę przed liberalizmem. W wigilijnych kazaniach nie mówiono o pandemii, trudnościach ekonomicznych, nie mówiono o ginących na granicach ludziach, także chrześcijanach, tylko o ryzyku liberalizmu.

Mam głębokie przekonanie, że jest to ogromne rozminięcie się z oczekiwaniami znacznej części wiernych i właśnie tego efektem jest znaczne zmniejszenie się liczby osób chodzących na nabożeństwa, korzystających z sakramentów, opowiadających się za polskim kościołem katolickim. Na szczęście z drugiej strony pojawia się coraz więcej chrześcijańskich ruchów i organizacji, działających na trudnych polach konfliktów, przy kryzysie humanitarnym. Kluby Inteligencji Katolickiej, kluby Tygodnika Powszechnego, Kongres Katolików i Katoliczek to oddolne ruchy katolickie. Idzie zmiana, duża zmiana… Jako katolik widzę te tendencje i widzę te zmiany. Na szczęście nadchodzą i są nieuchronne. Dużo zmienią.

3. Gospodarczo w 2021 roku łatwo nie było. Ostro idąca inflacja, niemożność rozwinięcia działalności gospodarczej, dużo mniej klientów – to stan tego roku. Do tego ograniczanie pomocy państwowej, brak praktycznie już tarczy antykryzysowej, powodują, że coraz trudniej się działa. Z drugiej strony gospodarka wcale nie hamuje. A przed nami Nowy Polski Ład. 

4. Rok 2021 to rok sporych afer. Ostatnio okazało się, że prawdopodobnie zakupiony w celach śledzenia terrorystów system Pegasus służył do śledzenia polityków i prawników, a śledzenie w trakcie kampanii wyborczej szefa kampanii z opozycji jest karygodne. Dziś się tego nie wyjaśni, ale po zmianie władzy będzie ostro. Okazało się, że jeden z ochroniarzy p. premier Szydło przyznał się, że składano fałszywe zeznania w celu wybielenia ekipy rządowej. Okazuje się, że Trybunał zarządzany przez p. Przyłębską wyznacza do rozstrzygania spraw osoby-polityków, którzy wcześniej politycznie rozstrzygali o danych sprawach. A teraz mamy w przedziwnych warunkach wprowadzenie na obrady Sejmu tzw. LexTVN. W sytuacji konfliktu z Unią Europejską o praworządność, w sytuacji kryzysu humanitarnego na granicy polskiej, w sytuacji potencjalnego konfliktu na Ukrainie polska władza państwowa atakuje swojego najważniejszego sojusznika – USA. A w ostatnich tygodniach jeszcze była afera z działkami premiera Morawieckiego, afera z Mejzą, afera ze specjalnymi prawami dla Kurskiego z TVP, którego nie obowiązują rygory covidowe.

I podsumowanie spraw krakowskich:

1. Pandemia w Krakowie to z jednej strony największa od wojny (a może i największa w historii) liczba zgonów, ale z drugiej bardzo dobry poziom zaszczepienia, coraz więcej zaszczepionych dzieci i młodzieży, wreszcie działające szpitale i cała służba zdrowia. Jest lepiej niż w wielu innych miejscach Polski i to wspólny sukces krakowskiej służby zdrowia i krakowskich mieszkańców.

2. Wydawało się, że pandemia gospodarczo „powali” Kraków, bo turyści, bo przemysł turystyczny i przemysł spotkań. Okazało się, że rzeczywiście turystyka znacząco się ograniczyła, większe znaczenie ma rynek polski, wiele było problemów krakowskich firm turystycznych. Jednak okazało się, że Kraków ma bardzo dobrze rozwinięty inny, poważny sektor gospodarki – przemysł wsparcia biznesu. To właśnie ten sektor przejął znaczną część personelu z przemysłu turystycznego, to ten sektor zwiększa zatrudnienie i zwiększa potrzeby. Rośnie też ilość zatrudnianych w Krakowie cudzoziemców. Oni tu pracują, oni tu mieszkają, oni tu płacą podatki. Te dwa obszary – przemysł wsparcia biznesu i  cudzoziemcy powodują, że Kraków nie tylko nie traci gospodarczo w kryzysie pandemicznym, a wręcz może zyskać i wiele wskazuje, że już zyskuje. Kryzysy demolują gospodarkę, ale też windują nowych strategicznych liderów i wygląda, że Kraków może po pandemii być takim strategicznym liderem.

3. Wydaje się, że efektem 2021 roku będzie zorganizowanie w 2023 roku w Krakowie Igrzysk Europejskich. Co prawda wielu te igrzyska krytykuje, mówiąc że sportowo są mało znaczące, że są ważniejsze wydatki, że szkoda na to miejskich pieniędzy. Jednak wygląda na to, że dzięki organizacji Igrzysk dostaniemy znaczące środki na inwestycje infrastrukturalne, drogowe, sportowe, że znaczne środki dostaną krakowskie instytucje pozamiejskie. Te środki na inwestycje zwolnią nasze, miejskie środki założone na te inwestycje, a to oznacza „uwolnienie” tych środków dla innych, równie ważnych dla mieszkańców zadań. I to jest kluczowy powód dla których finansowo Igrzyska Europejskie są wysoce opłacalne. A do tego dochodzi niewątpliwy skok ilości turystów, dochodzi impuls promocyjny. Tak więc wykładając niewiele mamy o wiele więcej na inwestycje, a dodatkowo mamy więcej promocji i więcej turystów. W sytuacji wielkich problemów finansowych, które wygeneruje Nowy Ład – taki zastrzyk finansowy jest wielce korzystny. 

4. Podsumowując rok 2021 w zakresie Rady Miasta Krakowa widzę kilka zdecydowanych plusów. Po pierwsze znaczny skok finansowy dla krakowskich dzielnic. To duży sukces. Podjęcie spraw metropolitalnych, mimo że obecnie nie do zrealizowania w stanie obecnej władzy, to też ważny strategiczny krok. Trzeci ważny punkt to sprawy in vitro, i merytorycznie i finansowo. Tak więc w 3. roku kadencji Rada Miasta podjęła i pokazała kilka spraw strategicznych. Niewątpliwie też ważną sprawą była odpowiedzialność Rady w sytuacji mocno ograniczonych możliwości finansowych. Ostatnio odrzucenie (lub rezygnacja z) ważnych poprawek do budżetu, czy przyjęcie kompromisowych zapisów ws. Klinów dobrze świadczy o odpowiedzialności finansowej większości Rady w trudnych finansowo czasach. 

W ten sposób podsumowałem trudny 2021 rok zarówno w sprawach ogólnopolskich jak i krakowskich. Dziękuję czytelnikom mojego bloga, dziękuję za uwagi, także krytyczne. Dziękuję wszystkim, z którymi było mi pracować przy w wielu sprawach i działaniach, szczególnie moim współpracownikom w strukturach samorządowych i politycznych. Rok 2021 był jednym z najtrudniejszych lat we współczesnej historii Rzeczpospolitej, ale i współczesnej historii Krakowa. Wskazane byłoby, aby następny rok był zdecydowanie lepszy. W ten sposób podsumowałem 2021 rok. A za tydzień – prognozy i przewidywania na nadchodzący 2022 rok.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >