Kraków w czasach zarazy – 92. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 r.

92. raz spotykam się z Państwem w pandemii. To już drugi rok pandemii, zmęczenia i ryzyka. Dziś przedświątecznie o sprawach wielkich, narodowych i o sprawach lokalnych. W sprawach ogólnopolskich powiemy o:

 • Polityczny rozbój, czyli o LexTVN uchwalonym w 15 minut, kiedy trwa zawierucha.
 • Mejza i fałszywe zeznania byłej premier.
 • Pandemia bez kontroli.
 • Świat i Polska.

I sprawy krakowskie:

 • Budżet – trudny, ale stosujemy racjonalne podejście.
 • Korzyści i straty – Igrzyska Europejskie.
 • 30-lecie dzielnic i samorządu.
 • Dziwne sprawy lokalne.

 

I wersja pełna, rozwinięta:

1. Znienacka, a właściwie jak zawsze z zaskoczenia, PiS zwołał najpierw sejmową komisję kultury, której głównym punktem była opinia wobec LexTVN, czyli wobec ustawy, zmuszającej właściciela TVN, największej inwestycji amerykańskiej, do sprzedaży części własności. Dzieje się to w czasie, kiedy rośnie pandemia, a z powodu nieumiejętności i braku kompetencji władzy państwowej codziennie umiera ponad 500 osób, najwięcej w Europie. Dzieje się to w czasie, kiedy rośnie napięcie wojenne w Europie i trzeba szukać sojuszników i w takim czasie władze państwowe RP uderzają w najważniejszego sojusznika Polski. To albo nieograniczona głupota albo zdrada. Kiedy w Europie zaczyna się zawierucha, to polskie władze zachowują się jak niemoralni politycy, żądając od potencjalnych sojuszników rezygnacji ze swoich impoderabiliów. 

2. W Polsce Pandemia jest proporcjonalnie do liczby ludności największa w Europie, szczególnie jeśli chodzi o zgony. Władza państwowa nie chce przeciwstawić się zwolennikom nieszczepienia się i niestosowania do ogólnie obowiązujących w Europie zasad. Kolejne działania, która albo są zbrodnią albo głupotą. Trudno to zrozumieć. 

3. Wobec ataku na wolne media zupełnie z boku zostają sprawy, które normalnie stałyby się najważniejsze. Okazuje się, że prawdopodobnie słynna kolizja samochodu Pani Premier Szydło wyglądała inaczej niż wskazywano. Jeden ze skruszonych funkcjonariuszy BOR powiedział jak było, a było tak, że kolumna jechała bez sygnałów dźwiękowych i zmuszano funkcjonariuszy BOR do mówienia czegoś innego, czyli kłamania w sądzie. To jest niesamowite. A z drugiej strony mamy kompletnie niezałatwioną sprawę posła Mejzy, który wykorzystywał swoją pozycję do oferowania rodzicom chorych nieuleczalnie dzieci „super” leczenia za jeszcze większe pieniądze. Każda z tych okoliczności byłaby w normalnym państwie okazją do wielkiej afery, w Polsce przykrywa się to LexTvn.

4. W sytuacji zagrożenia od wschodu, gdzie grupują się wojska Federacji Rosyjskiej prawdopodobnie w celu agresji na Ukrainę i zagrożenia na granicy polsko-białoruskiej, w sytuacji konfliktu z Unią Europejską o praworządność, w sytuacji pogłębiającej się pandemii i rosnącej ilości umierających, w sytuacji kiedy pada coraz więcej biznesów – Polska władza państwowa robi rzeczy niesamowite. Polska władza państwowa zamiast dogadywać się z sojusznikami militarnymi, aby się obronić od wschodu, zamiast dogadywać się z Unią Europejską, aby dostać ogromne środki dotacyjne, zamiast stosować powszechne w Europie zasady pandemiczne, robi coś przeciwnego. Atakuje potencjalnych sojuszników, vide Unię Europejską, Niemcy i Stany Zjednoczone, De facto rezygnuje z ogromnych europejskich środków dotacyjnych i kredytuje się drogo i nieodpowiedzialnie od strony Chińczyków. Władza państwowa de facto chroni antyszczepionkowców niewprowadzając europejskich zasad. Jak nazwać takie postępowanie, które pogarsza nam sojusze, powoduje że zamiast bezpłatnych środków na rozwój mamy drogie środki oraz powoduje ogromną skalę zgonów. Co to jest i dlaczego?

I sprawy krakowskie:

1. Przegłosowano i to bardzo znacząco projekt budżetu na 2022 rok. Po wprowadzeniu tzw. Nowego Ładu okazało się, że będzie trochę mniej dochodów i o wiele więcej kosztów (więcej tutaj). Ale radni stanęli na wysokości zadania. Szczególne wyrazy uznania dla Koalicji Obywatelskiej, która zrezygnowała z mało realnych postulatów, a spowodowała, że zwiększą się znacznie nakłady dla dzielnic, będą też środki na program in vitro. W tej trudnej sytuacji to spory sukces, gratuluję. 

2. Coraz bardziej realna jest sprawa Igrzysk Europejskich. Wygląda na to, że z ekonomicznego punktu widzenia będzie to przedsięwzięcie dla miasta opłacalne. Suma nakładów państwowych na igrzyska w porównaniu z wydatkami miasta jest zdecydowanie większa i może pozwolić na kilka ważnych dodatkowych działań inwestycyjnych. To zdecydowany plus igrzysk. Same igrzyska będą prawdopodobnie sporą, jak na Kraków, imprezą sportową, ale nie przynoszącą mieszkańcom jakiś większych problemów i niedogodnień. Z punktu widzenia samorządowego będzie to więc ekonomicznie opłacalne, a bieżąco nie dewastujące bieżącej obsługi mieszkańców.

3. W 2020 mieliśmy 30 lat współczesnego samorządu, a w 2021 mieliśmy 30 lat krakowskich dzielnic. To czas przede wszystkim świętowania. Krakowski samorząd należy do jednych z najważniejszych w Polsce, to tu pojawiły się najciekawsze i najbardziej znaczące innowacje, to stąd wielu radnych stało się ważnymi liderami państwowej władzy. To krakowskie dzielnice, mimo wielu sporów były odwiedzane przez ludzi z różnych miast i to nasze dzielnice były i są uważane za najlepiej rozwinięte. Wzorowane w 1991 roku na modelu wiedeńskim pewnie teraz potrzebują zmian, bo muszą odpowiedzieć na wyzwania współczesności. Metropolizacja Krakowa, a z drugiej strony chęć tworzenia sąsiedztw (tzw. miasta 15-minutowe) zmienią dzielnice. Najważniejsze przed nami. 

4. W poprzednim tygodniu wiele się działo, także dziwnych spraw. Pierwsza to uchwalenie użytku ekologicznego na Klinach. Zdecydowano się na użytek wielopunktowy i było to zgodne z postulatami części naukowców. Inna część naukowców i pewna część radnych walczyła o całość, co pewnie sporo by kosztowało. Wydaje się, że znaleziono kompromis. Kompromis, który był zdecydowanie nie na rękę tym chcącym całości. W samorządzie często jest tak, że jak ktoś chce  bezkompromisowo wszystko, to nie dostaje nic. Ale i druga sprawa. Wobec wielokadencyjnego wiceprzewodniczącego RMK Pana Sławomira Pietrzyka złożono poważne oskarżenia o molestowanie, mobbing i działania nieetyczne. Nie znam sprawy, więc nie będę wyrokował o zasadności zarzutów. Wiem, że zajmie się tym zespół komisji dyscyplinarnej. Osobiście przez kilkanaście lat współpracy z panem radnym Pietrzykiem nie byłem świadkiem żadnych przypadków podobnych zachowań. Czas pokaże, co i jak…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >