Kraków w czasach zarazy – 85. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

85. raz bloga „Kraków w czasach zarazy”. Zapraszam po Wszystkich Świętych na cotygodniowy raport. Najpierw skrót, ogólnopolski:

 1. Pandemia rośnie bardzo szybko, a władza państwowa nie widzi problemu.
 2. Uchodźcy na granicy, coraz więcej zmarłych, a władza nie widzi problemu.
 3. Środki UE oddalają się, a władza nie widzi problemu.
 4. W Sejmie problem – projekt ustawy o zakazie LGBT w Polsce.

Skrót spraw lokalnych, krakowskich:

 • Niepodległość do Krakowa przyszła z Podgórza.
 • Święta Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych.
 • Wybory w PO.
 • Jazz w Krakowie.
 • Samorządowiec Dekady – znalazłem uzasadnienie.

 

Wersja pełna, ogólnopolska:

1. Wzrasta ilość zachorowań, szczególnie w obszarach, gdzie ilość zaszczepionych jest mała. Jest już tych zachorowań około 10 tysięcy dziennie i około 100 zgonów dziennie. I co robi władza? W Europie wprowadza się konieczność pokazywania certyfikatu covid lub świadectwa z wymazu. W Europie wprowadza się ograniczenia w obszarach szczególnych zakażeń. A co w Polsce? Nic, nie ma problemu, wszystko podobno jest jak trzeba. Kto zapłaci za kompletnie nieprzygotowaną reakcję państwa na 4. falę?

2. Na granicy coraz zimniej i coraz trudniej. Umierają ludzie, kobiety, mężczyźni, dzieci. Jeżeli prawdą jest to, co piszą media, to oznacza, że polskie służby przerzucają przez granicę osoby umierające oraz zwłoki. Nie jesteśmy jako Polacy bestiami, jesteśmy w większości chrześcijanami i to nas zobowiązuje. A kto robi takie straszne rzeczy, kto takie straszne rzeczy każe robić – będzie z tym żył do końca życia, a prawda, prędzej czy później, wyjdzie na jaw i nikt nie wytłumaczy się rozkazami.

3. Wygląda, że władze UE (tym razem TSUE) nakazują Polsce zapłatę codziennie 1 mln Euro za nierealizowanie wyroku TSUE w zakresie spraw sądowych. Wygląda na to, że władze UE zablokowały środki z Programu Odbudowy. Wygląda na to, że Polska zagroziła 3. wojną światową w obronie pieniędzy. Wygląda na to, że w czasach kryzysu demograficznego, kryzysu służby zdrowia, kryzysu klimatycznego nasza władza wymyśliła ogromną rozbudowę wojska. Czy to właściwe widzenie problemów i wyzwań przed którymi stoi polskie społeczeństwo?

4. W Sejmie wiele ustaw jest w tzw. zamrażarce. Są ważne projekty ustaw, złożone przez opozycję, są ważne ustawy złożone przez rządzących, ale dla nich niewygodne. Ale władza wprowadziła pod obrady projekt ustawy, de facto zakazującej działań środowisk LGBT. Według tego projektu nie będzie można w tej sprawie protestować, nie będzie można gromadzić się w tej sprawie, a osoby z tego środowiska będą pod szczególnym nadzorem. Daleko mi do ludzi z tego środowiska, ale to jest ponad 7% polskiego społeczeństwa i jako Polacy mają te same prawa co inni, te same prawa w zakresie reprezentacji, zgromadzeń, protestów, pokazywania swojej odmienności. A władza tylko ten projekt poddała parlamentarnej dyskusji, choć jest tyle innych ważnych spraw.

Sprawy krakowskie:

1. W 1918 roku Niepodległość do Krakowa przyszła z Podgórza. 31 października 1918 polscy żołnierze pod komendą por. Antoniego Stawarza przejęli podgórskie koszary i poszli zdobywać Kraków. Ówczesny prezydent Krakowa Jan Kanty Federowicz wezwał austriackiego komendanta Krakowa i tak długo trzymał w magistracie aż cały Kraków został przez Polaków opanowany. Tak to było w Krakowie. Po krakosku…

2. W Święto Wszystkich Świętych a potem w Dzień Zadusznych poszliśmy na groby ludzi z naszych rodzin i znajomych. Od 10 lat funkcjonuje w Krakowie akcja „Kraków pamięta – krakowski znicz pamięci” na grobach ludzi ważnych dla Krakowa – radnych, polityków, urzędników, żołnierzy, ludzi nauki, kultury, sportu i działań społecznych. Moja wymyślona w 2011 roku akcja jest cały czas kontynuowana, w Polsce i za granicą. Duma i wdzięczność. Kraków pamięta !

3. W krakowskiej i małopolskiej PO odbyły się wybory. Wygrali ci co mogli wygrać, szczególnie że nie było kontrkandydatur. Taki wybór ma swoje plusy (bo jest swoistym plebiscytem i nie niesie za sobą podziałów), ale i minusy (bo konkurencja jest zawsze dobra i jest szansą na lepsze działania). Ale wyszło jak wyszło. Teraz najważniejsze jest wdrożenie wcześniejszych ustaleń co do reprezentatywności w poszczególnych organach władzy. Jako umiarkowani konserwatyści mamy w Platformie swoje oczekiwania, plany i zaproponujemy działania. Te działania pokażą, że w krakowskiej i małopolskiej PO są różne środowiska i że jesteśmy otwarci dla wielu. Tak jak kiedyś…

4. Przy okazji Świąt odbyło się w Krakowie kilka wydarzeń i uroczystości. Już w piątek 29 października w ramach Kongresu Europejskich Chrześcijan wręczono nagrody im. Ks. Biskupa Tadeusza Pieronka. Nagrody dostali: niemiecki chrześcijański demokrata Horst Langes i czeski ksiądz Tomas Halik. W sobotę mieliśmy samorządowe zaduszki w Niepołomicach i dyskusję o samorządzie, ale i wspominanie twórcy reformy samorządowej – prof. Regulskiego. W piątek i w sobotę Jazz-duszki, czyli krakowskie zaduszki jazzowe i wspaniałe koncerty jazzowe w Krakowie. W niedzielę krakowskie uroczystości związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości – kwiaty, parady, rauty. A w poniedziałek kwesta na cmentarzu Podgórskim. 

5. W czwartek, 28 października odebrałem tytuł „Samorządowca Dekady” portalu LoveKraków. To ważne wyróżnienie i to w bardzo dobrym towarzystwie: prezydent Majchrowski, prezes Trzmiel, minister Adamczyk, Krakowskie Biuro Festiwalowe, InPost, ZUE. Dotarłem do uzasadnienia i jest ono dla mnie wzruszające i zawstydzające: 

Samorządowiec Dekady – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider; „Gdy kapituła pochyliła się nad kategorią Samorządowiec Dekady, jednogłośnie stwierdziła, że tytuł ten należy się człowiekowi, który uosabia jego najlepsze cechy, czyli łączy tytaniczną pracę u podstaw ze sprawami ogólnomiejskimi, zarazem świetnie orientując się w sytuacji panującej w kraju. Pan Bogusław Kośmider – jako miejski radny, wieloletni przewodniczący Rady Miasta Krakowa, a obecnie wiceprezydent miasta ma wszystkie cechy, które wyróżniają wybitnego samorządowca. To pan Bogusław Kośmider budował ponadpolityczny konsensus w czasie kryzysu finansowego sprzed 10 lat i zainicjował stworzenie Karty Krakowskiej, a w czasie pandemii zarażał optymizmem i robił wszystko, by Krakowianie nie stracili nadziei”.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >