Kraków w czasach zarazy – 84. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

84. raz bloga „Kraków w czasach zarazy”. Dziś mocno unijnie (UE), mocno wyborczo (PO), ale i też chwalebnie, bo o uznaniu mnie Samorządowcem Dekady w Krakowie. Więc zaczynamy od skrótu spraw ogólnopolskich:

 • Unijne kompromitacje naszych miłościwie panujących.
 • Uchodźcy i rozwiązania diabelskich dylematów.
 • Pandemia i europejskie rozwiązania.
 • Bez finansów ani rusz.

I skrót spraw krakowskich:

 • Utopia czy wyzwanie, czyli o krakowskim metrze.
 • Bezrobocie lokalnie.
 • Krakowskie wybory platformerskie mają znaczenie.
 • Samorządowiec dekady w LoveKraków.

 

I wersja pełna, rozszerzona w wersji ogólnopolskiej:

1. Ostatni tydzień minął pod znakiem unijno-europejskich działań. Najpierw Pan Premier rządu RP przedstawił swoje stanowisko w Parlamencie Europejskim i został zmiażdżony w dyskusji. W zasadzie wspierali go tylko europarlamentarzyści PiS i politycy antyunijni. Bardzo źle to rokuje. Potem Pan Premier był na Radzie Europy i tam też został totalnie skrytykowany. A następnie spotkał się z liderką Frontu Narodowego Francji, zdecydowaną przeciwniczką UE i sojuszniczką Putina – Panią Le Pen. Zaiste, przedziwne to i niebezpieczne…

2. Uchodźcy i ochrona granic – zaiste diabelski dylemat. Jak bronić granicy, kiedy po jej drugiej stronie bezwzględny populista pcha na nią biednych ludzi? Jak humanitarnie odnosić się do uchodźców, kiedy takie traktowanie spowoduje jeszcze większy ich napływ na granicę. Rozwiązania? Tylko razem z Europą, a więc Frontex i wspólne działania polityczne, blokujące pomysły Łukaszenki. Trzeba traktować lepiej ludzi niż Łukaszenko, więc co najmniej zapewnić pomoc humanitarną i przyjmowanie kobiet, dzieci i osób chorych. Trzeba pokazać na zewnątrz co się dzieje, a więc dopuścić organizacje humanitarne i media na granicę. Tak to trzeba rozegrać pokazując ludzkie uczucia i humanitaryzm, a jednocześnie realnie blokując granicę.

3. Pandemia wzrasta coraz bardziej, dużo bardziej niż się spodziewano. Zaczyna brakować miejsc w szpitalach. A z drugiej strony są niezałatwione sprawy finansowe służby zdrowia i to w czasach, kiedy Państwo ustami swego premiera chwali się, że pieniędzy jest bardzo dużo. W większości krajów europejskich sprawę rozwiązuje się tak, że aby wejść gdziekolwiek trzeba mieć certyfikat covidowy (świadectwo szczepienia), a w niektórych potrzebne jest alternatywnie świadectwo z wymazu, że nie chorujemy. I to powoduje, że zdecydowana większość ludzi się szczepi i jest bezpieczniej. Ale w Polsce władza PiS boi się takich europejskich rozwiązań, bo dotkną one w większości ich elektorat. 

4. Prędzej czy później Covid się skończy i potrzeba będzie odbicia. Nie ma jednak wzrostu bez pieniędzy. Wie o tym świat, wie o tym Europa, dlatego powstał Europejski Plan Rozwoju – taki współczesny odpowiednik Planu Marshalla z okresu powojennego, planu który na dekady ustawił ekonomicznie kraje Europy Zachodniej. Europejski Plan Rozwoju, zwany Planem Odbudowy to dotacje (czyli środki bezzwrotne) i nisko oprocentowane pożyczki. Nie ma tańszego i bezpieczniejszego pieniądza. I oczywiście Europa warunkuje przekazanie tych środków tym, czy będziemy spełniać wcześniej ustalone warunki, w tym traktaty, zasady ekonomiczne, prawne i ideowe. A nasze władze mówią (vide wyrok Trybunału Pani Przyłębskiej), że nie będziemy się stosować do traktatów. Więc UE mówi, że musimy bo się na to zgodziliśmy i blokuje środki. A my? Utracimy współczesny plan Marshalla, będziemy pożyczać drożej i niebezpieczniej, bo przecież Chińczycy upomną się o swoje i to bezwarunkowo. 

I sprawy krakowskie:

1. Odbyła się dyskusja o krakowskim metrze. Pokazano różne warianty i zarekomendowano rozwiązanie jak w Porto, Sewilli czy Lyonie, a więc szybki, bezkolizyjny tramwaj, w centrum miasta w tunelach, poza centrum na otwartych, bezkolizyjnych torowiskach. Takie rozwiązanie ma kosztować co najmniej 6 mld zł (+ bieżąco co najmniej 150 mln zł co roku na obsługę). Część radnych postulowała rozwiązanie „pełne”, za 12 mld zł (+ pewnie 200-250 mln zł co roku na obsługę). Gdybyśmy mieli szansę na wielkie pieniądze (vide 12 mld zł, z czego co najmniej 70-80% bezzwrotnie jako dotacje i subwencje) oraz gdybyśmy mieli znaczne prawdopodobieństwo ogromnego zwiększenia się dochodów bieżących to rozwiązanie pełne byłoby realne. Ale nie ma na razie szans na bezzwrotne wielkie dotacje, a dochody bieżące w najbliższych latach pewnie spadną. Mamy więc dyskusję teoretyczną, wielce teoretyczną…

2. W Krakowie w czasach COVID nieznacznie zwiększyła się liczba bezrobotnych. Przed COVID było 3%, teraz jest tylko 3,5%, więc jak widać pandemia miała nieduży wpływ na liczbę bezrobotnych. Stało się tak, bo przez ostatnie 20 lat powstał w Krakowie istotny nowy motor rozwoju, czyli centra outsourcingowe, grupujące prawie 100 tysięcy dobrze wynagradzanych młodych ludzi. Dzięki temu tąpnięcie w turystyce tylko nieznacznie uderzyło w gospodarkę Krakowa. Ale bezrobocie w Krakowie jest w różnych miejscach mocno zróżnicowane. Dlatego Grodzki Urząd Pracy będzie proponował dzielnicowy pakiet wsparcia rynku pracy. Problemy różnych dzielnic są różne i różnie będziemy je rozwiązywać. 

3. Odbyły się wybory wewnętrzne w krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Mimo pierwotnego zamieszania okazało się, że mamy jednego kandydata na szefa – Szczęsnego Filipiaka i to on będzie szefem krakowskich struktur. Mimo różnych różnic gratulujemy, życzymy dobrej, efektywnej pracy i oczekujemy zaufania, lojalności, kreatywności i skuteczności. W Krakowie wg ostatnich danych na PO głosuje ponad 30% społeczności i jesteśmy w mieście najbardziej popularną partią. Dlatego niedzielne wybory mają znaczenie, a jeszcze większe znaczenie ma droga, którą wybierze krakowska PO. W imieniu sporego (prawie 30% wewnątrz krakowskiej PO) środowiska umiarkowanych konserwatystów deklarujemy współpracę i wiele ważnych działań. Oczekujemy planu, pomysłu na wygranie wyborów samorządowych i lojalnej współpracy. A wtedy wspólnie wygramy i będziemy dumni, że to nastąpiło…

4. Jak już sygnalizowałem, zostałem wybrany przez portal LoveKraków samorządowcem dekady w Krakowie. To dla mnie ogromne wyróżnienie i, co tu mówić, zaskoczenie. Mam poczucie, że jako samorządowiec Krakowa – radny, przewodniczący komisji, wiceprzewodniczący Rady Miasta przez 3 kadencje, wreszcie przewodniczący Rady Miasta – przez te kadencje trochę zrobiłem.

Krakowski Holding Komunalny i ponad 200 mln zł efektów (więcej), zmiana na tańszy sposobu finansowania krakowskich inwestycji i zadań bieżących, nowa polityka mieszkaniowa, reforma finansów Krakowa, Karta Krakowska i akcja „Płać podatki w Krakowie”, dające największy w Polsce przyrost podatników (więcej) to część moich działań ogólnomiejskich. A są też budowy i remonty szkół, parków i terenów zielonych, są remonty i budowy dróg, są biblioteki i baseny, są linie tramwajowe i autobusowe, było ściąganie inwestorów i program wspierania branż chronionych i zanikających, był program wspierania przedsiębiorczości, była przebudowa fortów Twierdzy Kraków, były inwestycje w kluby sportowe, były domy kultury i przedszkola.

Teraz jest bardzo aktywne działanie wspierające przedsiębiorców w trakcie COVID, przyspieszenie w obsłudze cudzoziemców, ogromne przyspieszenie w krakowskim mieszkalnictwie (więcej), w tym największa w historii liczba nowych mieszkań, zwiększenie i przyśpieszenie remontu pustostanów, bardzo aktywny udział w programach rządowych. Jest też znaczące zwiększenie skali obsługi internetowej i wiele, wiele innowacji. Jedną z najważniejszych będzie Krakowskie Centrum Kontaktu, czyli nowoczesne, na miarę XXI wieku centrum telefoniczne i internetowe z elementami sztucznej inteligencji pozwalające na bardzo nowoczesne działanie miasta.

Takie są dokonania, takie plany, ale żeby najlepszy samorządowiec dekady? Jestem zaszczycony…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >