Kraków w czasach zarazy – 79. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

79. raz bloga „Kraków w czasach zarazy”, dzisiaj pod znakiem Europy. W sprawach ogólnopolskich skrótowo:

 • Rosną zachorowania i opór służb medycznych.
 • Wielka konwencja Platformy Obywatelskiej.
 • Unia Europejska: obietnice i fałszywe podejście.

I sprawy krakowskie:

 • Jednak konieczne zmiany sejmikowe.
 • Żeby wydawać trzeba zarobić – o krakowskich innowacjach finansowych.


I rozszerzenie spraw ogólnopolskich:

1. Niestety rosną zachorowania COVIDem. Mamy teraz więcej zachorowań dziennych niż rok temu, a przecież potem była wielka jesienna fala zachorowań. Może to oznaczać, że następna fala zachorowań będzie bardzo poważna. Kiedy były pierwsza, druga i trzecia fala zachorowań, to wiele, bardzo wiele zależało od służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, ratowników. Mieliśmy wtedy dla nich wielkie uznanie. Jednocześnie władza państwowa dala ogromne środki publicznej telewizji i wielu innym dziedzinom czy inwestycjom. A kiedy medycy poprosili o środki, które pozwolą im żyć bez pracy na kilku etatach, władza odmówiła. Czarno widać następną, nieuniknioną falę zachorowań, kiedy tak będzie. 

2. W sobotę w Płońsku odbyła się wielka, niesłychanie ważna konwencja Platformy Obywatelskiej. Kluczowe było wystąpienie Przewodniczącego PO Donalda Tuska. Samo miejsce konwencji, małe mazowieckie miasteczko, świadczy jak ważne dla PO, dla Tuska stają się małe miejscowości, stają się samorządy, stają się problemy prostych ludzi w całej Polsce. Tusk pokazał, jak ważne są samorządy, jak wielką rolę spełniają. Pokazał też, jak ważna jest przynależność Polski do Unii Europejskiej. Ważne jest też pokazanie przez Tuska, że PO nie jest antyreligijna i antykościelna. Nie będzie „piłowania katolików”, nie będzie likwidacji szpitali. Platforma chce odpowiedzialnie rządzić Rzeczpospolitą, rządzić rozmawiając z ludźmi. Siłą Platformy są ludzie, odpowiedzialni i merytoryczni. Ważna, jedna z ważniejszych konwencji PO pokazująca nowe kierunki i nowe odpowiedzialności. 

3. Pisałem onegdaj o Polexicie, o działaniach polskiej władzy państwowej prosto idącej do Polexitu. Takie poczucie zagrożenia i ryzyka jest coraz bardziej widoczne i coraz więcej ludzi to czuje. Wygląda na to, że władza państwowa zorientowała się, że ludzie naprawdę zaczynają się obawiać, coraz bardziej obawiać wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Nawet prezes Kaczyński został zmuszony do zaprzeczania, że PiS chce wyjścia Polski z UE. Zaprzeczył teraz, tak jak zaprzeczał mówiąc, że nie będzie premierem, gdy prezydentem będzie Jego brat – a tak się mimo zaprzeczeń stało parę miesięcy później. Zaprzeczył teraz, tak jak kiedyś mówił, że Macierewicz nie będzie ministrem – a tak się kilka miesięcy później stało. Zaprzeczył teraz, tak jak kiedyś mówił, że Pani Szydło będzie całą kadencję premierem – a kilka miesięcy później tym premierem być przestała. Jaka jest więc pewność obecnych zaprzeczeń? Taka jak w przeszłości?

I sprawy krakowskie:

1. Wygląda na to, że Sejmik Małopolski będzie musiał wycofać się ze swojej uchwały o strefach wolnych od LGBT. Są robione różne działania pozorujące, różne nazwania różnych spraw, ale wydaje się nieuniknione, że Sejmik Małopolski będzie musiał podjąć uchwałę „anulującą” tę kontrowersyjną uchwałę. Bez tego nie będzie ogromnych pieniędzy UE dla Polski i dla Małopolski. A skądinąd z badań społecznych wiadomo, że ponad 70% Polaków uważa, że UE powinna takie zasady stosować. Z kolei ponad 80% Polaków chce być w Unii Europejskiej. 

2. Żeby wydawać – trzeba zarobić. Często w samorządach postuluje się wiele, bardzo wiele pomysłów, działań, inwestycji. A z drugiej strony spadają dochody samorządów, wzmagane antysamorządowymi decyzjami władzy państwowej. Osobiście w całej swojej działalności samorządowej angażowałem się w szukanie nowych sposobów finansowania. W najbliższym czasie przyjdzie czas podsumowywania takich działań. W tym tygodniu podsumujemy 25 lat funkcjonowania Krakowskiego Holdingu Komunalnego, dzięki któremu Miasto Kraków „zaoszczędziło” realnie około 200-300 mln zł. Taka kwota poszła na inwestycje w Krakowie i miejskich spółkach bez obciążania mieszkańców. Podsumujemy też kolejny rok funkcjonowania Karty Krakowskiej i akcji „Płać podatki w Krakowie”. Kraków w zakresie nowoczesnych innowacji samorządowych i finansowych jest zdecydowanym liderem w Polsce. To ogromna, nie do końca eksponowana wartość krakowskiego samorządu. Jestem dumny, że miałem swój udział w tych finansowych innowacjach, że miałem swój udział w organizowaniu dla Krakowa dodatkowych możliwości finansowych.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >