Kraków w czasach zarazy – 77. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny, 77. blog „Kraków w czasach zarazy”. Skrótowo sprawy ogólnopolskie:

 1. Mamy stan wyjątkowy, bo władza się przestraszyła i chce przykryć swoje nieumiejętnosci i kompromitacje.
 2. Campus Polska – wspaniałe wydarzenie, mimo kontrowersyjnych wypowiedzi.
 3. Rocznica Porozumień Sierpniowych i próba „wygumkowania”  bohaterów.
 4. UE wstrzymuje się ze środkami dla Polski.
 5. Forum krynickie w Karpaczu, o Europie i porażce Małopolski.

Sprawy krakowskie:

 1. Znowu deszcze i powodzie.
 2. Rok szkolny i nowa szkoła.
 3. Pieniądze z UE warte są zmiany stanowiska Sejmiku.
 4. Czy można o polityku mówić „pajac”?

 

I rozszerzenie spraw ogólnopolskich:

1. W rocznicę porozumień sierpniowych władza państwowa wprowadziła w części przygranicznych gmin stan wyjątkowy. Powody są oczywiste – władza nie radzi sobie z bieżącymi problemami, nie radzi sobie z kryzysikiem uchodźczym, a widzi, że ogrywanie spraw uchodźczych zasłania inne wpadki. Stan wyjątkowy ma też uniemożliwić mediom szersze pokazywanie tego. Sprawa o tyle dziwna, że stan wyjątkowy robi się zgodnie z Konstytucją, jeśli pojawiają się problemy wewnątrz kraju. Władza twierdzi, że problemem są uchodźcy przed granicą, czyli na zewnątrz Polski. A wtedy powinien być stan wojenny. Powagi sprawie nie dodaje reakcja Prezydenta RP. Stan wyjątkowy ogłosił rzecznik Prezydenta, a sam Prezydent doskonale się bawił na meczu. Dziwne to jakieś i niepoważne.

2. Zakończył się pierwszy Campus Polska. Spotkanie młodych z politykami, dyskusje o przyszłości. Kluczowe to dyskusja Trzaskowskiego z Tuskiem o przyszłości, Radka Sikorskiego z żoną – wielką dziennikarką Anne Applebaum, wystąpienie prof. Balcerowicza. To ostatnie dla niektórych kontrowersyjne, dla mnie pokazujące siłę, wiedzę, a przede wszystkim poważne traktowanie innych przez profesora. Jedną z kontrowersji była wypowiedz posła Nitrasa o „piłowaniu przywilejów katolików”. Z jednej strony, aby dyskutować trzeba realnie wysłuchać tych słów i ich sensu, z drugiej takie wypowiedzi pokazują rosnący dystans do konserwatystów wśród części polityków PO. Ze strony trzeciej dyskusja o relacjach polityki i wiary, kościoła, wiernych jest nieunikniona. Z czwartej strony takie „wtryskowe” wypowiedzi wzbudzają przeciwników PO i dają paliwo do ataków. Jako umiarkowany krakowski konserwatysta postaram się zorganizować w tej sprawie dyskusję.

3. Koniec sierpnia to rocznica porozumień sierpniowych, gdańskiego , szczecińskiego i jastrzebskiego z 1980 roku, porozumień dających początek wielkich zmian w Polsce i w Europie. Obecna władza oczywiście uczciła te porozumienia, ale w specyficzny sposób nie wspominając o, obecnie opozycyjnych, bohaterach tamtych czasów. Już kiedyś władza komunistyczna próbowała zneutralizować Wałęsę i wielu jego współpracowników. O tamtej władzy już nikt nie pamięta, a Wałęsa jest jednym z symboli Rzeczpospolitej. „Spisane będą czyny i rozmowy…”

4. Wyglada na to, że ze względu na nierealizowanie zaleceń i działanie wbrew postanowieniom i rekomendacjom, UE wstrzymuje środki dla Polski. Wielki program odrodzenia gospodarczego Europy może ominąć polską gospodarkę, bo Polska władza działa w sprzeczności z UE. Gdyby tak się miało stać, to odpowiedzialność za to poniesie obecna władza państwowa. To będzie zbrodnia stanu, której konsekwencje dotkną każdego Polaka, a pod Trybunał pójdą ci, którzy do tego doprowadzą. Kiedyś, w latach 40-tych, ominął Polskę Plan Marshalla. Plan, który ustawił Zachodnią Europę, pozwolił na szybkie wyjście z powojennej zapaści. Polska była w orbicie sowieckiej i z tego planu nie skorzystała. Jak wytłumaczyć stan obecny?

5. Rusza kolejne Forum Gospodarcze, kiedyś odbywające się w Krynicy, teraz w Karpaczu. Forum po raz 30. jest okazją do poważnych rozmów polityków i biznesu o ważnych sprawach. Tym razem o przywództwie Europy w trudnych czasach. Kiedy odchodzi Angela Merkel, kiedy odeszło tylu europejskich mężów stanu, sprawa przywództwa ma charakter nie tylko polityczny, ale i personalny. Wielka szkoda, że nie odbywa się to w Krynicy. To wielka porażka Małopolski.

Sprawy krakowskie:

1. Kolejne wielkie deszcze to kolejne podtopienia i powodzie. W Krakowie, dzięki pracy zespołu przeciwpowodziowego, ale i wspólnej zgodnej pracy władz państwowych, wód polskich, straży pożarnej, krakowskiego samorządu i mieszkańców udało się wiele, bardzo wiele. Wielkie nawalne deszcze powodują, że woda w tej skali nie ma gdzie odejść i podtapia różne rejony. Niektórzy jako powód widzą „betonozę”, czyli powszechne zabudowywanie terenów, ale podtopienia odbywają się też na obszarach niezurbanizowanych, często wiejskich, a tam trudno mówić o betonozie. Chyba więc właściwe jest tłumaczenie problemu zalewań i podtopień skalą deszczy nawalnych, bo to dotyczy wszystkich terenów i tłumaczy wszystkie problemy.

2. Ruszył rok szkolny. W Krakowie wyróżniają się dwie sprawy szkolne. Pierwsza to zorganizowany system szczepień dla uczniów, oczywiście tych, na których szczepienia zgodę wyrażą rodzice. To osłabi krakowską falę zachorowań, ale i pokazuje siłę samorządu. I sprawa druga – otwarcie szkoły podstawowej nr 14 na Klinach. Nowowybudowana szkoła to prezent dla mieszkańców Klinów. Trochę to trwało, bo najpierw wzmocniono i rozbudowano szkoły okoliczne: SP97 i SP43, a także wybudowano kolejne dwa przedszkola, a potem mieliśmy problemy techniczne i finansowe. Jednak szkoła jest i jestem dumny, że się do tego przyczyniłem, szczególnie kiedy ważyły się jej losy. Teraz trzeba zobaczyć jak ta szkoła wypełni potrzeby szkolne na Klinach. Powoli trzeba będzie pomyśleć o budowie na Klinach basenu, a być może w przyszłości o kolejnej szkole, kiedy rozwiną się nowe budowy mieszkaniowe.

3. Parę tygodni temu na sesji Sejmiku odbyła się dyskusja, wzbudzona przez Koalicje Obywatelską, o wycofaniu się sejmiku ze stref wolnych od LGBT. Powodami wzbudzenia była chęć działań etycznych i nie eliminowanie nikogo z publicznych spraw, ale także ryzyko utraty przez Małopolskę znacznych środków UE , spowodowane poczuciem wśród UE, że działania Małopolski są niezgodne z europejskimi standardami. Wtedy Sejmik Małopolski odrzucił te starania dość mętnie tłumacząc, że niczego złego nie zrobił. Teraz słychać, że Sejmik będzie musiał się jakoś z tych sformułowań wycofać. Jednak ryzyko utraty środków może być zbyt duże i sejmik nie może tego lekceważyć.

4. Parę tygodni temu przetoczyła się w mediach dyskusja czy bohater czasów solidarności Władek Frasyniuk może krytykować polskich żołnierzy, a w opinii części wręcz ich obrażać. Mamy krakowski kontrprzykład. Podczas radiowej audycji jeden z młodych prawicowych polityków powiedział o pośle opozycji „pajac”. I co? I nic! Nie było świetego oburzenia prowadzącego audycje, nie było świetego oburzenia dziennikarzy ani świetego oburzenia polityków. Więc wyglada to wszystko na głęboką hipokryzję. Jak ktoś obraża naszą stronę to głębokie oburzenie, jak obrażana jest nie nasza strona, to jest to słuszna krytyka. To ja jednak wolę ograniczyć język, nie obrażać innych i liczyć, że nie będę sam obrażany. Takie krakoskie, spokojne podejście…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >