Kraków w czasach zarazy – 76. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Spotykamy się 76. raz na blogu „Kraków w czasach zarazy”. Dziś krótko, ale jak zawsze o rzeczach ważnych.

Sprawy ogólnopolskie:

 1. Fala powoli wzbiera.
 2. Frasyniuk a inne przypadki.
 3. Co z uchodźcami?

Sprawy krakowskie:

 1. Przypadki Tomasza Urynowicza.
 2. Igrzyska – szanse i ryzyka.
 3. Spory o tereny i możliwe rozwiązania.

 

I rozszerzenia ogólnopolskie:

1. Wzbiera powoli 4, fala zakażeń. I choć na razie nie jest tych przypadków dużo, to niektórzy wieszczą, że w szczycie fala będzie wynosić po kilkanaście tysięcy zakażeń. Czy tak będzie? Czy jesteśmy do tego przygotowani? Jakie działania podjęto? Jakich zaniechano? Jaki jest plan działania? Kto za co odpowiada? Dziś zadaję te pytania, bo za kilka/kilkanaście tygodni nie będzie czasu na pytania. Czy wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości?

2. Na granicy problem z uchodźcami. I choć przez granicę przeszły tysiące, to symboliczny jest „areszt” 32 osób (a wśród nich kobiet i dzieci) niewpuszczanych do Polski i niewpuszczanych na Białoruś. Są dwa aspekty sprawy. Pierwszy – polityczny, czyli blokowanie wejścia do Polski w ogóle, a w tym przypadku w szczególności. I drugi – humanitarny, czyli każdy kto potrzebuje pomocy, powinien ją dostać. Jako Polacy wielokrotnie otrzymywaliśmy lokalną pomoc i w czasach wojny i w czasach pokoju. A władza państwowa jest po to, aby pogodzić aspekt polityczny z humanitarnym. Niestety władza państwowa wykorzystuje sytuacje do ustawki politycznej znów nastawiając jednych Polaków przeciwko drugim i nic nie robiąc sobie z międzynarodowych zobowiązań. A przecież w przeszłości korzystaliśmy z pomocy innych, właśnie w tym aspekcie humanitarnym.

3. Legenda Solidarności, jeden z symboli wolnej Polski, jeden z tych, dzięki którym mamy wolną Polskę, pozwolił sobie w ostrych słowach skrytykować polskich żołnierzy blokujących ludzi na granicy. Wokół tego wybuchła burza. Osobiście nie stosuję takiego słownictwa i tej formy emocji. Jednak dziwi mnie, że bardzo krytycznie wypowiadają się o tej wypowiedzi i politycy i dziennikarze reprezentujący stronę, która wyzywa innych od „animalnych elementów”, od podłości, odmawia innym praw i czuje się oburzona wypowiedzią Frasyniuka. To totalna hipokryzja. Samemu ostro atakować i dziwić się, że inni atakują tak samo. Dziwią mnie też politycy i dziennikarze z tej strony politycznej, którzy już nie reagują na ostre słowa rządzących, a na ostre słowa opozycji i owszem. I wreszcie sama sprawa żołnierzy. Oczywiście wykonują rozkazy, ale nie każdy rozkaz trzeba wykonywać. W mediach pokazują się informacje, że to właśnie niektórzy żołnierze graniczni stosowali metody niegodne żołnierzy, atakując cywili, niszcząc ich sprzęt, przewożąc z Polski i zmuszając siłą do przejścia na Białoruś. Jeżeli okaże się to prawdą, to czeka ich postępowanie sądowe i hańba. Ich samych i ich dowódców. Gdyby tak było, to byłby to wstrząs dla polskiej armii i imienia polskiego żołnierza. Mam nadzieje, że tak nie było i nie będzie.

I sprawy krakowskie:

1. Sejmik Małopolski nie zgodził się na zmiany rezolucji ws. stref wolnych od LGBT. Wyłamał się Pan radny marszałek Urynowicz. Biorąc pod uwagę jego poglądy i skutki polityczne tego wyłomu to spora odwaga. Odwaga spowodowana prawdopodobnie świadomością powolnego konania Zjednoczonej Prawicy, także na poziomie regionalnym. Powodem takiej decyzji jest chęć pójścia własną drogą polityczną, o czym się mówi. Z drugiej strony Pan Urynowicz obszedł już kilka partii (ZChN, Platforma, PiS-Porozumienie). Pan radny nie miał problemu głosować za strefami i korzystał z owoców bycia wśród rządzących zarówno będąc w PO, jak i w ZP. Lepiej jednak późno niż wcale znależć się po dobrej stronie mocy. Nie zdziwiłbym się widząc Pana radnego w kolejnych politycznych barwach, choć jako kandydat na prezydenta Krakowa szans nie ma.

2. Kolejna dyskusja o Igrzyskach Europejskich. Niestety nie było przedstawiciela władz państwowych i musieli wystarczyć przedstawiciele władz regionalnych. Sprawa jest klarowna. Jeżeli władza centralna sfinansuje przeprowadzenie inwestycji sportowych i infrastrukturalnych związanych z igrzyskami, a także samo przeprowadzenie igrzysk to będzie to spore koło zamachowe dla krakowskiego biznesu i znacząca rozwojowa szansa. Poprzednie szanse, jak choćby Światowe Dni Młodzieży, czy wizyty papieskie potrafiliśmy dobrze wykorzystać. Oczywiście może się okazać, że pieniędzy nie będzie albo będzie za mało, ale wtedy Kraków nie będzie mógł tego zrealizować.

3. W Krakowie przez ostatnie lata udało się zabezpieczyć sporo terenów zielonych od prywatnych właścicieli. Wszędzie tam, gdzie znaleziono kompromis między właścicielami gruntów, władzą samorządową i aktywistami, samorząd w zgodzie przejmował teren. Tak było z Laskiem Borkowskim, tak było z Parkiem Duchacki i z wieloma innymi terenami. Wszędzie tam gdzie nie nastąpiła między tymi stronami zgoda – losy tych terenów są niejasne, nie można ich zagospodarowywać, cały czas są konflikty i niepewność. Głównymi cechami takich terenów są ich duża wielkość i wartość. Właściciele wiedzą, że gdy je zagospodarują, to dobrze zarobią, a władza samorządowa wie, że nie ma środków na ich wykupienie. Kwoty kilku/kilkunastu milionów są w zasięgu naszych możliwości, kwoty kilkudziesięciu/ kilkuset milionów zdecydowanie są poza naszymi możliwościami. Nierealna jest zamiana takich terenów komercyjnych na miejskie, nierealne jest wypłacenie środków. Wtedy jest możliwy jedynie taki kompromis, że właściciel decyduje się, że tylko jakaś część terenu zostaje niezagospodarowana, a protestujący odstępują. Ale to, biorąc pod uwagę emocje, również jest mało prawdopodobne.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >