Kraków w czasach zarazy – 75. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

75. raz bloga „Kraków w czasach zarazy”. Dziś jak zawsze o sprawach lokalnych i ogólnokrajowych, ale i o sprawach szerszych, również nas dotyczących.

Sprawy ogólnopolskie:

1. Hekatomba w Afganistanie, gdzie Amerykanie wycofali się zgodnie z układem z Talibami, który negocjował Trump, ale styl tego wycofania przypomina najgorsze wspomnienia z ucieczki z Wietnamu. I tu brak akcji zabezpieczającej lokalnych sojuszników. Na tym tle działania Rzeczpospolitej wyglądają słabo. Zabrano się za to dopiero, kiedy wszędzie było widać chaos. Wygląda na to, że nie było żadnego planu zabezpieczenia sojuszników polskich wojsk w Afganistanie. Wygląda na to, że Polska ma bardzo słabe służby specjalne, mające zabezpieczać takie sytuacje. 

2. Na polskich wschodnich granicach, jak i na granicach innych krajów Unii, pojawili się w dużej skali uchodźcy, mężczyźni, kobiety, dzieci. Jesteśmy świadkami przedziwnej sytuacji gdzie biedni ludzie czekają na ziemi niczyjej na zmiłowanie. Zmiłowania od strony Białorusinów nie będzie, a polska strona też się nie kwapi. Oczywiście to trudna sprawa, bo niewpuszczanie tych ludzi do Polski i utrzymywanie bez wsparcia jest nieludzkie, a wpuszczanie uruchomi kolejne podobne działania ze strony wschodniego sąsiada. Rozwiązaniem nie jest trwanie, bo za chwile zimno spowoduje choroby, a nawet gorzej. Wygląda na to, że Państwo Polskie z problemu uchodźców chce zrobić kolejny wielki polityczny problem. 

3. Osoby zaszczepione są bezpieczniejsze wobec przyszłej 4. fali pandemii, ale mogą być ofiarami innych chorób, nie mogąc dostać hospitalizacji w sytuacji pandemii. Osoby niezaszczepione zarażają na koloniach dzieci, za chwilę to samo będzie w szkołach. Wydaje się zdecydowanie niewłaściwe, aby ludzie pewnych zawodów mogli być nie zaszczepieni. To jak z chorobą Heinego-Medina, durem brzusznym, gruźlicą i kilkoma innymi szczepieniami – dostawaliśmy szczepionki jako dzieci i jesteśmy na te choroby odporni. To było obowiązkowe i ratowało ogół społeczeństwa. I teraz też tak być powinno.

4. Wygląda na to, że LexTVN nie uzyska akceptacji Senatu, a w Sejmie może być różnie. Wygląda na to, że Prezydent RP widzi w potencjalnym wecie wobec tej ustawy swoją szansę powrotu politycznego na międzynarodową scenę. A „Nowy Ład” pokazuje swoje kolejne odsłony. Wspólna akcja samorządów wszystkich poziomów pokazała, że rocznie oznacza to spadek dochodów samorządów o 14,5 MLD zł. Najpierw władza mówiła, że przecież samorządy mają więcej dochodów, więc „o co krzyk?”. Ale samorządy pokazały jak o zdecydowanie więcej wzrosły ich wydatki, szczególnie bieżące. Teraz władza pokazuje, że będzie gwarantować stabilizację dochodów samorządów, ale rosną obawy, że te gwarancje i wsparcie będą stricte polityczne, czyli po politycznym uważaniu, jak to było ostatnio.

I spraw krakowskie:

1. Sejmik Małopolski zdecydował o niezmienianiu uchwały ws. stref wolnych od LGBT w Małopolsce, o co wnosili urzędnicy UE i politycy opozycji sejmikowej. Konsekwencją tego może być praktyczna utrata dostępu do 2,5 MLD Euro dla małopolskich przedsiębiorców, samorządów i społeczeństwa. Władze Małopolski bagatelizują problem. Wydaje się jednak, że mimo obecnego bagatelizowania sprawy utraty środków nastąpi jakieś wycofanie i zmienienie tej uchwały. To prędzej czy później się stanie. 

2. Kraków jest miastem, które jako pierwsze podjęło działania antysmogowe. Stało się to dzięki dobrej współpracy aktywistów antysmogowych, którzy chcieli zmienić sytuację, ale robili to nie poprzez krytykę i ośmieszanie ówczesnych władz, tylko dążąc politycznymi metodami do wspólnego działania. Ówczesne władze Krakowa, ale i Małopolski zdecydowały się na wspólne z aktywistami działania i przetestowały różne antysmogowe rozwiązania. Najważniejsza była uchwała ówczesnego Sejmiku o wprowadzeniu na wniosek Prezydenta Krakowa zakazu palenia paliwami nieekologcznymi. Za tą uchwałą poszedł cały program likwidacji niskiej emisji, łącznie z promocją, organizacją, finansowaniem i osłonami dla najuboższych. Kiedy w NSA unieważniniono uchwałę Sejmiku naprawiliśmy dzięki małopolskim posłom ustawę o ochronie środowiska i wprowadziliśmy ogromny program likwidacji palenisk. Mamy tutaj jako samorząd niewątpliwy sukces. Ten sukces był możliwy dzięki bardzo poważnemu podejściu samorządu, ale i bardzo poważnemu podejściu aktywistów ekologicznych, którzy rozumieli, że nie warto uderzać we władzę tylko trzeba się porozumieć. I to był najważniejszy element sukcesu krakowskich działań antysmogowych. Inni to widzą i wzorują się na Krakowie. 

3. Przy okazji dyskusji o udzieleniu absolutorium z kilku stron dobrze oceniono działania mieszkaniowe Krakowa w 2020 roku. Wielki skok mieszkaniowy to ponad 500 nowych mieszkań socjalnych, to około 350 udostępnionych pustostanów, to rozpoczęta współpraca w zakresie kolejnych działań mieszkaniowych (prawie 500 mieszkań w ramach inwestycji PFR), to znaczące skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie od samorządu. I to było chwalone. Ale pośród pochwał znalazły się pewne nieporozumienia. Otóż jeden z chwalących działania w zakresie pustostanów stwierdził, że w poprzednich latach było dużo gorzej. Otóż od kilku lat (od 2018 r.) wykonanie finansowe wydatków na pustostany było na poziomie co najmniej 97% (ale i ponad 99%). To wykonanie finansowe, uwzględniające nierozliczony VAT od części remontów. Wykonanie rzeczowe było praktycznie na poziomie 100%. Dziękując za pochwały pokazujemy jak było wcześniej, a też było dobrze. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >