Kraków w czasach zarazy – 74. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kraków w czasach zarazy po raz 74. i wakacyjno-niewakacyjne sprawy. Najpierw skrót spraw, a potem rozwinięcie.

Skrót spraw ogólnopolskich:

 • Czekamy na falę i nie wyciągamy wniosków z przeszłości.
 • LexTVN na siłę skończy się katastrofą.
 • Głosują do skutku, aż wygrają.
 • W końcu wyszedł (Gowin).
 • Problemy świata.

Skrót spraw krakowskich:

 • Marsz równości.
 • Forty to duża szansa Krakowa.

 

Pełna wersja spraw ogólnopolskich:

1. Wszyscy wiedzą, że przyjdzie 4. fala pandemii i uderzy przede wszystkim w niezaszczepionych. To oni będą ofiarą tej 4. fali. Ale szpitale znów będą przede wszystkim obsługiwać COVID, a karetki wiozące nagłe wypadki, ludzie czekający na planowe zabiegi będą czekać. W lecie poprzedniego roku zamiast przygotowywać się do 2. fali robiono wybory i ustawiano się do innych działań. A gdy przyszła fala, okazało się, że jesteśmy jako Państwo kompletnie nieprzygotowani. Nie było szpitali awaryjnych, nie było przeszkolonej kadry, nie było procedur. I nie wyciągnięto z tego wniosków. Znów, przed 4. falą jesteśmy nieprzygotowani, a władza zamiast przygotowywać się do tej fali zajmuje się sprawami personalnymi czy promocją polityczną. A inne kraje? Przygotowują procedury, szkolą pracowników, ustawiają struktury swoich państw. Prowadzą też czytelne działania rozszerzające szczepienia i działania przeciwko antyszczepionkowcom. A u nas?

2. LexTVN, czyli ustawa przeciwko wielkiej medialnej inwestycji USA, została przegłosowana. Mimo protestów społecznych, mimo protestów władz USA, PiS „kupuje” kolejne głosy i stara się na siłę przeforsować ten projekt. Teraz kolej na Senat RP, który najpewniej zablokuje ustawę, wtedy Sejm będzie musiał mieć większość bezwzględną, aby przeforsować LexTVN. Aby to przeforsować PiS będzie musiało kupić kolejne głosy i może tak się stać. Prezydent pewnie podpisze ustawę, a wtedy USA wprowadzą sankcje dla władz RP, ale i dla Polski, Polek i Polaków. To będzie katastrofa dla władz, dla gospodarki, dla pozycji politycznej RP.

3. Przy okazji LexTVN kolejny raz zastosowano metodę „powtórzmy głosowanie, bo przegrywamy”. Wygląda na to, że PiS stosuje metodę głosowania do skutku (swojego oczekiwanego), kiedy poprzednie głosowania są dla nich niekorzystne. To nie prosta reasumpcja, tylko głosowanie do oczekiwanego skutku. Wniosek o reasumpcję złożyły osoby, które kilkukrotnie głosowało inaczej niż oczekiwano, a podpisały osoby z PiS, które na pewno się nie pomyliły. To bardzo zła praktyka, bo reasumpcja jest jako sposób potrzebna, ale nie powinna być tak stosowana.

4. Jarosław Gowin został wyrzucony z klubu PiS i z rządu RP. Jak pisałem, było to oczywiste, a Pan Gowin był pewnie na to przygotowany. Gowin miał swoje zdecydowane wady i ponosi odpowiedzialność za negatywne działania, był zbyt elastyczny, zbyt konformistyczny, ale – co trzeba też zdecydowanie podkreślić – to dzięki Gowinowi udało się zablokować „wybory kopertowe”, udało się zablokować wiele złych pomysłów. Odejście Gowina zdecydowanie wiąże się z jego stanowiskiem przeciwko LexTVN, ale i przeciwko ekonomicznym propozycjom Polskiego Ładu. A przy okazji niejaki Ociepa z Opola, wierny druh Gowina, odstąpił go, tak jak się spodziewałem.

5. W Polsce najważniejszymi sprawami są sprawy personalne (vide Gowin), sprawy polityczne (vide Lex TVN i Polski Ład). A w Europie czy na świecie? Najważniejsze są 2 sprawy: przygotowanie się do 4. fali i działania przeciwko antyszczepionkowcom, a także sprawy klimatyczne. Pojawił się bardzo ważny raport ekspertów klimatycznych pokazujący skalę problemów klimatycznych i konieczność podejmowania jak najszybciej i jak najmocniej działań proklimatycznych. Przed nami ogromne i bardzo szybkie wyzwania klimatyczne, a Polska nijak się do tego nie przygotowuje…

I sprawy krakowskie:

1. Przez Kraków przeszedł Marsz Równości. Marsz miał patronat Prezydenta Miasta Krakowa. Jak zawsze taki marsz wiąże się z protestami innych przeciwko ludziom LGBT. Oczywiście każdy z nas ma prawo do własnych poglądów i do okazywania publicznie tych poglądów, pod warunkiem zgodności z prawem. Jest prawo do zgromadzeń i można demonstrować zgodnie z prawem swoje poglądy. Każdy człowiek, niezależnie od poglądów politycznych, rasy, przekonań religijnych czy innych ma prawo do opieki Państwa i szacunku innych. Tak odbieram Marsz Równości, właśnie jako prawo do publicznego prezentowania swoich przekonań i ochrony Państwa dla przekonań zgodnych z prawem.

2. Podsumowaliśmy w mediach (GW) działania samorządu wobec obiektów fortowych Twierdzy Kraków. Na 18 fortów zarządzanych przez Gminę Kraków 9 jest własnością Miasta, a 9 własnością Skarbu Państwa. Przyjęliśmy kiedyś program działania w tym zakresie, pozyskaliśmy spore środki zewnętrzne i mamy plan co robić z fortami. Po pierwsze chcemy promować całą Twierdzę Kraków i zrobić szlak Twierdzy. Będzie to, a praktycznie już powoli jest, kolejna atrakcja turystyczna Krakowa. Po drugie staramy się znajdować zewnętrznych najemców, którzy sami wyremontują i będą wykorzystywać forty dla swojej działalności. To organizacje pozarządowe, które wykorzystują forty dla celów swoich, prozdrowotnych, sportowo-rekreacyjnych, muzealnych. W części fortów mieszczą się siedziby miejskich instytucji: domy kultury, muzea, inne jednostki. W niektórych remontujemy całość albo część fortów, z pełną osłoną konserwatora zabytków. Mamy też pewne problemy. Niektórzy wynajmowali forty, potem za nie nie płacąc, a płatności są naprawdę niewielkie. Niektórzy nie tylko nie płacili, ale i nie wykonywali swoich obowiązków, stąd konieczność zakończenia współpracy. Niektórym wydaje się, że można zostawić jak jest całą przestrzeń fortową i tylko udostępnić ją do zwiedzania. Ale kto będzie zabezpieczał budowle? Kto będzie odpowiadał za wypadki spowodowane nie wykonaniem potrzebnych działań? Niektórym wydaje się, że nie trzeba prowadzić utrzymania terenów zielonych, bo przecież najładniejsze są takie dzikie parki. Ale mamy tutaj oczywistą odpowiedzialność za bezpieczeństwo przebywających tam ludzi. Forty mogą być i będą dużą atrakcją turystyczną Krakowa…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >