Kraków w czasach zarazy – 71. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

71. spotkanie z blogiem „Kraków w czasach zarazy”. Dziękuję wakacyjnym czytelnikom w liczbie ponad 100, dziękuję za uwagi i czasem inne zdanie. Dziś w sprawach ogólnych jak zawsze o pandemii, bo trzeba dalej i ostrzej, o polskim Kościele, o działaniach władzy, a w sprawach krakowskich o Igrzyskach i o wakacyjnych działaniach.

Zaczynamy skrótem spraw ogólnych:

 • Wszyscy, i w Polsce i w Europie, mówią o 4. fali, dramatycznej dla niezaszczepionych. Trzeba działać, może poprzez wariant włoski…
 • Polski Kościół w głębokim kryzysie. Trudno i straszno.
 • Władza państwowa zachowuje się dziwnie, TVN24, Banaś, konflikty na wszystkich kierunkach.

Sprawy krakowskie:

 • Igrzyska europejskie to szansa dla Krakowa.
 • W wakacje ostro pracujemy.

 

I wersja pełna, ogólnopolska:

1. Wszyscy mówią o bardzo prawdopodobnej 4. fali koronowirusa, zarówno w Polsce jak i w Europie. 4. fala uderzy przede wszystkim i głównie niezaszczepionych, ale spowodować może osłabienie społeczne i ekonomiczne wszystkich, szczególnie w regionach słabo zaszczepionych, takich jak Małopolska. Mówiłem o potrzebie maksymalnej promocji szczepień i trochę się zrobiło, może nie max, ale jednak coś. Mówiłem o maksymalnym włączeniu się Kościoła Katolickiego w szczepienia, stało się, ale nie maksymalnie. Mówiłem o diabelskim dylemacie władzy: albo obowiązkowe szczepienia albo lockdown w najbardziej wrażliwych dla władzy regionach. Mówiłem, że władza będzie czekać i nie podejmować decyzji. I tak się dzieje.

Obecna władza państwowa z jednej strony wie, że trzeba maksymalizować szczepienia, ale z drugiej elektorat tej władzy to także antyszczepionkowcy. To samo z Kościołem, którego hierarchia zdaje sobie sprawę z ryzyka, ale ma w  znacznej części wiernych niezainteresowanych szczepieniem. Zostaje wariant włoski. Tamtejszy premier zapowiedział, że w publicznych miejscach, także gastronomii i miejscach rozrywki, możliwa będzie obecność tylko zaszczepionych. I tam ostro wzrosła liczba zaszczepionych. Może tak będzie w Polsce?

2. Polski Kościół przeżywa głęboki kryzys. Widać to po ilości wiernych w kościołach, widać po ilości powołań. Powody są oczywiste, choć dla wielu ludzi Kościoła niezrozumiałe i niewłaściwe, nie zwalczane, a często ukrywane patologie, jak pedofilia, materializm, wykorzystywanie wiernych. I choć często jest to mały procent wszystkich to zbyt znaczący i nietępiony. Powody to zbytni układ z obecną władzą, dający ekonomiczne efekty, ale skutkujący odrzuceniem przez innych. Powody to zbyt słaba reakcja na problemy tego świata, jak obecnie pandemia. To wszystko spowodowało znaczne odejście wiernych, szczególnie młodych.

Są trzy sposoby reagowania Kościoła. Po pierwsze niereagowanie, bo nic się nie stało. Po drugie konsolidacja w małych wspólnotach i atakowanie reszty. To jest główny sposób reagowania polskiego Kościoła. I trzeci sposób – reagowanie w prawdzie. Przyznanie się do błędów, do niereagowania, do grzechu i wreszcie poprawa. Tak reaguje Papież.

Coraz częściej w Polsce słychać o konieczności odstąpienia od konkordatu jako niewłaściwej umowy Państwa z Kościołem. Słychać też o konieczności ustalenia docelowych zasad i dobrych praktyk współdziałania z Kościołem. Ostatnio kilka ważnych dla opozycji osób: Adam Michnik i Donald Tusk, ale i Szymon Hołownia, mówili o konieczności nowego uregulowania stosunków Państwa z Kościołem. Polski Kościół współcześnie popełnił wiele błędów, zaniechań, grzechów i to ciężkich. Ale Polski Kościół jest dla wielu, zdecydowanie wielu niezbędny i konieczny i trzeba na nowo uregulować relacje współczesnego Państwa z Kościołem. 

3. Mamy ostatnio wiele, bardzo wiele przykładów dziwnych zachowań partii rządzącej Państwem. Konflikt z Unią Europejską spowodowany niestosowaniem się do wyroków TSUE, a wręcz wyrok Trybunału jest uznawany za niebyły. Mamy konflikt z Niemcami, z Ukraińcami, z Czechami, mamy konflikt z Unią Europejską, mamy konflikt z Amerykanami. Mamy też wiele konfliktów wewnętrznych. Konflikty ze wszystkimi to dowód, że władza państwowa popełnia wielki błąd.

I sprawy krakowskie:

1. Wygląda na to, że Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w Krakowie. Będą nowe inwestycje infrastruktutralne, które są bardzo potrzebne. Będą nowe inwestycje sportowe, które przydadzą się krakowskim mieszkańcom. A jeżeli te wszystkie inwestycje będą w całości lub w znacznej części finansowane przez Skarb Państwa, jeżeli całość działań bieżących będzie realizowana przez Państwo, to wszystko oznacza, że w Krakowie będą nowe inwestycje, będą nowe europejskie działania bez lub z niewielkim udziałem Miasta Krakowa. To wielka szansa dla Krakowa, to wielka nadzieja, to wielkie wyzwanie. 

2. Wakacje to czas wypoczynku, ale i czas ciężkiej pracy. W ubiegłym tygodniu pisałem o działaniach Grodzkiego Urzędu Pracy, przysparzających pracodawcom pracowników, a Miastu podatków, pisałem o działaniach politycznych Platformy Obywatelskiej. Sposobimy się na nowe sprawy mieszkaniowe, na nowe sprawy obsługi mieszkańców. W sprawach mieszkaniowych pracujemy nad zewnętrznym, dopłatowym finansowaniu remontów pustostanów. Jeżeli się uda w tym roku, to będziemy mieli pilotażowo wyremontowane 30-40 pustostanów z bardzo niewielkim udziałem finansowym Gminy. A jak się uda w tym roku to w następnym spróbujemy dużo więcej. W sprawach obsługi mieszkańców wdrażamy nowe rozwiązania, ale i pilotażowo w Polsce stosujemy rozwiązania innowacyjne. O paczkomatach pisałem wielokrotnie, będę niedługo pisał o skutecznej polszczyźnie, o odbiorze dowodów rejestracyjnych, o nowych dowodach osobistych, o Krakowskim Centrum Kontaktu. Jako samorząd mamy największą w Polsce skalę obsługi internetowej, ale jeszcze wiele przed nami. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >