Kraków w czasach zarazy – 68. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

68. raz z blogiem „Kraków w czasach zarazy”. Dużo się działo, zasadnicza i dobra zmiana w PO, narastające problemy ze szczepieniami i antyeuropejska eurokoalicja, a w Krakowie absolutorium, chwalą nas, ale i dziwne plotki o przyszłości.

Zaczynamy skrótem spraw ogólnopolskich:

 • Donald Tusk szefem PO i to jest wielka, dobra zmiana.
 • Spada zainteresowanie szczepieniami i potrzebna ostra akcja, bo będzie źle.
 • PiS podpisał z innymi partiami skrajnej prawicy deklarację antyunijną. Taka europejska „kontrreformacja” się zaczyna. 

Sprawy krakowskie:

 • Dobre przyjęcie absolutorium, dobra ocena i mało krytyki po najtrudniejszym roku samorządu.
 • Zarówno sojusznicy jak i przeciwnicy obecnej władzy w Krakowie dobrze ocenili zeszłoroczne działania mieszkaniowe.
 • Pojawiły się jakieś dziwne plotki o przyszłości, o kandydatach na prezydenta Krakowa.

 

I część rozwinięta, sprawy ogólnopolskie:

1. Donald Tusk ponownie szefem PO i to jest bardzo dobra wiadomość, dla Polski, dla opozycji i dla Platformy. Dla Platformy jest dobra, nawet bardzo dobra, bo na pewno wzmocni Platformę i da siły i energię na nadchodzący czas. Dla opozycji jest to dobra informacja, bo do gry wchodzi gracz wagi ciężkiej, który wzmocni opozycję i zwiększy szansę na rządzenie. Dla Polski jest to dobre, bo powrót takiego europejskiego gracza to pokazanie Polski w dobrym świetle. Oczywiście są też problemy. Jak Tusk poradzi sobie z partią i opozycją to pierwszy. Drugi to jednak konieczność pozytywnego przesłania, nie tylko antyPiS. Ludzie muszą mieć perspektywę i nadzieję, muszą wiedzieć, co po PiS. Trzeci problem to Rafał Trzaskowski, z wielkimi zasługami, ale i z wielkimi możliwościami. Jestem całym sercem i ciałem za Donaldem, będę go wspierał wszelkimi możliwymi sposobami. Rafała szanuję i uważam za nadzieję i docelowo przyszłość PO, ale i w ogóle przyszłość Polski widzę w Rafale Trzaskowskim. I Donald musi sobie z tymi trzema problemami poradzić. I sobie poradzi. Ogromny szacunek dla Borysa Budki, za decyzję i poczucie odpowiedzialności. Brawo Borys. A także podziękowanie i szacunek dla Pani Premier Ewy Kopacz i Bartosz Arłukowicza. Dzięki ich decyzji wszystko poszło zgodnie ze statutem. 

2. Radykalnie spada zainteresowanie szczepieniami i mało realne jest osiągnięcie takiego poziomu zaszczepienia, aby mieć tzw. odporność stadną. Szczególnie widoczne jest to w regionach Polski południowej i wschodniej. Negatywnymi rekordzistami są gminy Podhala, mające ten wskaźnik poniżej 10%. To oznacza, że tam jest prawie pewna 4. fala pandemii i potencjalne regionalne lockdowny. A to odbije się na gospodarce, w tym na turystyce. Niestety, władza państwowa nie tylko nie wykorzystuje wszystkich narzędzi wpływania na szczepienie się (jak choćby telewizja publiczna czy Kościół), ale czasami wręcz dopuszcza czy wspomaga antyszczepionkowców (vide informacja dr Matyji jak to prokuratora nie podejmuje w tych sprawach śledztwa, a TVP pokazuje argumenty antyszczepionkowców). 

3. Rzadko odnosimy się tutaj do spraw międzynarodowych, ale jeżeli polska partia (PiS) podpisuje wspólnie ze skrajnie prawicowymi partiami Europy deklarację, to musimy się do tego odnieść. Z jednej strony jest to jakaś „kontrreformacja” w stosunku do wspólnej polityki Unii Europejskiej. Kontrreformacja antyunijna, antywspólnotowa, bardzo niebezpieczna i mogąca być przygotowaniem do PolExitu. A z drugiej strony jest to deklaracja wspólna z europejskimi skrajnie prawicowymi partiami, będącymi bliskimi współpracownikami Rosjan, w tym Putina. Tak jest z rusofilską partią prawicową Włoch, gdzie szef tej partii wielokrotnie bywał u Putina, identyfikował się z Putinem. Tak jest z Marine Le Pen, której partia wręcz była finansowana przez jeden z rosyjskich banków. Tak jest z Viktorem Orbanem, który bardzo zacieśnił współpracę z Rosją, kupuje od Rosjan szczepionkę Sputnik (jako jeden z nielicznych europejskich krajó), ale i elektrownię atomową też kupuje od Rosjan. I w tym towarzystwie jest polski PiS. Zaskakujące. 

I sprawy krakowskie:

1. Tak jak się spodziewałem, Rada Miasta przytłaczającą większością (25 za, 2 przeciw, 16 wstrzymujących) udzieliła Prezydentowi absolutorium oraz przyjęła stosowne dalsze uchwały. Mimo, że rok 2020 był jednym z najtrudniejszych lat krakowskiego samorządu, bo pandemia, bo lockdown, bo ogromny spadek aktywności gospodarczej, bo upadek części przedsiębiorstw, bo wielka ilość nadmiarowych zgonów, to widać jak samorząd Krakowa stanął na wysokości zadania pomagając mieszkańcom i krakowskim firmom. Jako samorząd udzieliliśmy znaczącej, ogromnej pomocy ekonomicznej, wprowadziliśmy pomoc i wsparcie dla ogromnej liczby krakowskich podmiotów. Jako pierwsi stworzyliśmy ogromnie ważną pomoc dla podmiotów sektora kultury. To zostało docenione przez radnych, ale przede wszystkim przez mieszkańców. 

2. Przy okazji absolutorium sporo miłych słów, i to z różnych stron sceny politycznej, padło w sprawach które są moją, jako wiceprezydenta, domeną. Radni z różnych stron docenili przede wszystkim działania mieszkaniowe. I rzeczywiście, wprowadzenie corocznej listy mieszkaniowej, wprowadzenie nowych standardów remontu pustostanów, czy oddanie 522 nowych mieszkań znacząco zmieniło na lepsze sytuację mieszkaniową Krakowa. O prawie 40% skrócił się czas oczekiwania na mieszkanie socjalne, o 60% zmniejszyła się ilość oczekujących, o 60% skróciliśmy czas remontów pustostanów. To niewątpliwe osiągnięcia, możliwe jedynie dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników. To największy skok mieszkaniowy w Krakowie od lat, to największy skok mieszkaniowy w Polsce.

Ale są też i inne osiągnięcia, nie do końca wyeksponowane w ocenie rocznej. Niewątpliwie takim sukcesem były działania na rynku pracy. Pomoc prawie 100 tysiącom podmiotów gospodarczych w pandemii, pomoc podmiotom gospodarczym potrzebującym wsparcia w zakresie zatrudniania cudzoziemców to z jednej strony niewątpliwa pomoc przedsiębiorcom w trudnych czasach, ale z drugiej strony zwiększanie ilości podatników PIT w Krakowie, co wzmacnia finansowo samorząd.

Niewątpliwie sukcesem samorządu była również obsługa mieszkańców w czasach pandemii, w tym największa w Polsce obsługa elektroniczna. Sukcesem w obsłudze były też wdrożone innowacje: urzędomaty i systemy kolejkowe. Urzędomaty stały się wielkim wyróżnikiem Krakowa. Mamy największą w Polsce liczbę urzędomatów, pracujących na rzecz obsługiwanych przez UMK mieszkańców, mamy największą ilość operacji w Polsce, jesteśmy niewątpliwym liderem. A mieszkańcy, w ilości ponad 2 tysiące miesięcznie, nie muszą czekać w kolejkach tylko korzystają z urzędomatów. Jak widać powodów do zadowolenia jest więcej. 

3. Pojawiły się jakieś dziwne plotki na temat przyszłych kandydatów na prezydenta Krakowa. Pierwsza to plotka, jakoby PiS szykował na to miejsce Jadwigę Emilewicz, kiedyś pełniącą funkcję ministra czy wicepremiera, teraz posłankę. To osoba mocno związana z Krakowem i wg tej plotki już niedługo ma być „wzmocniona” jeszcze bardziej, aby być bardzo dobrym kandydatem PiS na to stanowisko. I plotka druga, jakoby jedna z partii politycznych coraz poważniej przygotowywała swojego, niestety kompletnie „niebiorącego” kandydata. Prawda czy nie prawda, dziwne to i mało konstruktywne. Ale może to tylko plotki. I oby…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >