Kraków w czasach zarazy – 67. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

67. raz spotykamy się z „Krakowem w czasach zarazy”. O szczepieniach, o udawanej trosce, o klęsce na ME, ale i o możliwym triumwiracie, a w sprawach lokalnych o absolutorium, o fajnym pomyśle mieszkaniowym i o nowej jakości w Krakowie. Najpierw sprawy ogólnopolskie w skrócie, potem skrót spraw krakowskich i rozwinięcie.

Zaczynamy od skrótu ogólnopolskiego:

 • Wygląda na to, że szczepienia wygasają. Co prawda wielkie miasta (jak Kraków) są dobrze zaszczepione, ale w regionie jest bardzo źle. Panie Wojewodo, Panie Marszałku, do roboty!
 • Ujawniane są kolejne tajemnice, ale władza państwowa to bagatelizuje. Do  czasu.
 • W Mistrzostwach Europy w piłce nożnej klęska, zresztą jak zawsze.
 • W Platformie może trzeba wrócić do triumwiratu.

I skrót spraw krakowskich:

 • W tym tygodniu w Krakowie absolutorium dla Prezydenta.
 • Warto rozważyć Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w Krakowie.
 • Kilka inicjatyw w Krakowie.

 

I szersze rozwinięcie spraw ogólnopolskich:

1. Szczepienia wygasają. Co prawda w Krakowie mamy niezły poziom zaszczepienia, jeden z wyższych w Polsce, ale już w Małopolsce jest bardzo słabo, a na Podhalu tragicznie. Jeżeli nie uda się radykalnie zwiększyć skali zaszczepienia, to od Podhala (ale nie tylko) zacznie się nowa fala pandemii, która może mocno uderzyć w Małopolskę. To jest teraz główne zadanie wszystkich, w szczególności władzy państwowej. Panie Wojewodo, Panie Marszałku – poziom zaszczepienia w Małopolsce, szczególnie w najbardziej niezaszczepionych powiatach to Panów zadanie, Panów szansa, ale i Panów powód do krytyki. Do roboty !

2. Afera mailowa z jednej strony napręża się, z drugiej coraz bardziej jest bagatelizowana. Coraz więcej jest informacji o ujawnianych mailach, o ujawnianych informacjach pokazujących beztroskę, ale i lekceważenie tajności i poufności przez władzę państwową. Ale też władza państwowa lekceważy nowe informacje i żąda od opozycji niekomentowania ujawanianych spraw. Uzasadnia to, a raczej nieudolnie próbuje uzasadnić, niewłaściwością działania zgodnie ze scenariuszem wymyślonym przez nieprzyjaciół Rzeczpospolitej. Ale z drugiej strony słychać jakoby dostęp do danych nastąpił w wyniku głupoty przedstawicieli władzy. Więc władza, prędzej czy później, musiała będzie stanąć przed prawdą. A to może być dramatyczne.

3. Po 3 meczach reprezentacji mieliśmy jeden punkt i odpadliśmy. Dramat i tragedia. Ten los podzieliły z nami Węgry, Turcja i Rosja. Jedynym wspólnym elementem łączącym te kraje jest „twardość” rządów, przez niektórych nazywana rządami autorytarnymi. Niestety, jest coś w tym, że także w piłce nożnej reprezentacje krajów rządzonych silną ręką słabo się mają i przegrywają. Jak w biznesie, jak w innowacjach, także w tym sporcie liczy się otwartość, tolerancja, wolność. Kto tego nie ma wystarczająco – przegrywa z reprezentacjami krajów mniejszych i mniej zasobnych. 

4. Tusk wróci albo nie wróci. Budka zostanie albo nie zostanie. Trzaskowski wyrośnie albo i nie. Jak się w tym znaleźć? Jak znaleźć jak najlepszą drogę? A może wrócić do korzeni i do nowych „3 tenorów”? Może Budka, Tusk i Trzaskowski jako triumwirat byliby w stanie ruszyć Platformę, ruszyć elektorat? Kiedyś to się udało i teraz może też mogłoby zainteresować wyborców? 

I sprawy krakowskie:

1. Absolutorium dla Prezydenta za wykonanie budżetu za 2020 rok w najbliższą środę. Za absolutorium przemawiają: właściwe i mocno skuteczne działania samorządu w czasie pandemii, dobre wykonanie dochodów i wydatków, skok inwestycyjny (utrzymanie tempa mimo pandemii) i skok mieszkaniowy (nowe i wyremontowane mieszkania, reforma czynszów), bardzo dobre działania pandemiczne. A argumenty przeciw? Trochę trudno znaleźć, więc powinno być „za”.

2. W Krakowie w czasie funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego wybudowano 4096 mieszkań, przy czym Miasto kierowało do 933 mieszkań. W porównaniu do innych metropolii liczba mieszkań TBS była bardzo duża, wręcz największa, ale liczba skierowań przez miasto była stosunkowo mała. W Krakowie nie mieliśmy miejskiego TBS, a tylko wykorzystywaliśmy mieszkania budowane przez niekomunalne TBSy. Dzięki temu nie musieliśmy się zajmować budową, a tylko rekomendowaliśmy konkretne, spełniające warunki, rodziny.

Obecnie z jednej strony władza państwowa bardzo preferuje TBS/SIM (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe), dając znaczne możliwości finansowe, ale i możliwości gruntowe. Z drugiej strony wielkie zainteresowanie ofertą w zakresie Mieszkanie Plus (mamy 2376 ofert na 481 mieszkań) pokazuje, że osoby o średnich dochodach oczekują od samorządu oferty, której nie dają deweloperzy. A z trzeciej strony oczywistym jest, że jeżeli samorząd da interesującą ofertę dla osób o średnich dochodach, to może to statystycznie obniżyć koszt średni mieszkania. A ze strony czwartej Kraków potrzebuje nie tylko mieszkańców, których stać na mieszkania deweloperskie. Potrzebujemy także mieszkańców o  średnich dochodach, tych nauczycieli, pracowników średniej kadry technicznej i medycznej i dla nich mogą być SIM.

Dlatego uważam, że musimy się w to zaangażować. Kraków to nie tylko „klasa kreatywna”, którą stać na mieszkania deweloperskie i nie tylko osoby o niskich dochodach, którzy muszą dostać mieszkanie socjalne. To także sporo ludzi średniozamożnych, którzy są miastu niezbędni, a nie stać ich na mieszkania deweloperskie i są zbyt średniodochodowi, aby mogli dostać mieszkania socjalne. Właśnie dla nich są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

3. W tym tygodniu mieliśmy okazję słyszeć o kilku istotnych miejskich inicjatywach. Najważniejsze niewątpliwie to podpisanie umowy na zarządzanie przez Gminę terenami pod nowymi estakadami kolejowymi w Krakowie. Zieleń i rekreacja zamiast parkingów to dobry kierunek. Mnie osobiście marzy się, aby wykorzystać te tereny do okazjonalnych targów, które nie mieszczą się przy Hali Targowej na Grzegórzkach. Madryt ma swoje Rastro, może czas i na „Rastro” w Krakowie. Ważna jest też decyzja o ograniczeniu „ograniczeń” mobilności i wycofanie się z kilku ograniczeń ruchu w Krakowie. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >