Kraków w czasach zarazy – 66. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

I kolejny, 66. raz blok „Kraków w czasach zarazy”. Choć sporo osób się szczepi, zostaje sporo do zarażenia na 4. falę. Dziś jak zawsze sprawy ogólnopolskie i krakowskie.

Najpierw skrót spraw ogólnopolskich:

 • Skala szczepień słabnie, są takie rejony (Podhale), gdzie zaszczepionych jest tylko 8%
 • Wygląda na to, że niektórzy ministrowie i premierzy do bieżących kontaktów używali zwykłych (niezabezpieczonych i nieszyfrowanych) maili, a teraz nie można o tym mówić, bo to podobno atak Rosjan.
 • Zmiany, zmiany, zmiany, także na opozycji.

I sprawy ogólnokrakowskie:

 • W tym tygodniu absolutorium i dobra ocena zeszłego roku.
 • Ważny sukces 2020 roku – mieszkalnictwo.
 • Ważne porozumienie z jedną z największych firm Krakowa.


 

I teraz wersja pełna, najpierw ogólnopolska:

1. Coraz bardziej widać wyczerpywanie się liczby chętnych na szczepienia. W Krakowie idzie to nawet nieźle, ale jest coraz więcej rejonów, gdzie bardzo mało osób się zaszczepiło i szczepi. W Małopolsce to rejon Podhala, Sądecczyzny, powiatów wokół Tarnowa. To bardzo niebezpieczne i w trakcie 4. fali to tam mogą być największe ogniska zakażeń. Tak to wygląda np. w Wielkiej Brytanii, gdzie zaraza uderza w najmniej zaszczepione rejony. To niebezpieczne także w Polsce, bo może się okazać, że będziemy mieli sporo rejonów z kompletnym lockdownem. Może zamiast bełkotu o niepopieraniu ustawy antyprzemocowej nasi arcypasterze wezwaliby do powszechnego szczepienia?

2. Wygląda na to, że premier rządu RP i duża część jego ministrów odbywała na otwartych skrzynkach mailowych spore dyskusje o ważnych państwowych sprawach. Okazuje się, że dyskutowali tak o użyciu wobec strajkujących kobiet wojska. Okazuje się, że w trakcie lockdownu najważniejsze decyzje o zamykaniu firm podejmowano nie w wyniku analiz eksperckich, tylko w wyniku dyskusji wizerunkowych, czyli co im się wizerunkowo opłacało. A teraz próbują zablokować dyskusję o tych w sumie przestępstwach, bo łamanie regulaminów rządowych dla członków rządu jest przestępstwem. A przecież parę lat temu ci sami ludzie chętnie krytykowali nagrania ówczesnej elity rządowej w jednej z restauracji. 

3. Dużo się dzieje też na opozycji. Z żalem przyjmuję przejście Irka Rasia do PSL. Z żalem, bo tracimy jednego z aktywniejszych lokalnie posłów, wchodzących ze sporą ilością głosów z dalszego miejsca. Z żalem, bo choć PSL to porządna i przyzwoita partia, wieloletni nasz sojusznik, to jednak w PO zabraknie jednego z ważniejszych umiarkowanych konserwatystów. Widzimy, że organizują się samorządowcy, i ci metropolitalni, i ci lokalni. W samorządach siła i tę siłę trzeba wykorzystać. Słychać też o dużych powrotach, vide Donald Tusk. Przed nami interesujący czas. Także umiarkowani konserwatyści krakowscy i małopolscy muszą znaleźć swoje miejsce. W PO są zapewnienia, że jest tam dla nas miejsce i w tej kwestii czeka w przyszłości próba prawdziwości. Jest w Krakowie i  Małopolsce sporo umiarkowanych konserwatystów i czas, aby to uznać i docenić. 

I sprawy krakowskie:

1. W tym tygodniu absolutorium z wykonania budżetu w 2020 roku i podsumowanie Prezydenta za ten rok. A był to rok dziwny, rok trudny, jeden z najtrudniejszych w czasach współczesnego samorządu. Pandemia, zachorowania, zgony, zablokowanie przedsiębiorców, obniżki czynszów i podatków, zmniejszenia dochodów podatkowych i biletowych. To był straszny rok. Ale był to rok, w którym samorząd krakowski zdał swój największy i najtrudniejszy egzamin. Właśnie zachowanie samorządu w trakcie pandemii, pomoc przedsiębiorcom, ludziom kultury, właśnie reakcja samorządu na potrzeby mieszkańców – to ważny, dobrze zdany egzamin. A drugi sukces to utrzymanie tempa inwestycji, mimo spadku dochodów. To utrzymanie miejsc pracy, ale i możliwość stosunkowo tańszego inwestowania. A trzeci sukces 2020 to mieszkalnictwo.

2. Mieszkalnictwo w 2020 to znaczący skok i sukces. Udało się oddać, w wyniku inwestycji, 522 nowe mieszkania na potrzeby mieszkaniowe gminy. Udało się wyremontować jedną z największych ilości pustostanów, 342 mieszkania. Udało się wdrożyć, pierwszy raz od 2008 roku, reformę czynszów mieszkaniowych. Te 864 mieszkania to największy w Polsce skok mieszkaniowy. Dzięki temu znacząco skrócił się czas oczekiwania na mieszkania w Krakowie. A przed nami nowe możliwości, wynikające z rządowych inicjatyw mieszkaniowych, w których tworzenie byliśmy zaangażowani: Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, Społeczne Agencje Mieszkaniowe, kooperatywy, mieszkanie za grunty i kilka innych. To ważne perspektywy, które musimy rozpoznać. 

3. Ruszamy z szerszą współpracą z jedną z największych polskich firm z Krakowa, wielkim operatorem logistycznym InPost. Obecnie jako samorząd mamy zainstalowane 5 urzędomatów, miesięcznie realizujemy około 2000 transakcji co oznacza, że tyle osób nie musi czekać w kolejkach. Nasza współpraca w zakresie urzędomatów jest największa w Polsce i jesteśmy tutaj zdecydowanym liderem, a zamierzamy jeszcze to rozwijać. InPost proponuje rozszerzyć współpracę na tzw. Green City, czyli współpracę w kierunku stopniowej likwidacji emisji komunikacyjnej. Rysuje się duża i owocna współpraca, a Inpost to naprawdę wielka i mocno zasłużona dla Krakowa firma, inwestująca także za granicą. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >