Kraków w czasach zarazy – 64. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Już 64. spotkanie z blogiem „Kraków w czasach zarazy”. Dziś w sprawach ogólnopolskich próba przewidywania co po pandemii w świecie, Europie i Polsce, a także o rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. A w sprawach krakowskich o ważnej rocznicy sprzed prawie 8 wieków, o podsumowaniu pierwszego roku pandemii, o Krakowie po pandemii.

Zaczynamy skrótami spraw ogólnopolskich:

 • Świat po pandemii będzie o wiele bardziej ostrożny i rozczłonkowany. Od tego jak sobie poradzą społeczności po pandemii będzie zależeć polityczny i gospodarczy prymat świata.
 • Europa po pandemii to z jednej strony ogromne pieniądze zaangażowane u jednych w rozwój, u innych w łatanie dziur. Skutkiem tego może być Europa dwóch prędkości i to nie my będziemy tymi szybkimi.
 • Polska po pandemii to z jednej strony ogromne środki europejskie i nowy polski ład, z drugiej prawdopodobnym jest nierozwojowe wydawanie środków, a to spowoduje zwiększanie dystansu do czołowych państw Europy.
 • 4 czerwca to ważna rocznica pierwszych, częściowo wolnych, wyborów, które zmieniły Polskę i rozpoczęły zmianę świata.

I sprawy krakowskie skrótem:

 • Prawie 800 lat temu, 5 czerwca 1257 roku, Kraków otrzymał prawa miejskie wg prawa magdeburskiego. Zmieniło to na wieki perspektywę naszego miasta.
 • Kraków po pandemii – gdzie źródła naszych przyszłych sukcesów?
 • Podsumowanie budżetowe pierwszego roku pandemii i pozytywno-negatywne zaskoczenie.
 • Odmrażamy obsługę i otwieramy się coraz szerzej.

 

A teraz rozwinięcie spraw ogólnopolskich:

1. Wygląda na to, że pandemia powoli się kończy. Jak już pisałem, pewnie czekają nas kolejne fale, ale ze względu na szczepienia będą dużo mniejsze niż poprzednie. I pewnie będziemy się corocznie zaszczepiać na kolejne mutacje, ale, mam nadzieję, jest już po. Przyjdzie czas ocenić jak kto zdał egzamin z tej próby. Czy musiało umrzeć aż tyle osób? Czy musiało być tyle nieprawidłowości? Czy poszczególne władze stanęły na wysokości zadania? Teraz najważniejsze jest ruszenie do przodu, i społecznie, i gospodarczo.

Co robi świat? Różnie w różnych rejonach. Na pewno podziw wzbudza skuteczny program szczepień prezydenta Bidena w USA. Optymistycznie wygląda też gospodarczy plan działania, nakierowany nie tylko na najbiedniejszych, ale i na najbardziej innowacyjne obszary gospodarki. Ostro idą Chiny, podobnie jak USA wzmacniając szczepienia, ale i ogromnie wzmacniając gospodarkę. Bardzo widoczna jest ofensywa polityczna Chin. Z jednej strony mocno nacjonalistyczne nastroje wewnątrz, z drugiej mocna szczepionkowa ofensywa zagraniczna. Świat po pandemii będzie wyglądał inaczej niż przed. Dużo inaczej…

2. W Europie widać, że większość państw poradziła sobie ze szczepieniami i wprowadza odmrażanie działań społecznych i gospodarczych. Europa stara się pomóc innym pozaeuropejskim krajom i przekazuje im coraz więcej zakupionych szczepionek. Europa ustala wielki, prawie bilionowy program odbudowy, który poprzez pożyczki, ale i dotacje ma spowodować odbudowę krajów i ich gospodarek. Widać, że mimo że jest to program odbudowy – kluczowymi kierunkami są klimat, cyfryzacja, nowoczesne innowacje. I tak ustawiają to w zdecydowanej większości kraje Unii Europejskiej. Nie wielkie inwestycje, tylko tysiące mniejszych, ale innowacyjnych działań. Te kraje wyciągają wnioski z pandemii, gdzie skoncentrowane działania uległy zatrzymaniu. Niestety nie wszystkie kraje europejskie idą w tym kierunku. 

3. Polska po pandemii to jak na razie Krajowy Program Odbudowy i Nowy Polski Ład. Krajowy Program Odbudowy jest w znacznej mierze oparty na dużych centralnych inwestycjach państwowych. Czy przyniosą one (te inwestycje) gospodarczą wartość dodaną dla całego społeczeństwa? KPO to niedookreślony sposób wydawania pieniędzy dla samorządów. Niedookreślony, bo nie wiadomo w jakim zakresie będzie to obiektywny algorytm, a w jakim po politycznym uważaniu, jak to było w 2. i 3. linii Funduszu Inwestycji Lokalnych. Coraz więcej osób może mieć wątpliwości, że środki będą wydawane na zadania wzmacniające polską gospodarkę i to wydawane niepolitycznie. 

4. Minęła ważna rocznica wyborów czerwcowych. 4 czerwca 1989 Polacy wybrali wielką zmianę. I mimo, że wybory były w części demokratyczne, mimo że po nich nastąpiły trudne czasy – po 32 latach, będąc w Unii Europejskiej, będąc w Sojuszu Północnoatlantyckim, żyjąc w czasach pokoju i gospodarczej koniunktury możemy powiedzieć, że są to jedne z najlepszych lat w historii Rzeczpospolitej. Osobom, które są ojcami tego sukcesu, i w zakresie politycznym, i społecznym, i gospodarczym należą się wielkie słowa uznania i symboliczny Order Orła Białego.

I sprawy krakowskie szerzej:

1. Kraków też miał ważną rocznicę. Przed 764 laty, 5 czerwca 1257 roku, Kraków otrzymał prawa miejskie wg prawa magdeburskiego. Kraków istniał, i to jako gród królewski czy książęcy, miasto handlowe i znaczący gród obronny od kilkuset lat wcześniej. W X wieku pisał o Krakowie znaczny kupiec arabski Ibrahim ben Jakub, wspominając o grodzie wielkim a zasobnym. Ale dopiero w XIII wieku wprowadzono czytelne europejskie zasady miejskie: radę miejską i wójta, zasady tworzenia urbanistycznego i gospodarczego miasta, zasady zależności i niezależności od innych władz. Stało się to po wiekach najazdów, z których najazdy Mongołów/Tatarów ogromnie spustoszyły kraj. I wtedy mądrzy tych czasów zdecydowali o przyjęciu europejskich zasad z Magdeburga. Te zasady na kilka wieków (w zasadzie do XX wieku) określiły cywilizacyjną perspektywę Krakowa, dały siłę mieszczaństwu, ustawiły Kraków jako jedno z najważniejszych miast ówczesnej Europy. I choć potem było różnie, to Kraków zawsze nawiązywał do tych europejskich zasad, dając bezpieczeństwo mieszkańcom i przyjezdnym, wzmacniając się politycznie i gospodarczo. Takim następnym wielkim krokiem były reformy Juliusza Leo i połączenie Krakowa z podkrakowskimi miejscowościami, w tym z Podgórzem. Wielki Kraków Julisza Leo to następny wielki krok Krakowa. Wydaje się, że przed nami kolejny wielki krok.

2. Jaki Kraków po pandemii? Co będzie się najszybciej rozwijać? Jakie będą główne trendy gospodarcze i społeczne? Gdzie nasze główne motory rozwoju? Takie i podobne pytania zadają sobie mieszkańcy, zadają przedsiębiorcy, zadają władze miasta. Przecież wiele się zmieni, zmienią się łańcuchy dostaw i kierunki inwestowania. Przecież na świecie jest bardzo dużo środków, które szukają miejsc i sposobów na bezpieczne i efektywne inwestowanie. Co z krakowską turystyką? Czy wróci do poprzednich rozmiarów, czy też zmienią się potrzeby przyjezdnych? O tym zaczniemy osobną dyskusję. Jaki Kraków po pandemii? Co może być kolejnym Wielkim Krakowskim Krokiem? O tym w niedalekiej przyszłości. 

3. Wielu zaskoczyło  stosounkowo dobre sprawozdanie z realizacji budżetu za 2020 rok, rok pandemii. Stosunkowo niewielkie niewykonanie dochodów z tytułu PIT wielu przyjmuje jako zaprzeczenie złych sygnałów z początku roku. Trzeba to sobie wyjaśnić. Po pierwsze dochody z PIT pokazały, że coraz większe znaczenie w Krakowie mają nieturystyczne działy gospodarki. Prawie 100 tysięcy osób pracujących w centrach obsługi biznesu to obecnie jeden z najważniejszych i najbardziej rozwijających się kierunków. To nasz nowy główny motor rozwoju, odporny na pandemiczną dekoniunkturę. A to jest prawie 100 tysięcy osób i ta liczba rośnie. Po drugie w Krakowie od kilku lat prowadzimy akcję „Płać podatki w Krakowie”, a 3 lata temu wprowadziliśmy Kartę Krakowską jako ważny element lojalnościowego związania podatników z Krakowem. To już prawie 80 tysięcy podatników więcej, to prawie 250 mln zł więcej w budżecie niż przed laty. Jesteśmy miastem, które ma największy wzrost podatników i największy wzrost dochodów z PIT. I po trzecie udało się znacząco (o około 25-30 tysięcy) zwiększyć liczbę cudzoziemców, którzy w Krakowie płacą podatki. Te trzy powody skutkują stosunkowo niewielkimi stratami w podatku PIT. Ale w przyszłości, kiedy wzrośnie kwota wolna od podatku i nie zostanie samorządom  zrekompensowana niczym – sytuacja samorządów będzie zdecydowanie gorsza. I znów Kraków ten spadek będzie miał stosunkowo niższy niż u innych, ale będzie to miało poważne znaczenie. 

4. Od 7 czerwca ruszamy z pełną obsługą, także w galeriach handlowych. Samorząd Krakowa jest jednym z pierwszych samorządów, który zdecydował o pełnym otwarciu obsługi. Robimy to tak, aby dać mieszkańcom możliwość załatwienia wielu zaległych, ale i bieżących spraw. Oczywiście utrzymujemy możliwość załatwiania spraw drogą elektroniczną. Jesteśmy samorządem, który procentowo najwięcej spraw załatwia elektronicznie. Oczywiście, można się umawiać na określoną godzinę, korzystając z internetowego systemu ustalania spotkań. Oczywiście, można być obsłużonym ustawiając się w kolejce. Ale dla tych ostatnich ważne jest, że dalej obowiązują pandemiczne obostrzenia, w tym maksymalna liczba osób, które mogą czekać wewnątrz urzędu. A to może spowodować, że część osób stojących w kolejkach nie zostanie obsłużona. Przeproaszamy za to, ale takie są pandemiczne obostrzenia. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >