Kraków w czasach zarazy – 63. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Dziś 63. spotkanie z „Krakowem w czasach zarazy”. W sprawach ogólnopolskich jak zawsze o zdrowiu, o szczepieniach, o tym co dalej i jaka Polska po pandemii. W sprawach krakowskich o Wielkim Krakowie, o przyszłości dzielnic, o 25-leciu Krakowskiego Holdingu Komunalnego oraz co w Krakowie po pandemii.

Zaczynamy od skrótu spraw ogólnopolskich:

 • Fala pandemii wygasa i zmniejsza się znacząco liczba nowozaszczepionych. Źle to rokuje.
 • Jak zwiększyć liczbę zaszczepionych?
 • Co w Polsce po pandemii? Czwarta fala? Wzrost znaczenia służby zdrowia? Tworzenie nowej klasy społecznej?

I w Krakowie:

 • Dobra konferencja o ustawie metropolitalnej dla Krakowa, czyli Wielki Kraków na przyszłość.
 • Forum Przyszłości Dzielnic – jak było, jak może być.
 • Krakowski Holding Komunalnych – największa krakowska spółka, największa w Polsce innowacja komunalna ma 25 lat.
 • Co w Krakowie po pandemii?

 

A teraz rozszerzenie skrótów.

W sprawach ogólnopolskich:

1. Co tydzień zmniejsza się ilość zachorowań i ilość zgonów. To pozwala oddychnąć służbie zdrowia, to pozwala na ostrożny optymizm. A ludzie potrzebują optymizmu jak powietrza. Dzięki optymizmowi ludzi odżywa gospodarka, odżywają przedsiębiorcy, rusza się coś w dobrym kierunku. Ale niestety jest ryzyko, ryzyko kolejnej, czwartej fali. Może ona nastąpić jesienią, kiedy młodzież wróci z wakacji. A niestety zaszczepionych jest stosunkowo mało. Coraz częściej brakuje też szczepionek. Źle to rokuje. Im więcej nie zaszczepionych, tym więcej możliwych zachorowań. 

2. Co zrobić aby zwiększyć skalę szczepień – część kolejna. Po pierwsze konieczne są w miarę rytmiczne dostawy, szczególnie do miejsc z dużą ilością szczepionych. Po drugie – promocja, wciąganie celebrytów i pokazywanie, że to bezpieczna rzecz. Po trzecie – tłumaczenie wszelkich problemów ze szczepieniami, z fałszywymi teoriami. Po czwarte – zdecydowane walczenie ze szkodliwymi fake-newsami. Po piąte – zdecydowane korzyści materialne z tytułu szczepień. Po szóste – wspólne działania z samorządami. 

3. Kiedy pandemia się skończy? Co po pandemii? Czy przyjdzie czwarta fala? Co się będzie działo po tym wszystkim? Jakie będą konsekwencje zmian ekonomicznych i programowych? To częste i oczywiste pytania, nurtujące wielu. W sprawie pandemii wydaje się najbardziej prawdopodobne, że czwarta fala nastąpi, ale będzie, miejmy nadzieję, dużo mniejsza. Potem pewnie będą kolejne ”falki”, na które zabezpieczać będziemy się kolejnymi szczepieniami. Gospodarka pewnie ruszy, ale inaczej niż przed pandemią. Wzrośnie znaczenie cyfryzacji i bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa zdrowotnego. To będzie ewidentny priorytet społeczny i gospodarczy. Nowy polski ład wdrożony to zmiana struktury społecznej polskiego społeczeństwa. Wzrośnie znaczenie osób żyjących ze społecznych transferów a spadnie znaczenie aktywnej przedsiębiorczości. Wzrośnie znaczenie centrum gospodarczego i politycznego, spadnie znaczenie samorządów i zdecentralizowanych działań. Jeżeli coś takiego nastąpi – zacznie się „zacierać” gospodarczy motor w Polsce. I przyjdą duże zmiany.

Co w Krakowie:

1. Odbyło się spotkanie parlamentarnego zespołu ds. ustawy metropolitalnej. Dyskutowano o Krakowskim Związku Metropolitalnym. Były pomysły na funkcje i kompetencje związku, w tym w szczególności zajęcie się sprawami antysmogowymi. Były też pomysły na znaczne zwiększenie udziału w PIT. Przypomnę jednak, że w wielu programach politycznych PIT powinien być w całości przekazywany w odpowiednich proporcjach samorządom, więc teoretyczne zwiększanie udziału w PIT dla związku jest dobre, ale podwójnie nierealne. Przypomnę też, że obecna władza centralizuje co się da i musi być, powtarzam, musi być pomysł, także ekonomiczny na wzmocnienie powiatów. To w zakresie samorządów byłaby bardzo istotna i mocno polaryzująca różnica między programem PIS a innych. To trzeba pilnie pokazać, a dla metropolii przyjdzie czas.

2. Coraz głośniej mówi się o wznowieniu prac Forum Przyszłości Dzielnic. Przypomnę, że Forum wymyśliłem będąc przewodniczącym RMK wraz z paroma mądrymi aktywistami i miało być ono kreatywnym podsumowaniem 25-lecia funkcjonowania dzielnic samorządowych Krakowa. Odbyliśmy 8 spotkań, na których rozmawialiśmy o ówczesnym stanie dzielnic, o dzielnicach w Polsce i Europie, o oczekiwaniach ówczesnych radnych dzielnicowych wobec dzielnic, o dzielnicach naszych marzeń, o możliwych działaniach ekonomicznych, organizacyjnych i programowych, o zasadności zwiększenia finansów i kompetencji. Zrobiliśmy wśród radnych dzielnicowych ankietę na temat dzielnic. Zewnętrznie (UJ) zrobiliśmy tzw. diagnozę dzielnicy, czyli ocenę dzielnic wg obiektywnych kryteriów. Wreszcie przeprowadziliśmy barometr dzielnicowy, czyli szczegółowe badania społeczne w każdej dzielnicy. Z tych wszystkich działań wyłaniał się obraz krakowskich dzielnic jako najlepszych w Polsce, ale mających sporo do zrobienia, aby osiągnąć poziom dzielnic w Europie. Okazało się, co można zrobić bez zmian prawnych, a co wymaga gruntownej zmiany prawa. Cieszę się, że obecna Rada Miasta wraca do tego podejścia. Przy okazji, w całej Europie w dużych metropolitalnych miastach dzielnice mają po kilkadziesiąt/kilkanaście tysięcy mieszkańców, ale nie ma już dzielnic dużych. To bardzo ważny, wyraźny trend światowy, europejski i polski. 

3. W tym roku mija 25. rocznica powołania Krakowskiego Holdingu Komunalnego – jednej z największych i najważniejszych spółek komunalnych, nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce. KHK powstał w wyniku pomysłu na oszczędzanie podatku (a było tak, że dwie duże spółki generowały znaczny podatek dochodowy, a jedna miała ogromną stratę). Popatrzyliśmy jak to jest w Europie, przeanalizowaliśmy prawo polskie i znaleźliśmy rozwiązanie. Pomysł był mój, ale nie odbyłoby się to bez ówczesnych radnych Staszka Kuty i Tadeusza Trzmiela, którzy bardzo skutecznie zadziałali. Nie odbyłoby się to bez ówczesnego wiceprezydenta Krzyśka Pakońskiego i prezydenta Lassoty. To był wielki, ponadpolityczny projekt, dający ogromne oszczędności (z uwzględnieniem inflacji KHK „zarobił” 250-300 mln zł w ciągu tych 25 lat). Ten projekt dał Krakowowi wielkie możliwości finansowe i programowe. To jedno z najważniejszych innowacyjnych rozwiązań wśród polskich samorządów, powód znacznych efektów finansowych i dumy, że wspólnie można było coś takiego zrobić. Miałem zaszczyt jako radny wspólnie z innymi robić kilka takich dużych projektów (vide Holding, Karta Krakowska, cash-pooling, euroobligacje), ale holding był zdecydowanie najważniejszy. Duma.

4. Pandemia powoli się wygasza i choć pewnie będą jej powroty, może na dużo niższym poziomie, to trzeba myśleć o przyszłości. Wielu uważa, że przyszłość (ale i przeszłość Krakowa) to turystyka. Fakty są takie, że ogólnie przemysł spotkań (turystyka, targi, kongresy, koncerty i konferencje) i związane z tym aktywności (hotelarska, gastronomiczna, wystawiennicza, itd) to 5-7% krakowskiej aktywności gospodarczej i aż 10-11% miejsc pracy. Ten sektor będzie się powoli odradzał, ale tu potrzebne jest harmonizowanie działań, co pokazuje nowa strategia turystyki. Aktywnością gospodarczą, która zdecyduje o przyszłości Krakowa wydaje się być mocno rozwijany przemysł obsługi biznesu (centra outsourcingowe obsługujące różne sektory i obszary gospodarki). Ten sektor to 12-15% krakowskiej aktywności i około 15% miejsc pracy. W Krakowie w przeszłości dokonała się potężna transformacja gospodarki i to są efekty tej transformacji. Ale aby te nowoczesne sektory też się rozwijały – potrzebne są działania rozwijające. Najważniejsze to stabilny wzrost ilości studentów w Krakowie. Rzecz niesłychanie ważna dla nowoczesnego rozwoju gospodarczego Krakowa.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >