Kraków w czasach zarazy – 58. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Już 58. spotkanie z „Krakowem w czasach zarazy”. Wiele się działo, więc najpierw „zajawki” w sprawach ogólnopolskich i lokalnych, a potem rozwinięcie.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

 • Trochę optymizmu, po lockdownie spadły zachorowania, ale niestety zgonów dalej jest dużo.
 • Wysoka śmiertelność w Polsce ma źródło w słabości Państwa i służby zdrowia. Tu potrzebna jest naprawa.
 • Scenariusze rozwoju sytuacji, co może się stać w przyszłości?

I sprawy lokalne:

 • Czas pożegnań: Grażyna Leja i Stanisław Dziedzic.
 • Supermiasta i Wielki Kraków.
 • Przyszłość krakowskich dzielnic.
 • Krakowskie luzowanie i superważny projekt. 

Szczegółowo o sprawach ogólnopolskich:

1. Wygląda na to, że po czasie zablokowania i dość powszechnego lockdownu następuje przesilenie i widać nadzieję. Znacząco spada ilość zachorowań, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej, krakowskiej. Widać to też w znacznej społeczności krakowskich samorządowców. Niestety, ilość zgonów dalej jest ogromna, i lokalnie, i ogólnopolsko. 

2. Wysoka śmiertelność w Polsce – czas, w którym ilość zgonów rok do roku wzrasta o 20-50%, to najgorszy okres od II wojny światowej. Bardzo podobnie jest w Krakowie, COVID, ale i niemożność dobrego leczenia innych ważnych i śmiertelnych chorób, zbiera swoje śmiertelne żniwo. Powód jest oczywisty, nasze Państwo, ale i służba zdrowia, mimo ogromnego zaangażowania i poświęcenia ludzi, jest niewydolna i źle zorganizowana. Powody są doraźne i strategiczne.

Powody strategiczne to wieloletnie zaniedbania finansowe i organizacyjne polskiej służby zdrowia, to traktowanie ludzi służby zdrowia jak gorszych pracowników niż górnicy, czy inni mogący skutecznie protestować. To głębokie niedofinansowanie służby zdrowia, bo zawsze inne tytuły miały pierwszeństwo. Gdyby środki idące np. na projekt socjalny 500+ w części poszły na wzmocnienie służby zdrowia, gdyby polscy lekarze nie musieli w tej skali za pieniędzmi iść za granicę – bylibyśmy zdecydowanie lepiej przygotowani.

Ale są też powody bieżące, obciążające obecną władzę. To przede wszystkim zlekceważenie sytuacji w okresie letnim, nieprzygotowanie się do kolejnych fal, nieprzygotowanie służby zdrowia, lekarzy, obsługujących, nieprzygotowanie organizacji. Kiedy jesienią nadeszła 2. fala pandemii, wszystko robiono bez przygotowania, na szybko. A kiedy zaczęły się szczepienia, to zaczął się potężny chaos. Chaos z zapisywaniem, z terminami. Od początku samorządy mówiły o możliwościach wz. szczepień, ale zaczęło to być możliwe bardzo późno.

Wniosek na przyszłość? Po pierwsze zdrowie to priorytet, i polityczny, i społeczny, i budżetowy. Po drugie więcej możliwości dla samorządów, bo lokalnie tylko one dają radę. Po trzecie niewykorzystywanie pandemii do politycznych interesów.

3. Wygląda że kończy się tragiczna 3. fala zachorowań i śmierci związanych z COVID. Wielu pyta na co możemy liczyć, kiedy co się stanie. Nie można mówić o pewności, ale można określić możliwe scenariusze. Ja osobiście, wsparty szerszą wiedzą, widzę 4 możliwe scenariusze:

 • Bardzo optymistyczny – obecna fala jest ostatnią, wzrost szczepień daje coraz większą odporność i do wakacji pandemia praktycznie znika. Gospodarka rusza, wakacje są już mocno turystyczne.
 • Wariant optymistyczny – na uwolnienie czekamy realnie do jesieni, wakacje turystycznie są mocno ograniczone, zachorowalność jest na niższym, ale jeszcze sporym poziomie. Gospodarka realnie rusza w następnym roku. 
 • Wariant pośredni – uwolnienie następuje na przełomie roku, mamy jeszcze fale pandemii, ale na o wiele niższym poziomie. Następny rok jest rozruchowy, także w zakresie turystyki.
 • Wariant permanentny – po znaczącym spadku następują powroty i stan pandemii, nie tylko COVIDowej, jest cały czas. Zmusza nas to do przygotowania się do życia w pandemii, w pewnym zagrożeniu.

Sprawy lokalne:

1. Pożegnaliśmy w tym tygodniu dwie ważne dla Krakowa osoby. Pożegnaliśmy dyrektora Stanisława Dziedzica, wieloletniego dyrektora wydziału kultury w UMK Krakowa, wcześniej Radia, obecnie Biblioteki Kraków, poetę, autora ważnych dla Krakowa publikacji, projektów, w tym mocno nowatorskich i innowacyjnych. Pan Stanisław zmarł w wyniku zakażenia COVIDem. Drugą osobą, którą pożegnaliśmy to Pani Grażyna Leja. Osoba mocno związana z krakowską turystyką, osoba która wprowadzała Kraków do nowoczesnej europejskiej turystyki. Pani Leja otwierała Kraków dla szerokiego transportu lotniczego, w tym tanich linii. Byliśmy pierwszym miastem w tej części Europy które podjęło tak szeroko zarysowane działania. I Pan Stanisław Dziedzic, i Pani Grażyna Leja mocno przysłużyli się Krakowowi. Będziemy o tym pamiętać. Cześć Ich pamięci !

2. Supermiasta to świetny cykl publikacji i konsultacji społecznych o miastach i regionach za 20 lat i o wyzwaniach na te 20 lat. Są wyzwania oczywiste i nieoczywiste. Sam miałem szczęście w przeszłości już dwa razy określić wyzwania dla Krakowa przed rokiem 2000 i przed rokiem 2010. I wtedy okazało się, że wyzwania się zrealizowały. Nieskromnie powiem, że w tych nieoczywistych wyzwaniach miałem wtedy rację. Teraz też pokazałem tzw nieoczywiste wyzwania dla Krakowa i Małopolski na następne 20 lat. Moje doświadczenie zostało wykorzystane przez Gazetę Wyborczą, która przeprowadziła ze mną potężny wywiad o wyzwaniach krakowskich i małopolskich. Najważniejsze i w Krakowie i w Małopolsce wydaje mi się stworzenie najlepszych warunków dla przyszłych mieszkańców, aby tworzyli kreatywną perspektywę Krakowa i Małopolski. Ważnym wyzwaniem jest Wielki Kraków, czyli wspólne z samorządami ościennymi działania w ramach wspólnego projektu,  z uszanowaniem odrębności i samodzielności.

3. Wielki Kraków to z jednej strony zintegrowanie się z gminami ościennymi, nie tylko formalne czy komunikacyjne, ale i ekonomiczne, ekologiczne, gospodarcze i społeczne.  To nieuchronne wyzwanie i scenariusz. Ale Wielki Kraków to także Kraków małych ojczyzn, czyli naszych bezpośrednich sąsiedztw. Pandemia pokazała, jak to jest ważne, ale i społecznie oczekiwane. Doświadczenia innych metropolitalnych miast Europy pokazują, że wzorcowo funkcjonują stosunkowo małe dzielnice, z czytelnymi i powiększanymi kompetencjami i finansami. Kiedyś zajmowało się tym Forum Przyszłości Dzielnic. Będę o tym pisał, bo to ważna sprawa na następne lata.

4. Polepsza się sytuacja pandemiczna i „luzujemy” część restrykcji. W sprawach obsługowych, dotyczących dowodów osobistych, meldunków, dowodów rejestracyjnych, praw jazdy, zgonów i urodzeń wprowadzamy przedłużoną obsługę w poniedziałki (do godz. 18), wprowadzamy też możliwość zapisywania się na obsługę na dalsze terminy. Zmieniliśmy też obsługę telefoniczną, aby było się łatwiej dodzwonić i otrzymać informację.

Ostro też pracujemy nad Krakowskim Centrum Kontaktu jako jednym z najważniejszych krakowskich projektów Smart City. To będzie nowa „recepcja” miasta, pomagająca mieszkańcom w codziennym życiu, a władzom Krakowa w skutecznym zarządzaniu miastem. Nadrzędnym celem powstania Krakowskiego Centrum Kontaktu jest stworzenie jednego punktu kontaktu dla mieszkańców, przedsiębiorców, studentów i turystów, tak aby nie było konieczne orientowanie się, z którą sprawą należy zgłosić się do którego wydziału czy jednostki miejskiej. Będę też o tym pisać, bo to ważna perspektywiczna sprawa.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >