Kraków w czasach zarazy – 57. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejne, 57. spotkanie z „Krakowem w czasach zarazy”. Sprawy ogólnopolskie, w tym szczepienia, śmiertelność i dziwne komunikaty zachęcające oraz sprawy krakowskie: również szczepienia, nadzieja i zgony, forty i obsługa mieszkańców.

Najpierw skrót spraw ogólnopolskich:

 • Rośnie ilość szczepień, ale gdyby szczepionki były w punktach szczepień, a nie w magazynach, byłoby o wiele więcej efektów.
 • Jako Polska jesteśmy niesławnym liderem zgonów, na pewno przypadających na 1000 mieszkańców, często też w bezwzględnych liczbach.
 • Dziwny komunikat Episkopatu, nie szczepcie się, ale się szczepcie.

Skrót spraw krakowskich:

 • Szczepienia w Krakowie idą nieźle, ale możnaby lepiej.
 • Czas największej ilości zgonów w historii naszego miasta.
 • Na szczęcie zmniejszają się zachorowania.
 • Pracujemy nad rewitalizacją fortów.


I rozwinięcie spraw ogólnopolskich:

1. Znacząco wzrasta ilość szczepień, bo coraz więcej jest szczepionek. Widać jednak, że cały system szczepień nie jest do końca przemyślany. Poza kolejką znaleźli się ludzie młodsi, ale chorzy i wymagający przy leczeniu szpitalnym. Widać też dużo szczepionek w magazynach. Gdyby te szczepionki były w punktach szczepień – to i szczepień byłoby dużo więcej. Także samorządy chcą i mogą szczepić więcej, ale są ograniczane ze względu na możliwą ilość szczepionek.

2. Codziennie jesteśmy informowani o skali zachorowań i zgonów. Jeśli chodzi o zgony to jesteśmy niesławnym liderem zgonów w świecie w proporcji na ilość mieszkańców. To smutny dowód na nasz trudny stan i chyba jednak bieżące i strategiczne nieprzygotowanie się do pandemii. Bieżące, bo widać chaos, błędy, nieprzygotowanie, reagowanie bez przemyślenia, z dnia na dzień. Strategiczne, bo przez lata wydawaliśmy na służbę zdrowia mniej niż inni, nie szkoliliśmy większej ilości medyków, a gdy były konflikty płacowe – władza lekceważyła medyków. Dziś mamy tego owoce. Wniosek jest jeden – ochrona zdrowia powinna być jednym z priorytetów władzy, także finansowo.

3. Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych biskup Józef Wróbel napisał w stanowisku, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny. Zaznaczył, że mogą jednak z nich korzystać wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi. To stanowisko różni się znacząco od komunikatu odpowiedniej komórki Watykanu, różni się od stanowiska Ojca Świętego, ale i części polskich biskupów. W tak trudnej sytuacji ważne jest spójne i czytelne komunikowanie. Jest też powiedzenie „Roma locuta, causa finita” – Rzym zdecydował i po sprawie. Jednak jak widać w Polsce także w tej kwestii jest oryginalnie. 

Sprawy Krakowskie:

1. Także w Krakowie znacząco wzrasta skala szczepień. Jest to już coraz sprawniej zorganizowane i przeprowadzane. Chwała za to. Także i samorząd w tej sprawie bardzo mocno się angażuje, ale rolą samorządu jest logistyka i organizacja. Szczepią i dostają za to pieniądze podmioty medyczne. W opinii wielu, gdyby było więcej szczepionek – skala szczepień byłaby o wiele większa.

2. W zeszłym tygodniu pokazałem skalę wzrostu ilości zgonów rok do roku dla miesiąca marca. Ten wzrost jest na poziomie 40%. I tak jest, a nawet gorzej, w całej Polsce. Oczywiście to nie są tylko zgony po-covidowe, ale też zgony spowodowane przez inne okoliczności. To trudny, wręcz powiem straszny czas dla naszej krakowskiej wspólnoty. Tym bardziej ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w pomoc potrzebującym. To prawdziwy współczesny patriotyzm.

3. Na szczęście także w Krakowie zmniejszają się zachorowania, co widać w szpitalach po zmniejszeniu ilości zablokowanych łóżek szpitalnych i urządzeń. To ewidentny efekt wprowadzonego w marcu lockdownu i stosowania restrykcji. Jeszcze musimy wytrzymać. Jedni mówią, że wystarczy do początku maja, potem już będzie spokojniej. Inni mówią, że spokój nastąpi w okolicach wakacji. Jeszcze inni widzą to dopiero w końcu roku. A jeszcze inni mówią, że musimy nauczyć się żyć z pandemią i permanentnym zagrożeniem i musimy być przygotowani na każdy wariant.

4. Intensyfikują się i finalizują prace nad częścią krakowskich fortów. W przypadku Łapianki do końca tego roku powinna się zakończyć  cała inwestycja, a na przyszły rok musimy obiekt wyposażyć i zrobić tam wystawę. Mocno współpracujemy z organizacjami harcerskimi i mocno wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie najważniejszą tego typu instytucją w tej części Europy, co przysporzy nam turystów, a i da mieszkańcom wiele satysfakcji. Kończymy też inwestycję w Forcie Borek, gdzie będzie Klub Kultury Kliny i Biblioteka Polskiej Piosenki. Tutaj ogromna zasługa radnego Dzielnicy X Tadeusza Murzyna, bez którego tej inwestycji by nie było. Dla tych inwestycji udało się pozyskać środki zewnętrzne i zastosować nowoczesne sposoby rozliczania. W efekcie przy Łapiance mamy za 16 mln zł środków własnych Gminy rewitalizację dużego fortu, budowę obiektu o znaczącej kubaturze (w sumie 3600 mkw), mamy dostępny dla mieszkańców park o 3 ha powierzchni. Choć niektórzy to krytykują – będzie to jedna z wizytówek Krakowa i, paradoksalnie dla krytyków, bardzo tania inwestycja. Forty Twierdzy Kraków to jedna z kolejnych atrakcji turystycznych, historycznych i kulturowych Krakowa. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >