Kraków w czasach zarazy – 56. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

56. spotkanie z cotygodniowym blogiem: ”Kraków w czasach zarazy”. Czasy dziwne i trudne. Na prośbę części czytelników zmieniam formułę: najpierw skróty spraw, potem rozwinięcie. A więc skrót spraw.

Ogólnopolskie:

 • Niestety wzrasta fala zachorowań, ale i śmierci, także w Krakowie, także i w Małopolsce. 
 • Samorządy miały pomóc w szczepieniach, samorządy się przygotowały, władza centralna nie.
 • Obchodzimy 10 kwietnia rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Kraków:

 • Także w Krakowie widać wzrost zachorowań, ale i wzrost śmiertelności. Porównując marzec 2021 z marcem 2020 mamy o 40% więcej zgonów.
 • Szansa na kolejny skok mieszkaniowy, mamy szansę na ponad 600 mieszkań za 20% nakładów.
 • Wzrastają zachorowania i musimy chronić pracowników, żeby mogli w ogóle obsługiwać.
 • Odszedł do wieczności Stanisław Dziedzic, wielka postać krakowskiej kultury.
 • Skandal na sesji Rady Miasta.

 

Rozszerzenie spraw ogólnopolskich:

1. Ostatni tydzień to największa skala zachorowań i śmiertelności w ciągu całej pandemii. Większość międzynarodowych statystyk pokazuje Polskę jako państwo, w którym jest największa lub prawie największa  śmiertelność po-covidowa. Nawet kraje biedniejsze mają niższą śmiertelność. Wydaje się, że są dwa powody takiego stanu. Pierwszy to wieloletnie zapóźnienie i traktowanie ochrony zdrowia, ale i ekologii, jako problemu drugorzędnego. Drugi to prawie kompletne nieprzygotowanie się Państwa na 2. a w szczególności na 3. falę pandemii. Widać też, że Polska jako niechlubny lider śmiertelności znajduje się obok Brazylii, Węgier i Turcji. Wszystkie te kraje mają specyficzną formę rządzenia i może to jest też powód. 

2. Od początku możliwości szczepień samorządy deklarowały wolę bardzo mocnego włączenia się organizacyjnego w kampanię szczepień. Przecież samorządy najlepiej wiedzą o potrzebach mieszkańców, mają najlepszą logistykę. Po kilku miesiącach kampanii państwowej, gęstej od błędów i złej organizacji, władze centralne zaproponowały, aby włączyć samorządy. I samorządy chętnie się włączyły, zorganizowały punkty szczepień i logistykę. A teraz Państwo robi „reset” szczepień, czyli de facto analizę sensowności udziału samorządów w szczepieniach. To kolejny przykład chaosu i złej organizacji prowadzonej przez Państwo.

3. 11 lat temu, 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiej rozbił się polski samolot wiozący na uroczystości katyńskie 96 osób, w tym Prezydenta RP. Pierwszy okres po katastrofie to był czas wielkiej zadumy i wspólnoty Polaków, ale zaraz zaczęły się plotki, podejrzenia, zarzuty i katastrofa stała się zarzewiem największego sporu politycznego, ale i cywilizacyjnego w Polsce. Spór stał się drastyczny, a jako główna pojawiała się hipoteza o zamachu i jako główny postulat – żądanie zwrotu wraku samolotu. W sprawie zwrotu wraku obecna władza, jak wskazują dokumenty, nawet nie zawnioskowała, a w sprawie zamachu po okresie chaotycznych i czasem tragicznie śmiesznych działań nie ma nic, co by ten zamach potwierdzało. Jest tylko wielki narodowy spór, narodowa trauma i narodowe podejrzenia. A minęło 11 lat…

I sprawy krakowskie:

1. Niestety także w Krakowie wzrasta fala zachorowań i fala zgonów. W marcu 2021 w Krakowie zmarło 1208    osób. Rok temu w marcu zmarło 861 osób, co oznacza praktycznie wzrost o ponad 40%. Od jesieni mamy jeden z największych w historii naszego miasta okresów wielkiej śmiertelności mieszkańców. Ani wojny, ani wcześniejsze zarazy nie spowodowały takiej zapaści demograficznej. I choć wszyscy, i krakowscy reprezentanci władzy państwowej, i władza samorządowa, i ludzie służby zdrowia, i wszyscy ludzie dobrej woli robią, co mogą – śmiertelność wzrasta. 

2. Nawet w tych trudnych czasach zdarzają się dobre wiadomości. Obecna kadencja, 2018-2023, miała być także kadencją mieszkaniowego skoku. I rzeczywiście, w pierwszych dwóch latach kadencji udało się przekazać mieszkańcom Krakowa oczekującym na mieszkania miejskie ponad 1200 mieszkań, w tym 522 mieszkania nowobudowane, prawie 700 wyremontowanych pustostanów. Zmieniliśmy zasady, o mieszkanie można się starać corocznie, jest więcej mieszkań za remonty, zreformowaliśmy czynsze w miejskich mieszkaniach. Jesteśmy w Polsce liderem jeśli chodzi o skalę działań mieszkaniowych. Dało to znaczące zmniejszenie kolejki oczekujących i czasu oczekiwania na miejskie mieszkanie.

Mamy jednak możliwość skorzystania z bardzo atrakcyjnej szansy na sfinansowanie przez Państwo w 80% udziale kolejnych budowanych 650 nowych mieszkań. Za 30 mln zł – 650 mieszkań, to daje po niecałe 50 tys zł za mieszkanie. To się bardzo opłaca i jeżeli wszystko się uda – do końca kadencji będziemy mieli kolejne 1650 oddanych mieszkańcom mieszkań (w tym 700 nowych i około 950 wyremontowanych pustostanów). Do tego prawie 500 mieszkań w ramach projektu Mieszkanie Plus. A myślimy także o wykorzystaniu szerszych możliwości skorzystania z państwowych środków na mieszkania na wynajem (z opcją wykupu) w ramach tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (dawne TBSy). Rzeczywiście ta kadencja krakowskiego samorządu będzie kadencją mieszkaniowego skoku, największego w Polsce od lat. 

3. Stanisław Dziedzic, obecny dyrektor Biblioteki Kraków, wcześniej wieloletni dyrektor Wydziału Kultury UMK zmarł na COVID. Dyrektor Dziedzic był pomysłodawcą wielu znaczących krakowskich przedsięwzięć kulturalnych, w tym Nocy: Poezji, Kościołów, Muzeów, Muzyki, podziemnego Muzeum pod Rynkiem Głównym, MOCAKu, rozwoju wielu placówek kultury powszechnej: domów i klubów kultury, bibliotek, teatrów, miejsc aktywności kulturalnej. Jego ostatnim i bardzo ważnym projektem była Biblioteka Kraków. Ale tę Bibliotekę widział ogromną i nowoczesną, nie tylko jako miejsce wypożyczania, także bardzo nowoczesnego, książek i czasopism, ale i jako miejsce kreowania kultury, kreowania krakowskich twórców kultury, poetów, pisarzy. Nowatorski i nowoczesny projekt. Stanisław Dziedzic sam był twórcą, pisarzem, poetą, historykiem, gawędziarzem i erudytą. Niewielu jest już takich ludzi, tak otwartych, tak szeroko myślących o kulturze, Krakowie, Polsce. Cześć Jego Pamięci. 

4. Mamy w Urzędzie, szczególnie w jednostkach obsługujących mieszkańców, znaczący wzrost zachorowań i to zachorowań, generowanych w dużej mierze w miejscach pracy. Powoduje to, że coraz więcej pracowników jest nieobecnych i też musimy myśleć szczególnie o ochronie zdrowia i życia naszych pracowników, ale i obsługiwanych mieszkańców. Urząd obsługuje po wcześniejszym internetowym czy telefonicznym umówieniu się. Staramy się jak możemy zwiększać ilość osób obsługujących mieszkańców, ale i obsługujących infolinię i informujących o stanie rzeczy. Często jednak nie można się umówić, nie można się skontaktować z infolinią. Zmieniliśmy zasady obsługi, wprowadzamy wydłużone terminy, staramy się skracać czas obsługi. Zmieniliśmy zasady obsługi telefonicznej, sprawy pozaobsługowe kierowane są od razu do właściwych urzędników. Ale mamy ograniczoną liczbę pracowników, więc albo będą obsługiwać i skracać czas obsługi albo będą obsługiwać telefonicznie. Docelowo planujemy zupełnie inną organizację, ale to dopiero w przyszłości. Teraz przepraszamy za problemy i prosimy o wyrozumiałość. Co prawda skala interwencji w sprawach obsługi jest poniżej 0,2% ilości obsługiwanych, ale traktujemy sprawy obsługi bardzo poważnie i chcemy zmienić to na lepsze. Jednak pandemia i działania zabezpieczające powodują, że nie da się tego zrobić od razu. 

5. Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta doszło do poważnego skandalu. W trakcie dyskusji zdalnie włączył się jeden z mieszkańców i w sposób ordynarny i wulgarny określił jednego z radnych. Kiedy w przeszłości zdarzyło się coś podobnego (użycie słów wulgarnych) jako prowadzący przerwałem obrady, kazałem wyprowadzić osobę tak się zachowującą i po przerwie pozwoliłem poszczególnym środowiskom politycznym na odniesienie się do sprawy. Wszyscy, niezależnie od politycznych konotacji oprotestowali to zachowanie. Od tego czasu często jako prowadzący używaliśmy wobec bardziej krewkich występujących takiego stwierdzenia: ”Proszę się zachowywać godnie, to jest Rada Miasta Krakowa, a nie polski Sejm”. W obecnej sytuacji trzeba zrobić wszystko, aby takie zachowania były przez wszystkich piętnowane.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >