Kraków w czasach zarazy – 50. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Już 50 tygodni trwa w Krakowie pandemia. Wiele się działo i dzieje. Pandemia, aborcja i konsekwencje decyzji ideowych, recepta PO na kryzys. A w Krakowie po dyskusji o placach targowych, o plotkach i faktach, o skutkach i przeciwdziałaniach pandemii.

Najpierw o Polsce:

1. Coraz głośniej o 3. fali pandemii i o szczepieniach. Jest karygodną winą polityków, ale i mediów, że zrobiono populistyczne widowisko ze szczepień. W efekcie najważniejsi ludzie w Państwie, od których zależy powodzenie akcji szczepień, nie zostali zaszczepieni i niektórzy zostali zarażeni. Nieważne, że to osoby z PiS (np. p. Dworczyk). On i jemu podobni powinni być w pierwszej kolejności zaszczepieni, bo od nich zależy powodzenie akcji szczepień. Niestety, narastający populizm spowodował, że gdyby nie daj Boże taki Dworczyk został zaszczepiony, to byłaby ogromna afera. 

2. Platforma pokazała ”receptę na kryzys”. Ustawa zabezpieczająca przeżycie gospodarcze wszystkich podmiotów, które mają problemy w wyniku ogłoszenia restrykcji przez Państwo, przejściowa zmiana VAT, większa kwota wolna od podatku, zniesienie podwójnego opodatkowania, koniec z zamykaniem branż, przywrócenie handlu w niedziele – to dobre, poprawiające kondycję przedsiębiorców propozycje. To wyraźny sygnał wspierający przedsiębiorców. To forma przejęcia inicjatywy w tym obszarze. Zabrakło mi informacji o kosztach i źródłach finansowania. Już do tego przypięły się media rządowe, a przecież mówiono o policzeniu skutków, więc niewiele brakuje do bardzo dobrego przesłania. Wiemy co zrobić, wiemy dlaczego, wiemy za ile i wiemy skąd wziąć pieniądze. Tak trzeba pokazywać pomysły. 

3. Dostaliśmy pakiet sensacyjnych informacji o szefie największej spółki giełdowej, dawnym wójcie Pcimia. Okazało się, że bardzo prawdopodobnym jest, że p. Obajtek zarządzał działalnością gospodarczą, kiedy sprawował funkcję wójta Pcimia, co jest przestępstwem. Prawdopodobnym jest, że p. Obajtek zeznał pod przysięgą kłamstwo o swojej działalności. Wygląda też, że akceptowane były łapówki jako sposób na pozyskanie klientów. A do tego forma rozmowy, używany wulgarny język. Te sprawy powinny być sprawdzone przez niezależną komisję, a jeśli się potwierdzą oznaczać będą koniec pewnej epoki rządzenia Państwem Polskim. Jeżeli nie będzie reakcji – reakcja przesunie się na późniejszy czas, a teraz pokaże to gnicie Polskiego Państwa. 

4. PO decyzją swojego zarządu zdecydowała o zmianie ideowej polegającej na zgodzie, pod pewnymi warunkami, na aborcję do 12. tygodnia. To zasadnicza zmiana ideowa PO, które dotychczas opowiadało się za kompromisem aborcyjnym. Wielu ta zmiana zaskakuje. Dla mnie są dwa zaskoczenia. Po pierwsze po co to robić, kiedy i tak w tej kadencji nie ma szans na jakąkolwiek zmianę, a potem przez kilka lat i tak Prezydent RP i Trybunał Konstytucyjny zablokują takie zmiany, szczególnie że w 1993 właśnie ówczesny TK pod wodzą prof. Zolla zawyrokował o takim rozstrzygnięciu. Ta decyzja ma więc charakter jedynie ideowy i propagandowy. I drugie zaskoczenie. Jeżeli musiano określić stanowisko – dlaczego nie wykorzystano rozstrzygnięcia w Niemczech, gdzie w podobnej sytuacji uznano, że aborcja do 12. tygodnia jest niekonstytucyjna, ale nie będzie karana. Zrezygnowano z tego rozwiązania choć niektórym się wydaje, że właśnie skorzystano. Więc zapytuję, dlaczego władze Platformy Obywatelskiej nie skorzystały z dobrego, o wiele bardziej kompromisowego, ale i o wiele bardziej skutecznego rozwiązania? Jestem pewien, że ktoś to rozwiązanie wykorzysta.

I sprawy krakowskie:

1. Odbyła się dyskusja o przyszłości krakowskich placów targowych. Na propozycję radnego Wantucha, aby przekształcić place w wielofunkcyjne hale targowe (pod ziemią parkingi, na poziomie 0 plac/hala targowa, na wyższych poziomach lokale komercyjne i to wszystko zbudowane w ramach PPP), odpowiadałem w imieniu Miasta Krakowa, że Miasto musi prowadzić place, że chce, aby dalej były to tradycyjne miejsca do handlu lokalnego, że przewiduje w miarę możliwości inwestycje własne, ale nie przewiduje takich działań, jak zaproponował p. radny. Pokazałem do czego dąży Miasto Kraków w zakresie placów targowych – chcemy, aby było tak, jak w miastach niemieckich, francuskich, hiszpańskich, włoskich, austriackich czy portugalskich. Ma być tradycyjnie i bardziej komfortowo dla sprzedających i kupujących. 

2. Mimo rozwoju pandemii ruszyliśmy z obsługą mieszkańców w galeriach handlowych. Mieszkańcy mogą tam być obsługiwani po wcześniejszym umówieniu, a w nadzwyczajnych przypadkach bezpośrednio. W ten sposób obsługujemy we wszystkich lokalnych punktach obsługi. Miasto musi obsługiwać mieszkańców, ale robi to z zachowaniem maksymalnych restrykcji antycovidowych.

3. Mamy dwa bardzo ciekawe sondaże społeczne dotyczące cudzoziemców w Krakowie. Z jednego (uczelniane obserwatorium cudzoziemców w Krakowie) wynika, że po odpływie cudzoziemców na początku pandemii teraz następuje powrót i większa integracja cudzoziemców w naszym mieście. Z drugiego (Unia Metropoli Polskich) wynika, że w Krakowie mieszkańcy traktują cudzoziemców (i uchodźców) bardzo dobrze, jako jedni z najlepszych w Polsce. Jak widać cudzoziemcy w Krakowie są mocno oczekiwani, szanowani i dobrze traktowani. Jesteśmy, jak widać z badań, miastem mocno otwartym na cudzoziemców. To dobrze świadczy o mieszkańcach Krakowa, to dobrze rokuje na przyszłość. 

4. Ruszamy z finalnym przygotowaniem Krakowskiego Centrum Kontaktu, które wzorem miast amerykańskich i europejskich ma być jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych relacji miasta i mieszkańców. Centrum Kontaktu to nowoczesny sposób na obsługę różnych potrzeb mieszkańców, to sposób na informowanie mieszkańców o różnych sprawach, to sposób na pytanie się mieszkańców o różne sprawy. To jeden z najważniejszych  innowacyjnych projektów Miasta Krakowa na XXI wiek.

5. Odbyła się pierwsza od dobrych kilku miesięcy aukcja na najem lokali użytkowych Miasta. Udało się wynająć zdecydowaną większość. Te w dalszych rejonach, jak np. w Nowej Hucie, na normalnych, przed-covidowych warunkach, te w centrum miasta też wynajęto, ale na warunkach niższych niż przed pandemią. Wygląda, że o ile normalna krakowska przedsiębiorczość nastawiona na lokalną obsługę widzi w miarę dobre perspektywy, o tyle przedsiębiorczość oparta na klientach zewnętrznych jeszcze czeka, stąd mniejsze zainteresowanie.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >