Kraków w czasach zarazy – 49. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny, 49. raport z Krakowa z czasów zarazy. O Szczepionkach i mało szczęśliwej decyzji, o działaniach miejskich i nie tylko.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Szczepimy się, panikujemy albo bardzo poważnie traktujemy, ale i lekceważymy obostrzenia pandemiczne. Rzeczywiście dość dobrze się szczepimy, ale chaos jest wielki. Starsi ludzie są kierowani na inny koniec Polski, do końca nie wiemy kiedy i co. Ilość szczepień nawet niezła, ale wiedza mizerna. Władza widzi niebezpieczeństwo 3. fali pandemii, czyli znaczącego wzrostu zachorowań i śmiertelności, ale ludzie to lekceważą, bo nie wierzą władzy. Upadają biznesy, małe i duże, a z drugiej strony są obietnice bez pokrycia i brak pomysłu na pomoc. A na to wszystko nakłada się polityka, nakładają się spory polityczne, które ludzie widzą i wyciągają wnioski. I do tego Prezydent RP szusujący na narciarskich stokach. 

2. Platforma Obywatelska, decyzją Zarządu Krajowego zasadniczo zmieniła swoje podejście do aborcji. Dotychczas, na podstawie decyzji Zjazdu PO obowiązywała koncepcja wspierania tzw. kompromisu aborcyjnego, zresztą ustalonego decyzją Trybunału Konstytucyjnego z czasów prof. Zolla. Obecnie, po ogłoszeniu wyroku, obowiązuje ograniczenie tamtej decyzji bez tzw. zapisów letalnych, czyli spowodowanie, aby kobiety musiały rodzić dzieci śmiertelnie chore i umierające. Zarząd PO zdecydował o zmianie podejścia i uznał za zasadne prawo do aborcji do 12. tygodnia życia po przeprowadzeniu określonej procedury. Ta decyzja jest stricte polityczna, bo nie mająca znaczenia faktycznego. Teraz obowiązuje wyrok p. Przyłębskiej i nie ma siły politycznej, aby go zmienić. Zarząd PO jednocześnie uznał, że członkowie mają prawo do innego zdania. I moja ocena: PO dała się wpuścić w scenariusz PiS. PiS wywołało wyrokiem aborcyjnym wielki konflikt społeczny, którego się nie spodziewało. PiS, ale i różni inni, spowodowali, że sprawa co zrobi PO ws. aborcji stała się ważniejsza niż pandemia, szczepienia, wyrok TK. I PO głosem swojego zarządu zdecydowało o zmianie podejścia, którego i tak nie może wdrożyć. To polityczne sidła, w które udało się nas wpędzić. Jeżeli ta część elektoratu PO, która szanowała kompromis, zmieni kierunek głosowania, to PO znajdzie się w dużej pułapce i będą potrzebne potężne zmiany, aby z tej pułapki się wydostać. I sprawa etyczna – wielu z nas ma podejście umiarkowane, spokojne. Widzimy że to opozycja, w tym w szczególności PO, jest główną szansą i nadzieją na normalne życie Polaków, rozwój społeczny i gospodarczy, nowoczesne sojusze polityczne i militarne. Ale dla wielu z nas sprawa aborcji do 12. tygodnia jest sprawą ważną, etyczną, sprawą wyznawanych wartości. I decyzja zarządu PO postawiła tak myślących w trudnej etycznie sytuacji. Co prawda tak myślący mają prawo do innego niż Zarząd PO zdania, ale jak widać z dyskusji na różnych forach, prawo mają, ale nie mają prawa do pokazywania tego na zewnątrz. To bardzo trudny, wręcz przełomowy moment. 

Sprawy krakowskie:

1. Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Zdecydowano o nazwaniu skweru naprzeciwko siedziby PiS imieniem Praw Kobiet. Rozpoczęto dyskusję na temat Strategii Turystyki. W sprawach alkoholowych nikt nie podjął tematu realności potrzeb przedsiębiorców, dla których potencjalne 260 zł miesięcznie oszczędności jest o wiele mniejszym efektem niż działania promocyjne mające przyciągnąć klientów. Także sprawy mieszkaniowe, mimo ewidentnego dużego sukcesu Krakowa, nie spotkały się z jakimś większym zainteresowaniem. Posiedzenie było bardzo pracowite, aż do 1 w nocy.

2. Odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Zadaniowego ds. Muzeum Ruchu Harcerskiego. W toku dyskusji ustaliliśmy powołanie zespołu kreatywnego, który z przedstawicielami ZHP i ZHR przepracuje z MHK koncepcję wystawy. Ustaliliśmy prace nad określeniem zasad współpracy harcerzy i operatora obiektu – Muzeum Historii Krakowa. Muzeum Ruchu Harcerskiego ma być jednym z najważniejszych miejsc polskiego harcerstwa i europejskiego skautingu. Przed nami ogrom pracy, ale efekt może być spektakularny. Czuwaj!

3. Jako zastępca prezydenta odpowiadam za szereg spraw bieżących i strategicznych. Ale też uczestniczę w szeregu spotkań, paneli i konferencji. I tak będzie w najbliższym tygodniu:

 • W poniedziałek o godz. 18.00 uczestniczę w panelu organizowanym przez Tomka Darosa dot. krakowskich placów targowych. Kleparz czy plac Nowy na Kazimierzu to targowe symbole Krakowa oraz krakowskiej tradycji i o tym porozmawiamy.
 • We wtorek o godz. 19.30 uczestniczę w panelu o wpływie pandemii na kulturę i gospodarkę. Wraz z Maszą Potocką, prof. Jerzym Hausnerem, Andrzejem Zdebskim będę mówił o problemach, ale i o rozwiązaniach i perspektywach po pandemii. Ważne i mocne, zapraszam!

4. Od kilku dni pojawiają się w niektórych mediach artykuły, związane z miejscem w którym mieszkam i także atakujące mnie w tym kontekście. Niedługo zamierzam na to odpowiedzieć.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >