Kraków w czasach zarazy – 48. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kraków i 48. tydzień życia w czasach zarazy. Najważniejsza jest i będzie pandemia, jednak spór o media przypomniał nam czasy minione. Do tego nieporozumienie w Porozumieniu i cnota umiarkowania. A w Krakowie po pożarze archiwum, sesja RMK i sprawy alkoholowe, ponownie ważne sprawy mieszkaniowe i nie tylko ogólnomiejskie.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Najważniejsza była, jest i będzie pandemia. Szczepienia idą, ale coraz częściej brakuje szczepionek. Ludzie nie wytrzymują i otwierają restauracje, bary, firmy. Władza otwiera stoki narciarskie, hotele i kasyna. Policja miota się i coraz częściej sama ośmiesza różnymi działaniami, a szkoda, bo polska policja jeszcze niedawno kojarzyła się dobrze. Dalej widać chaos i brak koncepcji jak tym zarządzać i jak o tym komunikować. 

2. W czasie wzmożonej pandemii, kiedy ludzie tracą życie, zdrowie, perspektywy życiowe, kiedy Państwo powinno szukać i wdrażać rozwiązania chroniące zdrowie, życie i gospodarkę odbywa się gorszący spektakl śmiertelnego sporu w rodzinie władzy. Nic to, że przedsiębiorcy padają, nic to, że nie ma szczepionek – najważniejsze kto rządzi Porozumieniem, czyli jedną z frakcji Zjednoczonej Prawicy. Po dwóch latach część polityków obudziła się, że coś przed dwoma laty było nie tak i trzeba wszystko zmienić. Wzajemnie się panowie wyrzucają, obrzucają błotem, a ludzie w pandemii patrzą na to i wstyd im, że mają taką władzę. 

3. Ubiegły tydzień odbył się jednak pod znakiem czarnego protestu mediów, którym pozornie ma być wprowadzony dodatkowy podatek, a tak naprawdę bocznymi drzwiami wprowadzony byłby sposób na zmniejszenie obecności mediów nierządowych na rynku medialnym. Przez całą środę nie było, poza państwowymi, otwartych portali internetowych, nie było info w gazetach, telewizjach, radiach. Dla starszych było tak, jak pamiętnej grudniowej niedzieli, kiedy wolne media zostały dekretem wojennym zamknięte, a zostały tylko reżimowe. Ten protest pokazał siłę i solidarność wolnych mediów. 

4. Odżywa i to coraz głośniej spór aborcyjny i to szczególnie w środowisku Platformy Obywatelskiej. Media, część członków, ale i spora część nie-członków i niepopierających PO pyta ws. aborcji – czy kompromis czy liberalizacja. A jak kompromis aborcyjny to atak, że dziaderstwo, że nie jest to nowoczesne, że kościółkowe itd. Jako jeden z reprezentantów umiarkowanych konserwatystów w PO jeszcze raz wyjaśniam: siłą Platformy była obecność dwóch szanujących się skrzydeł – liberalnego i konserwatywnego. Zmuszenie kogokolwiek do zmiany swojego poglądu skończyłoby się odejściem skrzydła i dużą stratą polityczną. Mamy prawo do swoich poglądów, także w sprawach aborcji i nikogo w żadną stronę siłą nie powinno się zmuszać do naginania tych poglądów. Rozumieją to duże ludowe partie Europy jak niemieckie CDU, czy brytyjscy torysi. Kiedy prowadzono tam te sprawy, partie działały bardzo elastycznie. I tak powinno być w PO.

Sprawy krakowskie:

1. Pożar archiwum skończył się, a zaczęło ratowanie zbiorów i szukanie powodów. Wielu przy tym okazało się być specjalistami od gaszenia, od archiwów, od teorii spiskowych. Zostawmy wyjaśnienie przyczyn specjalistom, oni znają się na tym dużo lepiej niż domorośli eksperci. W sprawie ratowania zbiorów Miasto powołało speckomisję złożoną z różnych, także zewnętrznych, specjalistów. Oni zrobią to najlepiej. A w sprawie teorii spiskowych ich autorzy wystawili sobie najlepsze, a raczej najgorsze, świadectwo. W sytuacji wielkiego nieszczęścia jakim był pożar wymyślanie i rozpropagowywanie takich teorii to działanie bardzo negatywne.

2. W tym tygodniu kolejna sesja Rady Miasta. Będzie sprawa zniesienia opłat za koncesję alkoholową, a także cały pakiet spraw mieszkaniowych. W kwestii opłat za koncesję jedni chcą znieść opłatę za 2021 rok. To maksymalnie 3,150 zł rocznie. Główny argument jest taki, że w czasach pandemii trzeba takim przedsiębiorcom pomóc. Drudzy uważają, że lepiej przesunąć opłaty, ale nie znosić, bo to nie jest kwota, która uratuje przedsiębiorcę, płacącego o wiele, wiele więcej choćby za czynsz za lokal, a jednak zbiorczo pozbawi się Miasto znacznej kwoty na działania wspomagające osoby dotknięte alkoholizmem, których pandemia także mocno doświadczyła. Ci drudzy mówią, że ważniejsze niż 260 zł miesięcznie oszczędności jest duża kampania promocyjna, która spowoduje powrót klientów i dużo większe efekty. Zobaczymy.

3. W sprawie pakietu mieszkaniowego chcemy w miarę możliwości utrzymać dynamikę działań mieszkaniowych miasta i dlatego chcemy zmienić uchwałę o zasadach wynajmu, dając możliwość wynajmowania mieszkań dla NGO. Drugim elementem pakietu jest zmiana uchwały o zasadach wyboru kandydatów do projektu Mieszkanie Plus. Ustawowo mamy obowiązek wprowadzić preferencje dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Trzecim elementem pakietu jest projekt uchwały o Wieloletnim Programie Gospodarowania Miejskim Zasobem Mieszkaniowym Gminy. Musimy to zrobić ze względów ustawowych, ale też wprowadzamy szereg zmian i innowacji. Mieszkalnictwo jest ważnym elementem tej kadencji. Udało się zakończyć szereg projektów mieszkaniowych, stawiających Kraków w gronie największych w tym obszarze. Nowe ponad 500 mieszkań, coroczne remontowanie ponad 300 pustostanów, coroczna lista mieszkaniowa, ale też nowe, innowacyjne działania powodują, że mieszkalnictwo jest dla Krakowa powodem do dumy.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >