Kraków w czasach zarazy – 45. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejne, 45. spotkanie ws Krakowa w czasach zarazy. W sprawach ogólnopolskich dzisiaj o szczepieniach, o problemach gospodarczych, o problemach i nadziejach Platformy Obywatelskiej na 20-lecie istnienia. W sprawach krakowskich o pomocy przedsiębiorcom, o działaniach mieszkaniowych i paru innych lokalnych sprawach.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Narodowy Plan Szczepień to miała być aktywna, zrozumiała polityka szczepień, w której do wakacji wszyscy zostaną zaszczepieni. Realia są niestety takie, że wszystkie kanały kontaktów obywateli ws. szczepień są zablokowane, staruszkowie czekają w nocnych kolejkach, a z winy Państwa (brak chęci zakupu części szczepionek) Polska jest słabo zaopatrzona w szczepionki. Czy jest alternatywa? Wydaje się, że jest, a sposobem jest maksymalne włączenie samorządów, oczywiście z pełnym finansowaniem. Tylko samorządy, powiatowe i gminne, mają narzędzia, aby przyspieszyć szczepienia. I druga sprawa – maksymalne pozyskanie szczepionek i maksymalne ich bieżące wykorzystanie. Państwo nie dało rady i potrzeba wsparcia.

2. Polskie Państwo podjęło decyzję de facto zablokowania zdecydowanej większości działań gospodarczych polskich przedsiębiorców w imię zahamowania rozprzestrzeniania się pandemii. Ale to wladza państwowa zadecydowała, choć wg opinii wielu – niezgodnie z Konstytucją. Bo Konstytucja stanowi, że można to zrobić jedynie w drodze ustawy. Władza Państwowa robi to w drodze rozporządzeń. Na dodatek ktoś tak decydując ponosi za decyzje odpowiedzialność, a tą odpowiedzialnością jest zadośćuczynienie finansowe. W Polsce to zadośćuczynienie jest mocno ograniczone, są Tarcze, ale mocno nieszczelne i niepełne. W efekcie przedsiębiorcy burzą się i decydują na otwarcie działalności i to mimo oburzenia władzy państwowej. Potrzeba wymyślić kompromis, w ramach którego przedsiębiorcy dostaną realną nadzieję, a ogół społeczeństwa bezpieczeństwo w zakresie pandemii.

3. Mija 20 lat od czasu powstania w 2001 roku Platformy Obywatelskiej RP. Te 20 lat to najpierw podwójna przegrana w 2005, potem zwycięstwo wyborcze 2007, potem kolejne zwycięstwa parlamentarne i prezydenckie w 2010, 2011, zwycięstwa samorządowe w 2006, 2010, 2014. To katastrofa smoleńska, źle przedstawione działania wz. zmiany wieku emerytalnego czy częściowej likwidacji OFE. To wielkie sukcesy europejskie, największe pieniądze dla polskich firm i samorządów, to symbolicznie Polacy na najwyższych  europejskich stanowiskach – Tusk szefem Rady Europejskiej, Buzek – szefem Parlamentu Europejskiego. Ale to też przegrane przekonywanie ludzi, że te lata to także korzyści dla tych ludzi. To przegrane wybory do PE, Parlamentu RP,  przegrane dwukrotnie wybory prezydenckie. To walka z PiS, ale i brak czytelnej wizji co po władzy PiS. Tej czytelnej wizji nie ma na razie żadna opozycjna siła, ale to PO jako największe ugrupowanie opozycyjne jest za to atakowana. Fala populizmu przeszła przez świat i Europę, ale widać, vide USA, że są sposoby na poradzenie sobie z populizmem. Sposobem jest porozumienie sił opozycyjnych. Czy w Polsce jest to możliwe?

Sprawy Krakowskie:

1. Miasto Kraków stara się w miarę swoich możliwości pomagać przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej. Ruszamy z kolejnym etapem pomocy w zakresie finansowania czynszów w miejskich lokalach użytkowych. Jeżeli spadły dochody – spadają też czynsze. To wyraźna pomoc, stosowana dla ponad tysiąca miejskich lokali użytkowych. Grodzki Urząd Pracy pomaga finansując dotacje dla przedsiębiorców z określonych obszarów działalności. Niestety te rodzaje działalności dotyczą tzw. wiodących PKD, a wielu przedsiębiorców ma bardzo różne PKD. I wtedy nie mają wsparcia. Dlatego tak ważne są lokalne programy wspracia obszarowego, np. w zakresie turystyki. Kraków wystąpił o taki projekt, ale czy to możliwe? Przy okazji widać uwolnione emocje osób, które krytykują krakowski ruch turystyczny nie widząc jak ważne jest to dla krakowskiego rynku pracy. Bo choć udział turystyki w gospodarce Krakowa to tylko około 5% (a np. centra usługowe – 12%, przemysł naukowy i innowacyjny – 15%) to wz. rynku pracy jest to ponad 10%. Uderzenie w osoby pracujące w tym przemyśle przeniesie się także na tych krytykujących ten przemysł. 

2. Ruszamy w Krakowie z kolejnymi działaniami mieszkaniowymi. W 2020 udał się nam, mimo kryzysu i pandemii, skok mieszkaniowy i udostępnienie mieszkańcom prawie 900 mieszkań. Przyspieszyliśmy też znacząco remonty pustostanów, włączyliśmy się w rządowe programy mieszkaniowe. W 2021 roku chcemy zmodyfikować działania mieszkaniowe samorządu, uaktywnić się we wspólnotach, w których jest obecne Miasto. Poważnie też interesujemy się możliwościami wz TBS, Społecznych Agencji Najmu i mieszkań subsydiowanych, interesujemy się też dodatkowymi możliwościami finansowania działań mieszkaniowych.

3. Pisałem poprzednio o zasadności funkcjonowania części działań samorządowych poprzez spółki. Z przeprowadzonych analiz wynika, że nie tylko działania w zakresie infrastruktury technicznej są prowadzone poprzez spółki prawa handlowego. Coraz więcej dużych miast przeprowadza też działania mieszkaniowe poprzez spółki prawa handlowego. Powody są oczywiste – szybsze i sprawniejsze zarządzanie, szybsze i często efektywniejsze rozliczanie VAT, ale przede wszystkim łatwiejsze i efektywniejsze pozyskiwanie środków na finansowanie spoza budżetu. Tak ma Wrocław, Gdańsk, Poznań, tak mają samorządy niemieckie, austriackie, francuskie czy angielskie.

4. 20-lecie Platformy Obywatelskiej to okazja do wielu dyskusji. Często poruszane są w tych dyskusjach sprawy kontrowersyjne, wskazywane są podziały i różnice. Doświadczenia światowe i europejskie pokazują, że sukces można osiągnąć jedynie kiedy szuka się i eksponuje sprawy i tematy, które łączą ludzi z danego środowiska politycznego. Tak osiągnięto sukces Partii Demokratycznej w USA, łącząc mocno lewicowe środowiska ze środowiskami umiarkowanego konserwatyzmu i wygrywając wybory prezydenckie i parlamentarne. Co nas w Krakowie łączy w Platformie Obywatelskiej? Jest tych spraw kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. Zaczynając od spraw samorządowych, w których jesteśmy wszyscy zwolennikami decentralizacji i wzmacniania samorządów. Ale są i sprawy gospodarcze, gdzie wspieramy oddzielenie gospodarki od polityki, szanujemy własność prywatną, wspieramy rozwój i modernizację Rzeczpospolitej. Szanujemy innych, szanujemy prawa człowieka i obywatela, wspieramy niezależność sądów i odpowiedzialność wymiaru sprawiedliwości. Są wśród nas osoby wierzące i zaangażowane w życie religijne, ale i są osoby niewierzące, mające w tej sprawie osobne zdanie. Szanujemy ich wszystkich, szanujemy ich działania i poglądy i oczekujemy wzajemnego szacunku. Tych spraw, które łączą, wyróżniają i eksponują ludzi PO, jest bardzo dużo i warto o tym pozytywnie rozmawiać. Trzeba pokazywać co nas łączy, bo naprawdę łączy bardzo wiele.

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >