Kraków w czasach zarazy – 43. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejna, 43. odsłona cyklu Kraków w czasach zarazy. Dziś ważne sprawy pozakrakowskie – populiści w świątyni demokracji, słabe działania antypandemiczne i próba nacjonalizacji szpitali oraz udowadnianie niewinności. A w sprawach krakowskich o skoku inwestycyjnym, o fortach, a także o umiarkowanych konserwatystach.

Zaczynamy od spraw szerszych:

1. W święto Trzech Króli byliśmy świadkami sensacyjnego szturmu populistów amerykańskich na ichnią świątynię demokracji, amerykański parlament. Pewnie wszyscy widzieli przynajmniej fragmenty, więc przedstawię tylko mój komentarz. Dziwne, że tak łatwo zdobyto Kapitol, dobrze, że szybko odzyskano. To wielki wstyd dla USA. Widać do czego może doprowadzić populizm. Ale też widać, że jeżeli nie znajdzie się sposobu, aby ludzie spoza głównych grup społecznych czuli się pełnoprawnymi, odpowiedzialnymi obywatelami to taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie i zawsze. Ostry start Nowego 2021 Roku. 

2. Jako Polska jesteśmy w Europie jako jedni z ostatnich jeśli chodzi o testy na koronowirusa i bardzo słabi jeśli chodzi o skalę szczepień. Jak to było możliwe, że w 1963 roku, gdy w Polsce (Wrocławiu) była ospa, udało się miesięcznie zaszczepić ponad 3,5 mln ludzi, a dziś w 2021 roku mamy mieć zaszczepionych 3 mln ludzi w ciągu 3 miesięcy. Jak to jest, że po 10 miesiącach od startu pandemii w Polsce mamy chaos i nieprzygotowane szczepienia? To bardzo poważna odpowiedzialność władzy państwowej.

3. Czeka nas nacjonalizacja szpitali, w znacznej części samorządowych (wojewódzkich i powiatowych). To ma być „recepta” na niesprawność i chaos przy pandemii. Taki pomysł przedstawił Minister Zdrowia. Niesamowite, że w czasach kiedy liczy się wspólnota i wspólne wzajemne wspieranie się w nieszczęściu, w czasach, kiedy to samorządy zdały przede wszystkim egzamin ze sprawności i zaopiekowania się mieszkańcami – władza centralna dąży bezwzględnie do pełnej centralizacji zarządzania służbą zdrowia. Myślą, że wtedy opanują chaos, ale biorąc pod uwagę jakość możliwych kadr w centralizacji czeka nas wielkie zamieszanie.

4. Kolejny „super” pomysł władzy centralnej – przyjęcie mandatu ma być obowiązkowe. Czyli Policja wręcza mandat, musimy zapłacić, a jeżeli uważamy, że to niesprawiedliwe, to wówczas możemy w sądzie starać się udowodnić niewinność. Powód jest dość prosty: taki sposób to kolejne utrudnienie dla obywateli, którzy protestują, bo dotychczas Policja dawała mandaty, które nie były akceptowane i płacone, a potem odwołanie w sądzie potwierdzało nieprawne wystawienie mandatu. Nawet za komuny tak nie było, a obecna władza to chce zrobić. 

I sprawy krakowskie:

1. Wielu zaskoczyła proponowana w budżecie Krakowa na 2021 rok duża skala inwestycji programowych i strategicznych. Mamy przecież kryzys i spadek dochodów. Przyczyna takiego podejścia jest oczywista – chcemy jako samorząd wykorzystać inwestycje do pobudzenia gospodarki przy stosunkowo niższych kosztach. Dzięki temu inwestycji może być dużo, mogą dać miejsca pracy dziś i po ich zakończeniu, mogą przygotować Kraków i mieszkańców na czas po pandemii, dając miastu i mieszkańcom większe możliwości. Ale nie byłoby takiej możliwości skoku, gdyby nie stosunkowo dobra sytuacja finansowa Miasta, umożliwiająca większe zadłużenie i lepsze wykorzystanie aktywów Miasta. Ten ruch zadaje kłam domorosłym analitykom finansowym, nieznającym, jak widać, realiów budżetowych Krakowa. Grożono upadkiem finansowym, a to właśnie Kraków, jako jedno z niewielu miast, przewiduje w kryzysie ogromny wzrost inwestycji. Przewiduje i proponuje, bo dzięki wielu wcześniejszym ruchom ma stosunkowo dobrą sytuację finansową i może – dla pobudzenia gospodarki, ale i dla dobrego startu po pandemii – zastosować taki inwestycyjny i finansowy skok. 

2. Mimo kryzysu Kraków podjął i konsekwentnie realizuje rewitalizację fortów Twierdzy Kraków, aby szlak Twierdzy Kraków stał się kolejną ważną atrakcją turystyczną miasta. Mamy w Krakowie po I wojnie światowej kilkanaście fortów, z których tylko kilka udało się zagospodarować na obiekty komercyjne czy samorządowe. Dzięki współpracy z SKOZK i Unią Europejską w 2021 roku uda się ukończyć dwie duże inwestycje fortowe na Klinach. Pierwsza to Fort Borek z przeznaczeniem na Klub Kultury Kliny i siedzibę Biblioteki Polskiej Piosenki. Druga to Fort Łapianka z przeznaczeniem na Muzeum Ruchu Harcerskiego. Oba forty będą służyć lokalnej społeczności, ale i ogółowi Krakowian, a także będą otwarte dla gości z Polski i świata. Ale chcemy też znaleźć sposób na kolejne forty, w tym na fort Rajsko. Chcemy też w okolicach Kopca Kościuszki uruchomić początek szlaku twierdzy Kraków, połączyć docelowo forty twierdzy szlakiem spacerowo-rowerowym i stworzyć kolejną ważną i atrakcyjną ofertę dla mieszkańców, gości z Polski i ze świata. Ta kadencja ma także zakończyć się taką ofertą. 

3. Jak pewnie większość Państwa wie, jestem z poglądów umiarkowanym konserwatystą. To termin sformułowany przez prof. Jarosława Flisa na określenie osób, które szanują innych, ale nie chcą rozwiązań skrajnych. Jak słyszę, wielu w samorządach i nie tylko podziela te poglądy. Jak słyszę z jednej strony, że prawo do aborcji powinno być poszerzone i nie powinno się tego robić poprzez referendum, a z drugiej jak słyszę, że prawo do aborcji powinno być zdecydowanie ograniczone i też nie w drodze referendum to mając w tym zakresie własne, zdecydowane zdanie utrzymania kompromisu aborcyjnego, uważam – jak właśnie umiarkowani konserwatyści – że tutaj powinien rozstrzygnąć suweren. Mając takie poglądy widzę też, że wiele moich koleżanek i kolegów takie podejście podziela. Nie tylko zresztą w sprawach aborcji. Cieszy mnie to i zamierzam się w to mocniej angażować !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >