Kraków w czasach zarazy – 42. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejne 42. spotkanie Krakowa w czasach zarazy, pierwsze w 2021 roku. Po krótkim podsumowaniu 2020 roku tydzień temu, teraz o najważniejszych wyzwaniach 2021 roku, ale i wydarzeniach śmiesznych i wykwintnych.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Najważniejsze co przed nami to szczepienia przeciwko koronowirusowi i zrobienie tego w jak największej skali. Jak mówią specjaliści, dopiero zaszczepienie ponad 70% ludności da taki poziom odporności społeczeństwa, który pozwoli nie bać się pandemii. I to jest najważniejsze. Dziwne jest, że w Polsce to tak wolno, w porównaniu z innymi krajami, trwa i działa w sposób tak nieczytelny. Bez powszechnych szczepień pandemia dalej będzie problemem. Ten proces zaszczepiania powinien skończyć się w kilka miesięcy, ale znając sprawność obecnych władz państwowych, niestety tak szybko to nie nastąpi.

2. Kiedy uda się zaszczepić większość społeczeństwa przed Polakami staną wielkie wyzwania. Pierwsze gospodarcze – jak ruszyć zablokowaną przedsiębiorczość, jak uruchomić wszelkie możliwości gospodarcze. Doświadczenia innych z innych czasów po takim tąpnięciu to przede wszystkim maksymalne uproszczenia i ułatwienia. Drugie wyzwanie to sprawy społeczne, z jednej strony ochrona dotkniętych środowisk a z drugiej uruchomienie wsparcia dla ludzi kultury, bo bez tego będzie trudno. Wyzwanie trzecie to pomoc i wzmocnienie psychiczne polskiego społeczeństwa, i tych młodych i tych starszych. Kolejne czwarte wyzwanie to wyciągnięcie wniosków z tej klęski żywiołowej i przygotowanie się na kolejne. Susza i w ogóle anomalie i klęski  pogodowe, braki w zaopatrzeniu z różnych kierunków świata, być może kolejne masowe zarażenia to kolejne wyzwania, na które musimy być przygotowani. Wyzwanie kolejne to zdrowie fizyczne i psychiczne Polaków po pandemii. 

3. Sprawne reagowanie na wyzwania wymaga sprawności Państwa i samorządów, wymaga zaufania i wsparcia mediów. Niestety, Państwo Polskie tę sprawność pokazało tylko częściowo, na początku pandemii. Potem z przyczyn politycznych stracono kilka miesięcy i nieprzygotowano się na drugi, bolesny etap pandemii, nierozliczono błędów i przestępstw z pierwszego etapu (choćby niedostarczone respiratory czy maseczki od „instruktora”), nie przygotowano procedur i zaplecza do reagowania na dalsze pandemiczne ruchy. W zamian pokazywano opinii publicznej pozorne sukcesy i zwycięstwa. Nie budowało to i nie buduje zaufania. Na tym tle zdecydowanie lepiej wyglądała aktywność społeczna i działania samorządów. Wsparcie mediów też wyglądało bardzo różnie. Obok poważnych tłumaczeń i wyjaśnień było wiele populizmu i pozorowanych ruchów. Nawet ostatnio, kiedy najważniejsze jest zaszczepienie jak największej ilości ludzi – wg mediów najważniejszym problemem jest kwestia kolejności zaszczepiania i udziału w tym grupy aktorów seniorów i celebrytów. Marginalna sprawa stała się siłą mediów najważniejsza. 

Sprawy krakowskie:

1. Kraków w czasach pandemii to puste ulice, brak turystów, ale przede wszystkim zatrzymanie większości działań gospodarczych, utrata miejsc pracy i konieczność zabezpieczania mieszkańców we wszystkich sprawach. Wygląda na to, a to opinia wielu osób z Polski, że w Krakowie udało się to zrobić stosunkowo spokojnie, bezpiecznie i z maksymalną dla mieszkańców ochroną. Teraz najważniejsze to masowe szczepienia Krakowian, a potem wielkie odradzanie się lokalnej aktywności gospodarczej, społecznej i samorządowej. 

2. Po pandemii przed Krakowem i mieszkańcami staną oczywiście wielkie wyzwania. Gospodarcze, społeczne i polityczne. Zawsze jest tak, że okres po dramatycznych wydarzeniach jest okresem odradzania się i dynamicznego rozwoju. Historia cywilizacji to pokazuje, ale też pokazuje, że różne społeczności różnie sobie z tym radzą. I różnie po tym wygląda to życie po pandemii, u jednych lepiej, u drugich gorzej. Ważne jest świadome, przygotowane działanie i stworzenie jak najlepszych warunków do szybkiego, skokowego rozwoju gospodarczego, społecznego i politycznego w Krakowie. A wtedy aktywnie i rozwojowo wykorzystany czas po pandemii spowoduje, że miasto i mieszkańcy mocno zyskają, a Kraków stanie się jedną z najważniejszych metropolii w tej części Europy. Można pokusić się o sformułowanie podstawowych działań. Będziemy się tym zajmować w kolejnych odsłonach Krakowa w czasach pandemii formułując (ale i przygotowując) kolejne działania Miasta, aby Kraków po pandemii był miastem jeszcze wspanialszym, z jeszcze większymi perspektywami, z jeszcze większymi możliwościami. 

Na Nowy 2021 rok wszystkim wszystkiego najlepszego, aby ten 2021 rok był lepszy, abyśmy byli  lepsi, aby świat, Polska i Kraków w 2021 roku były lepsze ! 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >