Kraków w czasach zarazy – 41. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

41. tydzień Krakowa w czasach zarazy, czyli tydzień poświąteczny i przednoworoczny. To czas na podsumowanie 2020 roku zarówno w sprawach ogólnopolskich, jak i krakowskich.

Zaczynamy od ogólnopolskich:

1. W światowym rankingu Bloomberga dot. koronawirusa uznano, biorąc pod uwagę różne czynniki, w tym także sprawy szczepionkowe i po ocenieniu 53 krajów z całego świata, że Polska zajmie w tym gronie 47. miejsce, czyli 7. od końca (więcej na stronie tvn24). Niestety pokrywa się to z oceną wielu środowisk , widzących zasadniczą różnicę między działaniami władzy państwowej a promocją tych działań. Kompletne nieprzygotowanie się do drugiej fali pandemii, nieprzygotowanie służby zdrowia, nieprzygotowanie struktur Państwa, nieprzygotowanie społeczeństwa to bardzo poważne zarzuty. Jeżeli do nich dołączyć wielce promocyjne działania władzy państwowej, obiecującej jakoby wszystko było w porządku – to trudno się dziwić słabej pozycji Polski. Niestety…

2. Najważniejsze teraz to w spokoju i bezpiecznie dotrwać do szczepionki. Szczepionka to wielka szansa na spokojne życie ludzi na Ziemi, spokojne, ale wymagające monitoringu, czy coś nowego się nie zdarzy. Szczepimy się na grypę, Heine Medina, ospę i wiele innych chorób. Dzięki temu zdecydowanie spadły zachorowania na te choroby. Zdarzały się pojedyncze komplikacje, ale w zdecydowanej, zdecydowanej większości są to działania bezpieczne i efektywne. Tak też i jest ze szczepionką przeciwko COVID-19. Potwierdzona w próbach skuteczność szczepionki jako ochrony dla zdecydowanej większości (ponad 95%) osób, to również wielka ochrona społeczeństwa. Ochrona osób starszych, słabych, z innymi chorobami, to główny i zasadniczy powód stosowania tej szczepionki. Dlatego ja i moja rodzina jesteśmy zdecydowani, prawie 100% moich znajomych również chce się zaszczepić. Musi nas być około 70% i będzie. 

3. Rok 2020 to rok przede wszystkim pandemii. To najważniejsze i najtrudniejsze wydarzenie na świecie, oddziaływujące na społeczeństwa świata i na polskie społeczeństwo, na naszą gospodarkę i funkcjonowanie ludzi. Drugim ogólnopolskim wydarzeniem były wybory prezydenckie. Nieznaczna wygrana Andrzeja Dudy, przy ogromnym wsparciu władzy państwowej, państwowej telewizji i większości kapłanów Kościoła Katolickiego to sygnał wygranej, ale łamiącej się. Widać idące zmiany, widać że niedługo może być zupełnie inaczej. Trzecim wydarzeniem 2020 roku były, osobiście dla mnie bolesne, zasadnicze błędy polskiego hierarchicznego Kościoła Katolickiego. Niewłaściwa, wręcz kompromitująca reakcja na udowodnione sygnały o pedofilii ludzi polskiego Kościoła, bratanie się z państwową władzą polityczną, w większości nieumiejętność właściwego reagowania w czasach pandemii spowodowały zdecydowane odchodzenie ludzi od polskiego kościoła katolickiego. Dużo złego się stało i ktoś za to bierze odpowiedzialność. Odpowiedzialność za klęski polskiego kościoła biorą ludzie – biskupi zarządzający Kościołem. Wielka i bolesna to odpowiedzialność. 

I sprawy krakowskie:

1. Najważniejsze teraz to powszechne szczepienie się przeciwko COVID. Nie wiemy jeszcze gdzie i kiedy to w Krakowie nastąpi. Wiemy, że wszystkie władze Krakowa, prezydent, wiceprezydenci, urzędnicy, dawni prezydenci nie tylko się zaszczepią, ale to pokażą. Nie boimy się szczepić, wierzymy, że szczepionka przyniesie Krakowowi spokój i bezpieczeństwo. Zapraszamy wszystkich do szczepień, to wielka szansa na zablokowanie pandemii. 

2. Podsumowując 2020 rok mamy jako najważniejsze wydarzenie na pewno pandemię, która tak wiele w Krakowie zmieniła. Spowodowała zablokowanie wielu działań gospodarczych i społecznych. Okazało się z jednej strony, jak ważna w Krakowie jest turystyka i przemysł spotkań, które to sektory najbardziej ucierpiały, a z drugiej okazało się, że to tylko i aż 5% krakowskiego budżetu. Dużo dla osób żyjących z tego, ale znacznie mniej dla krakowskiego budżetu. Właśnie dlatego, przy stosunkowo dobrej kondycji finansowej Krakowa, mogliśmy zdecydować się na skok inwestycyjny i skokowe zadłużenie. Nie byłoby to możliwe bez dobrej sytuacji finansowej Krakowa. Pandemia i budżetowy skok do przodu to dwa najważniejsze wydarzenia w Krakowie. Ale jeszcze na pewno skok mieszkaniowy, kiedy w Krakowie oddano do zasiedlenia prawie 900 (dokładnie 862) mieszkania, najwięcej w Krakowie i w Polsce od lat. Ważnym działaniem samorządu był ogromny program pomocowy dla krakowskich przedsiębiorców, niższe podatki i czynsze, mikropożyczki i dofinansowania. Kryzys stał się też powodem ogromnego przyspieszenia w zakresie elektronicznej obsługi. Już zdecydowanie ponad 50% wszystkich operacji to operacje elektroniczne, bez konieczności wizyty w urzędzie. Mamy urzędomaty, nowoczesne systemy kolejkowe. Krakowski urząd i miejskie jednostki stają się coraz bardziej nowoczesne i życzliwe dla mieszkańców.

3. Ogromnie ważne jest patrzenie w przyszłość i szukanie krakowskiej perspektywy odbicia się do przodu, aby wykorzystać kryzys do zrestrukturyzowania miejskich działań i pokazania rozwojowych perspektyw. Wielki skok mieszkaniowy, skokowy wzrost obsługi elektronicznej mieszkańców, nowoczesne innowacje, wreszcie pomoc dla przedsiębiorców to najlepsze sposoby wykorzystania kryzysu, spowodowanego pandemią, do skoku cywilizacyjnego Krakowa. Kraków po pandemii to będzie Kraków nowoczesny, opiekujący się mieszkańcami, Kraków z nowoczesnymi motorami rozwoju, Kraków bliski swoim mieszkańcom, Kraków życzliwy. 

Mieszkańcom Krakowa, krakowskim gościom dalekim i bliskim, krakowskim przedsiębiorcom, mieszkańcom młodym i starszym życzę zdrowia, szybkiego uporania się z pandemią, szybkiego skoku społecznego i gospodarczego, pokoju i spokoju oraz wielkiej, wspaniałej perspektywy rozwojowej Krakowa, który po pandemii powinien się stać najważniejszą europejską metropolią w tej części Europy. Oby tak się stało! I tak się stanie…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >