Kraków w czasach zarazy – 40. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kraków w czasach zarazy po raz 40. Dziś przedświątecznie o pandemii, szczepionce i upadku biznesu, a także lokalnie o budżecie, wracającym Prezydencie, sondażu i lokalnej polityce.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Kolejne zaskakujące i chaotyczne działania rządu ws. pandemii. Parę tygodni temu mieliśmy wreszcie plan, co rząd będzie robił, gdy wzrosną zachorowania i kiedy będzie to robił. A teraz mimo niespełniania tych wskaźników, przy zapewnieniach władz rządowych, że idzie zmniejszenie zagrożeń – rażąco zwiększa się restrykcje. Albo jest tak, że władza coś wie, ale nie chce powiedzieć, co świadczyłoby o braku zaufania rządzących do społeczeństwa. Albo tak, że jest chaos, a restrykcje są wprowadzane z dnia na dzień, bez konsultacji, bez rozpoznania. I jedno i drugie świadczy o wszechogarniającym chaosie. No, chyba że chodzi o wprowadzenie pod osłoną tych restrykcji wyroku trybunału ws. aborcji, co byłoby cyniczną tragifarsą polityczną, niosącą olbrzymie konsekwencje polityczne.

2. Taki wszechogarniający chaos powoduje olbrzymie zagrożenie dla biznesu, wszelakiego biznesu. Proponowana pomoc jest spóźniona i mocno ograniczona. A przecież można inaczej, już nie tylko w dużych europejskich krajach jak Niemcy, Francja, ale i w mniejszych jak np. w Czechach, gdzie ustawowo przewidziano pomoc w sytuacji zamknięcia turystyki. Jak piszą: ”Uchwalony został także program wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych restrykcjami przewidujący m.in. zwrot 100 proc. czynszów za trzy miesiące, 100 proc. wynagrodzeń i opłat, a także specjalne rekompensaty za pokoje w obiektach noclegowych.” Oni mogą, a w Polsce chaos. Wszędzie wchodzą ustawy wprowadzające ograniczenia, ale i rekompensaty, a w Polsce zarządzenia i niezrozumiałe ruchy władzy. Przyjdzie im za to zapłacić. 

3. Rusza szczepienie szczepionką Anty-COVID. W Europie zdecydowana większość ludzi chce się zaszczepić, w Polsce nawet wśród lekarzy jest zamieszanie i sporo ludzi niezainteresowanych szczepionką. Potrzebna wielka akcja uświadamiająca znaczenie powszechnego zaszczepienia. Potrzebne wsparcie wszystkich, w tym i znanych osób, aby promować powszechne zaszczepienie. 

4. Senat RP zapoczątkował dobrą samorządową praktykę. Jeżeli władza państwowa zmniejsza dochody samorządów (np. jak to zrobiła z PIT), to władza państwowa powinna ten ubytek finansów samorządom zrekompensować. I tak zrobił Senat RP podwyższając PIT dla gmin o 11,7% (z 39,43% obecnego udziału do 43,93%) oraz podwyższając PIT dla powiatów o 12,1% (z 10,25% na 11,49%) i województw o 11,9% (z 1,60% na 1,79%). Oczywiście Sejm zrobi, co zrobi, ale opozycja pokazała ważną zasadę kompensacji ubytków dochodów samorządów. Dla Krakowa oznaczałoby to wzrost o około 220 mln zł.

Sprawy lokalne:

1. Budżet Krakowa uchwalony. Dużą większością, po wielkiej dyskusji, Rada zaakceptowała budżet czasów zarazy. Kraków zdecydował się wykorzystać możliwości zadłużenia do uruchomienia dużej akcji inwestycyjnej. To różnica w porównaniu z wieloma innymi samorządami, w których nie mieli tych możliwości. Ale taką możliwość skokowego wzrostu zadłużenia mamy tylko raz i trzeba to dobrze wykorzystać.

2. Pan Prezydent Majchrowski wrócił do pracy i działa. Pan Prezydent jest najlepszym przykładem tego, że nawet surowe restrykcje nie zawsze chronią przed zachorowaniem. Życzymy zdrowia, bo to teraz najważniejsze.

3. W tygodniu pojawił się sondaż pokazujący teoretyczne przetasowania na krakowskiej scenie politycznej. Zawsze poważnie podchodzę do sondaży, ale i sprawdzam na jakiej zasadzie są realizowane. Robienie takiego sondażu 3 lata przed wyborami, na próbie 500 osób, zasadniczo osłabia wiarygodność tego badania. Ale też sondażownia ta miała NAJGORSZĄ wiarygodność i NAJSŁABSZĄ trafność w sondażach przy ostatnich wyborach samorządowych. O ponad 3% za wysoko wyceniła Gibałę, o 7% za nisko wyceniła wynik Majchrowskiego. Tak więc trafność tej sondażowni jest bardzo, bardzo słaba. 

4. Czas świąt to czas życzeń, ale i też czas różnych zmian. Wygląda na to, że też będziemy mieli lokalne zaskoczenia. Cały świat się zmienia, i ten mały lokalny i ten duży globalny.

Na Święta Bożego Narodzenia pokoju i spokoju, zdrowia i miłości dla wszystkich.

Życzy 

Bogusław Kośmider

Państwa Samorządowiec Krakowa

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >