Kraków w czasach zarazy – 38. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny 38. raport z Krakowa z czasów pandemii. Dziś o nieustającym pandemicznym chaosie, o konflikcie partyjnym ws. Unii Europejskiej, o budżecie, zdrowiejącym prezydencie, nowych pomysłach na miasto.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Sprzeczne pandemiczne sygnały świadczą o narastającym chaosie. Z jednej strony spadek ilości osób, mających potwierdzony COVID, spadek chorych w szpitalach, spadek ilości przypadków śmiertelnych, zakaz spotkań, zablokowane kontakty. Z drugiej strony zdecydowanie niższa liczba testów, wzmacnianie zakazy, puste szpitale. Wygląda, jakby wszystko było robione bez planu, bez rozeznania, bez koncepcji. Nadzieją jest szczepionka, ale znów widać brak przygotowania, planu, koncepcji. 

2. Tylko dwa państwa – Polska i Węgry – sprzeciwiają się uznaniu praworządności jako warunku wypłaty środków UE z budżetu i wielkiego planu odbudowy, z którego sama Polska ma mieć prawie 100 MLD dotacji i ponad 150 MLD zł niskooprocentowanych kredytów. Warunek praworządności bierze się przede wszystkim z tego, że UE chce eliminować wszelkie nieprawidłowości i przypadki korupcyjne przy wydawaniu unijnych pieniędzy, a kontrolowanie tego przez niedopełniający warunków praworządności lokalny aparat sprawiedliwości będzie nieskuteczne. Na szali dla Polski z jednej strony jest 250 mld zł z planu odbudowy i kolejne potężne miliardy z UE w budżetach lat następnych, a z drugiej poczucie bezkarności i niepodleganie żadnej zewnętrznej weryfikacji działań aparatu sprawiedliwości.

Niektórzy, kompletnie niepoważni przedstawiciele władzy mówią, że te wielkie pieniądze zorganizujemy sobie z innych źródeł sami. Kiedyś Polska, w wyniku nacisków sowieckich, straciła dostęp do ogromnych pieniędzy amerykańskich Planu Marshalla i straciła gospodarczo 30 lat. Teraz władze PiS, w imię własnych wewnętrznych politycznych interesów stawiają interesy Rzeczpospolitej na bardzo zagrożonej pozycji. Utrata środków unijnych, w tym z funduszu odbudowy, to będzie ogromny cios dla polskiej gospodarki i polskich miejsc pracy. Cios, po którym dystans finansowy i polityczny od Europy będzie się ogromie zwiększał i pogarszał naszą gospodarczą i polityczną pozycję. Gospodarka po pandemii będzie potrzebować odbudowy, a bez pieniędzy, dużych pieniędzy, to się nie uda. 

I sprawy krakowskie:

1. Kluczowym tematem tego tygodnia był budżet Miasta na kolejny rok. Z jednej strony inflacyjnie największy, z dużym zadłużeniem, a z drugiej ze zmniejszonymi wydatkami na różne dziedziny. Najważniejszy jest skok do przodu, poza oszczędnościami przede wszystkim znaczące zwiększenie zadłużenia i poprzez to sfinansowanie dużego programu inwestycyjnego. A inwestycje w okresie kryzysowym są tańsze i dają możliwość dużego skoku cywilizacyjnego, a z drugiej strony dają możliwości miejsc pracy teraz i w przyszłości. Oczywiście kiedyś to zadłużenie trzeba spłacać, ale kryzys się kiedyś, miejmy nadzieję – jak najszybciej, skończy. Efekty pozostaną. To dobry kierunek, wynikający też z w miarę dobrej sytuacji finansowej Krakowa. 

2. Pan Prezydent Miasta Krakowa – profesor Jacek Majchrowski wyszedł ze szpitala, a jego współpracownicy nie mają COVIDa. Pan Prezydent jeszcze przebywa w domu, ale to jest ogromnie ważne, że bardzo szybko wraca do zdrowia. Bardzo ważne jest, że wszyscy zagrożeni współpracownicy są zdrowi. Idziemy dalej. Zdrowia dla wszystkich a szybkiego wyzdrowienia dla chorych.

3. Pandemia pandemią, ale trzeba myśleć o przyszłości, o Krakowie po czasach pandemii. Wielu mówi, że dobre przygotowanie się teraz powinno spowodować szybkie „odbicie” gospodarcze i społeczne po samej pandemii. Temu służą różne spotkania, analizy i koncepcje. Brałem w ubiegłym tygodniu w kilku panelach, omawiających te kwestie.

W skali ogólnopolskiej potrzebne jest odbicie gospodarcze i szerokie „uwolnienie” i deregulacja gospodarki. Trochę tak, jak na starcie w latach 90-tych, gdy uwolnienie i deregulacja, szeroka aktywność gospodarcza dały nam skok gospodarczy. Drugim elementem ogólnopolskich perspektyw jest decentralizacja polityczna i samorządowa, w tym także decentralizacja finansów publicznych. Ważne są też specyficzne dla Krakowa działania wzmacniające i uaktywniające.

Są też dylematy, na co powinien być kierowany główny wysiłek finansowy samorządu? Czy na działania usprawniające gospodarkę (infrastruktura techniczna i częściowo społeczna, uzbrajanie i otwieranie gospodarcze terenów, wsparcie przedsiębiorczości)? Czy też główny wysiłek finansowy samorządu powinien być kierowany na infrastrukturę społeczną, lokalną (tereny zielone, szkoły, domy kultury)? Prawdopodobnie na dłuższą metę nie da się iść kompromisowo, pomiędzy wspieraniem gospodarki a wspieraniem infrastruktury społecznej, choć to byłoby najbardziej wskazane. 

4. Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Nie możemy robić targów bożonarodzeniowych, nie ma na ulicach  Św Mikołaja. Jako Miasto zdecydowaliśmy, że na Święta Kraków będzie udekorowany jak zawsze, choć w tym roku specyficznie, wykorzystując ważne historyczne elementy. Ludzie mają dużo problemów i rozświetlony Kraków ma pokazać pozytywne perspektywy, że pandemia się skończy i wrócą czasy dobrych perspektyw dla Krakowa i naszych mieszkańców. Tak też działa większość samorządów. Świątecznie ustrojone miasta to optymistyczny symbol zmiany na lepsze. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >