Kraków w czasach zarazy – 35. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Minął 35. tydzień Krakowa w czasach pandemii. Dziś, jak zawsze, o sprawach ogólnopolskich i sprawach krakowskich. Po 11 listopada o sposobach na świętowanie, o PolExit, o moim Kościele i jego błędach, o budżecie na 2021 rok.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Najważniejsze, jak zawsze, są sprawy pandemii. Rosną zachorowania, rośnie śmiertelność, ale tak to jest podawane, żeby widać było, że jest lepiej. Nie jest lepiej, jest bardzo źle. Mamy największą liczbę ofiar, mamy ogromną liczbę zachorowań, mamy ogromną liczbę hospitalizacji. Mamy chaos, brak szczegółowych planów. Na szczęście, im niżej tym lepiej. Lepiej jest na poziomie wojewódzkim, tutaj widać energię i wolę działania. 

2. Premier RP pokazuje ogromne nadzieje pokładane w szczepionce przeciwko koronawirusowi. Podobno  szczepionka jest, ale kiedy będzie wdrożona – nikt nie wie. Wiadomo za to, że trzeba ogromnej infrastruktury, aby móc stosować szczepionkę wyprodukowaną przez Pfizera. To jest rzeczywiście nadzieja, ale na pewno wymaga czasu i przygotowań. 

3. Unia Europejska planuje wprowadzenie uzależnienia budżetu od stosowania się do reguł europejskiej praworządności. Polski rząd sugeruje, że jeżeli tak będzie – to zawetuje budżet UE. Wygląda na to, że rząd PiS z góry zakłada, że w Polsce z praworządnością jest nie w porządku i cała ta reforma polskiego systemu praworządności, polegająca na zamianie osób merytorycznych na swoich, może być sprzeczna z europejskimi zasadami praworządności. I rząd chce zawetować budżet UE. Zawetować, czyli zostawić na poziomie bieżącego prowizorium, bez możliwości stosowania funduszu odbudowy. To działanie przeciw polskiej racji stanu, to działanie uderzające w polskie interesy, to pierwszy krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Polska bez UE to Polska skazana na wegetację i odejście od wielkich środków na rozwój, a docelowo odejście od ścisłych związków Polski i Europy Zachodniej. To potencjalna zbrodnia stanu, za którą przyjdzie odpowiadać tak stanowiącym. 

4. Tydzień ubiegły był także wielkim wstrząsem dla polskich katolików. Kiedyś film o pedofilii w polskim Kościele katolickim, a teraz film o jednym z najważniejszych polskich kapłanów, wielkim symbolu ważności Papieża św. Jana Pawła II, a potem wielostronicowy raport o zaniechaniach kościelnych przy działaniach amerykańskiego kardynała. Dla wierzących był to moment zadziwienia, zaskoczenia, zasmucenia i wielkiego wstrząsu. Jako katolicy czujemy się odpowiedzialni za siebie i swój kościół. Nasz polski Kościół katolicki musi, powtarzam – musi, pokazać się w prawdzie przy pedofilii, bo prawdopodobnie polska hierarchia nie tylko nie poradziła sobie z tym problemem, ale czasami wręcz ochraniała tak działających ludzi. Zdaję sobie sprawę z konieczności zadośćuczynienia ludziom poszkodowanym przez tak dramatycznie źle działających ludzi Kościoła, zdaję sobie sprawę ze zła, które ludzie Kościoła zrobili wobec maluczkich. Zdaję sobie sprawę ze zła, które wobec maluczkich zrobili kościelni hierarchowie, zobowiązani do ochrony tych maluczkich. Zdaję sobie też sprawę, że obok medialnych doniesień potrzebne jest potwierdzenie tego przez obiektywne źródła. Nie wyrokuję, a czekam na obiektywne wskazania. 

5. Święto Niepodległości to flaga biało-czerwonej, to wieńce w miejscach ważnych w Krakowie i Polsce, to w tym roku wirtualne śpiewanie i wiele, wiele ważnych patriotycznych wydarzeń. Ale to i Marsz Niepodległości w Warszawie, który stał się okazją do bandyckich wybryków i ataków. Marsze Strajku Kobiet w całej Polsce nie przyniosły choćby ułamka przestępstw, jakie były na Marszu Niepodległości. Kobiety i osoby protestujące przeciwko orzeczeniu w sprawie aborcji działali i działają przez ostatnie dni pokojowo, a Marsz Niepodległości był okazją do chuligańskich występków i przestępstw. 

I sprawy krakowskie:

1. Pandemia w Krakowie zbiera swoje żniwo. Wokół mnie coraz więcej chorych, ciężko chorych, czasem umierających chorych. Staram się pomagać jak się da. Zakupy soków, środków ochrony, udział w różnych projektach, wspieranie bezpośrednio pomagających – to moje sposoby na udział w tej wielkiej pomocy. Doceniam przy tym wszystkich pomagających, ale także wspierających pomoc w Krakowie i Małopolsce. I kieruje wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy innym w różny sposób pomagają. Wielkie dzięki !

2. Krakowskie Święto Niepodległości to spokój, składanie kwiatów, oddawanie honoru ludziom, dzięki którym mamy niepodległość. W tym roku nie mogłem być na Mszy Świętej na Wawelu. Jednak w Dzień Niepodległości zamiast słów o wpływie LGBT na bieżące sprawy oczekiwałbym raczej pokazania wspólnoty ludzi walczących z pandemią, zamiast ostrzeżeń przed falą zgnilizny LGBT widziałbym raczej wytłumaczenie błędów i zaniechań w sprawie pedofilii, zamiast ataków chciałbym raczej pokazania co i jak robić w sytuacji tak wielkiego zagrożenia dla polskiego społeczeństwa wynikającego z pandemii. Ludzie potrzebują wsparcia, pokazania nadziei, pokazania wspólnoty. Tak jak kiedyś w przeszłości polski Kościół pokazywał polskiemu społeczeństwu, nie zawsze wierzącemu, perspektywę i nadzieję, tak tego oczekiwałbym od mojego Kościoła w chwili jednej z największych prób w dziejach. I mam wrażenie, że wielu, bardzo wielu polskich katolików tego oczekuje od pasterzy polskiego Kościoła.  

3. Właśnie jest prezentowany projekt budżetu Miasta Krakowa na 2021 rok. Ten budżet będzie trudny, bardzo trudny. Będzie trudny, bo wiele dochodów jest dużo mniejszych niż byśmy oczekiwali, bo wiele wydatków jest wyższych, a wielu wydatków nie ma lub jest w o wiele niższych niż oczekiwano wartościach. Budżet będzie trudny, bo wielu nie znajdzie tego, czego oczekuje. I jak zawsze jest możliwość prawdziwego podejścia i niewielkich, minimalnych zmian albo udawanie, że zmiany mogą być duże i znaczące i potem z zaskoczeniem skonstatowanie, że matematyka budżetowa jest nieubłagana. 

4. Rusza Kongres Open Eyes. Jak piszą twórcy Kongresu: ”Open Eyes Economy to ruch intelektualny i społeczny, w ramach którego tworzymy jeden z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych kongresów w Polsce. Szerzymy i realizujemy nowe, otwarte spojrzenie na ekonomię – inspirujemy do działania i wymyślania alternatywnych sposobów rozumienia gospodarki opartej na wartościach. Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit (albo po prostu OEES) to doroczny szczyt, który stanowi zwieńczenie i kulminację naszych całorocznych działań”. Miasto Kraków wspiera takie działania, patronujemy też samorządowemu think thankowi i raportowi samorządowemu. Miasto Kraków angażuje się w wiele tego typu inicjatyw, aby być przygotowanym na każdy wariant rozwoju sytuacji.

5. Mijają dwa lata tej kadencji samorządu. Mówiłem wcześniej o mieszkaniowym skoku w Krakowie, dającym potrzebującym ogromne, skokowe możliwości w zakresie samorządowego mieszkalnictwa. Mówiliśmy o skoku w zakresie obsługi, w tym obsługi elektronicznej mieszkańców i staniu się jednym z liderów w Polsce w tym obszarze. Teraz trochę o obsłudze przedsiębiorców.

Do czasów pandemii najbardziej znaczące było przyspieszenie w obsłudze cudzoziemców, dzięki czemu w Krakowie cudzoziemcy byli obsługiwani w 3-4 dni. Efektem tego jest nie tylko komfort obsługi, ale i znaczące zwiększenie ilości cudzoziemców płacących w Krakowie PIT. A to jest duży zastrzyk finansowy dla Miasta. Drugim ważnym ruchem było dobrowolne porozumienie ws. sprzedaży alkoholu, znacząco wpływające na bezpieczeństwo i spokój wokół tych miejsc sprzedaży.

Pandemia to ogromna pomoc dla przedsiębiorców ze strony służb samorządowych. To prawie 70 tysięcy mikropożyczek i prawie 30 tysięcy dofinansowań dla małych firm i NGO. To prawie 500 mln zł „wrzuconych” dla przedsiębiorców. To akcja PAUZA i znaczące zmniejszenie czynszów dla znaczącej liczby przedsiębiorców, użytkujących miejskie lokale, zmniejszenie lub wręcz zaprzestanie pobierania opłat za różne miejskie czynności. Na wniosek przedsiębiorców zredukowaliśmy opłaty za dzierżawę terenów pod ogródki, ale takich działań było dużo więcej. Także przy drugiej fali pandemii przedsiębiorcy będą przez Miasto Kraków wspierani. Samorząd Krakowa mocno wsparł przedsiębiorców, zmniejszył uciążliwość tych działań dla mieszkańców, wreszcie spowodował większe dochody. To ważny element tej części kadencji. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >