Kraków w czasach zarazy – 34. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny, 34. tydzień czasów pandemii. Dziś o sprawach amerykańskich, mających wpływ na cały świat, o polskim wszechogarniającym chaosie, o umiarkowanych konserwatystach, o krakowskich przygotowaniach na trudne czasy.

Zaczynamy od spraw ogólnych:

1. Nowym Prezydentem Stanów Zjednoczonych został Demokrata – Joe Biden. Wygrał znacznie i nieznacznie, bo taki tam jest system głosowania. Ale najważniejsze to wielka zmiana, którą symbolizuje i obiecuje nowy prezydent. Choć ma swoje lata, ma wokół siebie dobrych specjalistów, ma szerokie pomysły i na rozruszanie gospodarki, i na uspokojenie społeczne, i na uspokojenie spraw międzynarodowych. To nowa nadzieja dla świata, Europy i Polski. Taka osoba to kierunek szerokich zmian, to zatrzymanie ogólnoświatowego trendu populizmu, post-polityki, fake-newsów. Panie Prezydencie, gratulujemy, życzymy sukcesów i wierzymy w pozytywne zmiany. 

2. Niestety coraz szerzej widać wszechogarniający chaos. Władza państwowa, zaskoczona już w marcu (choć były sygnały o zagrożeniach, to przedstawiciel władzy państwowej kazał wtedy „wkładać w majtki lód”) jakoś przetrwała i dała przetrwać społeczeństwu. Ówczesny lockdown mocno osłabił gospodarkę, ale była sygnalizowana pomoc przedsiębiorcom. Potem zamiast stanu wyjątkowego była kampania wyborcza i zapraszanie wszystkich na wybory. Potem akcja przeciwko ludziom LGBT, potem układanie rządu, potem polityczne przepychanki. Zamiast ustaw regulujących postępowanie w czasach pandemii (choćby sprawę maseczek), zamiast ustaw regulujących działania biznesu, służby zdrowia czy władz publicznych były projekty o podwyżkach dla polityków, ustawa futerkowa i w trakcie największych zachorowań – orzeczenie w sprawie aborcyjnej. Zamiast przygotowania służby zdrowia, pozyskania szczepionek przeciw grypie, przygotowania sieci szpitali awaryjnych, pozyskania ludzi do służby zdrowia – mieliśmy wielkie udawanie, że wszystko jest przygotowywane, mieliśmy spory polityczne, mieliśmy ataki polityczne. I okazało się, że „król jest nagi”, czyli władza prawie nic nie zrobiła i teraz, na szybko, z błędami i pomyłkami, próbuje nadgonić czas. 

3. Mamy praktyczne zamknięcie gospodarki. Ale mamy zamknięcie chaotyczne, bez pomysłu, bez planów, „na wariata”. No bo jak oceniać zamykanie cmentarzy w dzień przed świętami o godzinie 16? Jak oceniać zamykanie sklepów w piątek i dopiero wieczorem okazuje się jakie to sklepy? Jak oceniać nieinformowanie zainteresowanych o planowanych zmianach? Jak oceniać uzgadnianie czegoś z samorządami, a potem robienie po swojemu? Jak oceniać, że dopiero kilka dni po decyzji, znów „na wariata” wprowadza się jakieś programy osłonowe? Czy leci z nami pilot? Czy ktoś to planuje? Czy ktoś z władz ma jakąś  strategię rozwiązywania spraw? Wielki chaos, brak odpowiedzialności i brak przywództwa. Tak być nie może, szczególnie w tak trudnych czasach. 

4. Orzeczenie trybunału w sprawach aborcyjnych w trakcie pandemii to wrzucenie granatu w tłum. Wielkie strajki i protesty, nie tylko kobiet, są ewidentne i zrozumiałe. Sam się do nich osobno odniosłem. Zawsze deklarowałem, że jestem i byłem zwolennikiem tzw. kompromisu aborcyjnego. Nie byłem zaskoczony, że zdecydowana większość społeczeństwa (74%) ma podobne zdanie. I nie dziwiłem się, że wielu uważa, że to za mało. I nie dziwiłem się atakom, także przeciwko mnie, za reprezentowanie zdecydowanie większościowego poglądu. Emocje powodują, że mniejszość oczekuje, że większość się dostosuje. Ale demokracja to zdanie większości z poszanowaniem praw mniejszości. Większość chce kompromisu i pewnie prędzej czy później tak będzie. 

I sprawy krakowskie:

1. Krakowski samorząd, jak i wszystkie samorządy, wykonuje z powodzeniem wszystkie swoje obowiązki. Mamy sporo zachorowań wśród urzędników, mamy sporo ludzi na kwarantannie. Urzędnicy pracują z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i obsługują mieszkańców. Samorząd przygotowuje się też na trudniejsze sytuacje. Obecnie zdecydowanie większość spraw obsługiwana jest elektronicznie, internetowo. Oczywiście, można składać także sprawy papierowo, do urn. Można, choć w sposób bardzo ograniczony, umawiać się na obsługę bezpośrednią. Dużą i bardzo efektywną innowacją jest urzędomat, przez który można składać sprawy do urzędu, ale przede wszystkim można odbierać dokumenty, zresztą także w czasie poza godzinami obsługi. Ta innowacja bardzo się przydała w Krakowie. 

2. Kończy się 2. rok tej kadencji. Jednym z ważniejszych dotychczasowych efektów tej kadencji jest wzrost efektywności obsługi mieszkańców, wzrost efektywności funkcjonowania Urzędu. Jesteśmy w Polsce jednym z liderów obsługi elektronicznej. Elektroniczna obsługa dowodów osobistych, meldunków, spraw Urzędu Stanu Cywilnego, czy obsługa spraw komunikacyjnych jest największa w Polsce. Są spore obszary obsługi mieszkańców, w których obsługujemy najszybciej w Polsce – jak sprawy obsługi komunikacyjnej, czy obsługi w zakresie spraw administracyjnych. Mamy też znaczące innowacje – systemy kolejkowe, urzędomaty, boty obsługowe. To uporządkowanie i unowocześnienie obsługi miało także aspekt biznesowy. Dzięki współpracy z organizacjami przedsiębiorców i zmianami w organizacji obsługi znacząco przyspieszyliśmy czas obsługi cudzoziemców w Grodzkim Urzędzie Pracy, co poza komfortem i sprawnością, dało efekt w postaci znaczącego zwiększenia ilości osób płacących podatek PIT w Krakowie. Wprowadziliśmy też do korespondencji bardziej zrozumiały język korespondencji. Ludzie w Krakowie są szybciej i nowocześniej obsługiwani, a finanse wzbogacają się o dodatkowe środki z PIT. 

3. Jedną z najważniejszych innowacji, które planujemy do wdrożenia w Krakowie, to nowy, bardzo nowoczesny i przydatny mieszkańcom system komunikacji urząd-mieszkańcy, czyli Miejskie Centrum Kontaktu. To system obsługi telefonicznej i internetowej z wykorzystaniem tzw. botów, czyli elementów sztucznej inteligencji. To system monitorowania i zarządzania informacją pozwalający szybko mieć informację co, kiedy i dlaczego. To dostęp do danych dla ludzi z zewnątrz, tzw. open data do wykorzystania przez ludzi robiących różne aplikacje. To wreszcie system wiedzy potrzebnej do zarządzania miastem. Kraków ma szansę na jeden z najnowocześniejszych systemów i to będzie spory efekt tej kadencji.

4. Zewsząd docierają do nas złe informacje, dziesiątki tysięcy zachorowań, setki zgonów, konflikty, przerażenie, horror. To jeden sposób patrzenia na rzeczywistość, bardzo popularny w mediach. I drugi sposób: zachorowania owszem są i to ogromne, ale zdecydowana większość bezobjawowo lub ze stosunkowo niewielkimi objawami. To zachorowania czasem dużo cięższe, czasem śmiertelne. I to przede wszystkim widać. Ale widać też tysiące ludzi dobrej woli: to lekarze, pielęgniarki, ratownicy, nauczyciele, urzędnicy, ludzie pomagający innym. To przede wszystkim trzeba pokazywać – wielkość zwykłych ludzi w czasach pandemii, działania wspólnotowe, pomocowe. Z tego wielkiego kryzysu, który był, który jest i który przede wszystkim będzie – wyjdziemy wzmocnieni kiedy pokażemy pozytywy, pokażemy ludzi wspaniałych, pokażemy pozytywne zachowania wspólnot. Do tego zachęcam i sam się stosuję.  

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >