Kraków w czasach zarazy – 30. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Podsumowanie 30. tygodnia Krakowa czasów zarazy. Dużo się działo, i w Polsce, i w Krakowie.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Wygląda, że skala zakażeń i zachorowań rośnie wykładniczo. Dzieje się tak i w Polsce i w większości krajów Europy. W Polsce jest jednak stosunkowo mniej testów. Ta ogromna skala zachorowań i zakażeń prędzej czy później spowoduje konieczność „przełączenia się” służby zdrowia na w pełni pandemiczny stan. Nie wiemy, jak po kilku miesiącach spokojniejszej pandemii jesteśmy jako Polska przygotowani. Nie wiemy, jak rząd RP, jak służby państwowe się przygotowały. Ile jest zabezpieczonych szczepionek przeciw grypie, uodporniających na zachorowania, ile jest zabezpieczonych łóżek, urządzeń, a przede wszystkim ludzi do obsługi? Jak wzmocniony jest personel, jednostki medyczne, jak zorganizowana jest bieżąca obsługa? Biorąc pod uwagę coraz częstsze sygnały o niemożności obsługi chorych, o marszrutach karetek z chorymi po całych regionach – jestem mocno zaniepokojony, że ten wakacyjny okres względnego spokoju nie został dobrze przez władze spożytkowany. Przygotowane szpitale polowe, zaangażowane służby wojska, obrony terytorialnej, przeszkolone na obsługę respiratorów młode kadry medyczne – to dzieje się w innych krajach. A u nas ?

2. Nosimy maseczki, bo chcemy chronić innych i siebie. Od czasu rozpoczęcia pandemii sam osobiście praktycznie zawsze noszę maseczkę i proszę innych o noszenie w mojej obecności. To ważny sposób na ochronę, a przede wszystkim ważny sposób na pokazanie wspólnotowej solidarności. Pomagamy innym, a inni pomagają nam. Widzę wokół dużo, bardzo dużo wspólnotowej solidarności, ale i widzę strach, obawy i agresję. Może właśnie z tego bierze się opór części społeczeństwa wobec maseczek. Widoczny, ale nieznaczący (na poziomie 17% populacji) sprzeciw, wręcz nieuznawanie pandemii i uważanie jej za wymysł, jest z jednej strony mocno niebezpieczne, ale i jest oczywistą konsekwencją demokracji. Ludzie nie wierzą w pandemię, boją się szczepionek i internetu 5G. Musimy my i wszyscy mający zdanie większości tłumaczyć, tłumaczyć i tłumaczyć. Jak radnym z Kraśnika, którzy w wyniku tego tłumaczenia wycofali się z części oporów.

3. Pandemia jest obecnie głównym tematem mediów, ale coraz częściej widać rosnące obawy przed nadchodzącym kryzysem gospodarczym. Spadające dochody części gospodarki, czy wręcz bankructwa obecnie lub w niedalekiej przyszłości, spadające dochody części pracowników, czy wręcz utrata pracy dziś czy w niedalekiej przyszłości, to coraz ważniejszy temat mediów, ale i rozmów zwykłych ludzi. Nie da się tego zagadać propagandą sukcesu, niespełnianymi obietnicami, postulatami i pomysłami. Idzie czas próby, najpierw dla władzy państwowej, a potem dla wszystkich nas.

Sprawy krakowskie:

1. Kraków staje się jednym z głównych ośrodków zakażeń. Skala miasta, skala kontaktów między mieszkańcami i skala ludzi spoza, powoduje że rośnie skala zakażeń. Ludzie nie do końca wiedzą, bo przecież nie mają testów, służba zdrowia pomaga teleporadami, nie ma szczepionek antygrypowych. Jako samorząd przygotowujemy się do każdego wariantu. Choć praktycznie cała służba zdrowia jest poza samorządem, to jednak wspieramy jak możemy, i ekonomicznie, i sprzętowo. Także w sprawach edukacyjnych jako samorząd jesteśmy ograniczeni do zarządzania siecią szkół i wszystkie ważniejsze ustalenia musimy konsultować czy wręcz uzgadniać z innymi władzami. Ten podział powoduje zamieszanie, ale jako samorząd coraz więcej spraw musimy kontrolować i o tym informować. Idą takie czasy i samorządy, w tym samorząd Krakowa, znów staną na pierwszej linii.

2. Ważnym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była decyzja Arcelor Mittal wyłączenia wielkiego pieca w kombinacie w Nowej Hucie na stałe. Z jednej strony pandemia i skutki ekonomiczne powinny powodować oczywiste decyzje ekonomiczne, ale przecież odbywaliśmy w tej sprawie spotkania i mieliśmy obietnice utrzymania wielkiego pieca. Z inicjatywy samorządu odbył się w styczniu okrągły stół ws. wielkiego pieca, na którym kluczowe osoby rządu RP przedstawiali swoje działania i uspokajali. Samorząd przygotował swój plan działania, zaproponował pracodawcom porozumienie nowohuckie określające wspólne możliwości działania. Wtedy (luty 2020) ogłoszono, że wielki piec w Nowej Hucie ruszy. Nasze działania zostały zawieszone. Przed nami jednak powrót do rozmów, tak aby pracownicy tracący pracę nie pozostali bez pomocy.

3. W tle tych kluczowych wydarzeń odbywał się w Katowicach Kongres Samorządowy. Kilkaset osób, w pełni zabezpieczonych antycovidowo, z zachowanymi sanitarnymi wymaganiami dyskutowało, w znacznej mierze zdalnie, o samorządzie w czasach pandemii. Praktycznie wszyscy robią to samo, ale jako Kraków byliśmy wyróżniani za czytelne i mocne wspieranie gospodarki i przedsiębiorców, za mocne, wręcz będące wzorem dla innych samorządów, wspieranie kultury, ale i za mocno innowacyjne działania w zakresie obsługi mieszkańców. Nasz system urzędomatów staje się wzorem dla coraz większej ilości dużych samorządów. Miło jest być docenianym przez innych, ale i od innych wiele się możemy nauczyć. Wręcz sugerowałem jako panelista zorganizowanie takiego zdalnego internetowego warsztatu dobrych praktyk antycovidowych.

4. Coraz więcej samorządów myśli o działaniach integracyjnych i tworzeniu wokół dużych miast związków metropolitalnych. Kiedyś, w 2015 roku, ówczesna większość rządowa PO-PSL doprowadziła do uchwalenia ustawy o związkach metropolitalnych. Ustawa została zaakceptowana przez ówczesnego Prezydenta RP Andrzeja Dudę i w następnym roku zawieszona. Powstała potem regionalna ustawa metropolitalna dla Górnego Śląska. Ustawa została wdrożona, daje dodatkowe środki z PIT dla metropolii i wszystkich wchodzących w skład związku gmin. Śląsk bardzo chwali sobie związek. Niektóre wielkie miasta, jak Łódź i Trójmiasto, przygotowują swoje projekty ustaw metropolitalnych.

Oczywiście to są tylko projekty, ale pokazują perspektywę dla metropolii i związanych z nią gmin. Nie tylko chodzi o dodatkowe środki finansowe, ale przede wszystkim o ogromną perspektywę dla takiego układu. Dlatego zdecydowanie uważam, że Kraków powinien także przygotować i uzgodnić swój projekt ustawy metropolitalnej. To rola samorządu, ale przede wszystkim lokalnych polityków ogólnopolskich. Wiem, że tak się dzieje – i bardzo dobrze.

Zwracam uwagę na kilka głównych atutów, które należy wykorzystać. Będę o tym niedługo szerzej pisał, tutaj tylko wspomnę. Metropolia może być znakomitym sposobem na rozszerzenie działań antysmogowych na gminy wokół Krakowa, wręcz sfinansować wymianę palenisk. Narzędziem do tego może być zmodyfikowana Karta Krakowska, w przyszłości adresowana także do mieszkańców wokół Krakowa, ale spełniających warunek ekologicznego ogrzewania. Mamy bardzo sprawne stowarzyszenie „Metropolia Krakowska”, które w sposób zorganizowany i skuteczny może prowadzić działania wz. związku metropolitalnego. Wreszcie mamy krakowskie samorządowe dzielnice, czasem kilkakrotnie większe niż gminy ościenne i taki projekt ustawy mógłby określić także perspektywę dla tych dzielnic.

Będę o tym niedługo o tym pisał, teraz tylko zasygnalizowałem tę ogromną krakowską perspektywę. Przecież mówi się, że to ”burmistrzowie rządzą światem”, a tu mamy okazję na pokazanie wspólnotowej perspektywy rozwoju Krakowa i ościennych gmin bez walki, a tylko z korzyściami dla wszystkich. I o to warto walczyć, dla dobra Krakowa, gmin ościennych i mieszkańców naszej aglomeracji.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >