Kraków w czasach zarazy – 102. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

102. blog „Krakowa w czasach zarazy” dziś w cieniu wojny, którą Rosja wydała Ukrainie. Wszystko inne zostaje zawieszone, bo jak mówił zapomniany polski bard „są w Ojczyźnie rachunki krzywd, obca dłoń ich nie przekreśli, ale krwi nie odmówi nikt: wysączymy ją z piersi i z pieśni”. Wszyscy za Ukrainą. 

Najważniejsze sprawy ogólnopolskie w skrócie:

 • Zaatakowano Ukrainę, choć obiecywano zupełnie inaczej.
 • USA i Europa za Ukrainą.
 • Wszyscy w Polsce (prawie) za Ukrainą.

Najważniejsze sprawy w Krakowie:

 • Kraków z Ukrainą.
 • Pomagamy miastom partnerskim na Ukrainie.
 • Wszystkie drogi prowadzą na Ukrainę.

I sprawy ogólnopolskie szerzej:

1. Przez ostatnie tygodnie mocno się wahało. Nawet najlepsi specjaliści od geopolityki i wojskowości mówili, że raczej wojny nie będzie, tylko lokalny konflikt. A okazało się, że mamy wielką, pełnoskalową wojnę. Sam Putin, ale i jego sojusznicy, ministrowie i generałowie mówili, że żadnej wojny nie będzie. Oszukiwano nas, myśląc, że zwycięzców nikt nie sądzi. Ale wojna nie idzie po myśli Rosjan. Nawet biorąc poprawkę na podnoszenie nastrojów Ukraina mówi o ponad 3 tysiącach zabitych żołnierzy Rosji, pokazuje zdjęcia i filmy zabitych Rosjan, pokazuje Rosjan – jeńców Ukrainy, Rosjanie nie pokazują nic w tym zakresie. Wygląda, że propagandowo Ukraińcy są lepsi. To wojna ojczyźniana, Rosjanie atakują swoich byłych sojuszników i, choć mają ogromną przewagę, to nie wygrywają, tracą impet, tracą żołnierzy, tracą sprzęt. Znając strategię Rosjan – za chwilę wzmocnią siły, uderzą brutalniej i silniej, ale na dłuższą metę nie są w stanie opanować całego narodu. Przegrają, prędzej czy później, a sygnałem będzie, że coś się będzie działo z Putinem. Czas pokaże…

2. Amerykanie, w tym sam prezydent Biden wydawali się słabi (vide Afganistan), ale teraz pokazali podwójną siłę. Podwójną, bo po pierwsze zorganizowali cały europejski wspólny front, a po drugie, bo umiejętnie pokazali oszustwo Rosji. Pokazywali, że Rosjanie wkroczą, pokazywali, że się przygotowują i byli zawsze krok przed Rosjanami. Pokazali, że są liderem, przywódcą wolnego świata, a przenoszenie amerykańskich żołnierzy do Polski i krajów NATO graniczących z Rosją świadczy o powadze i strategicznym myśleniu Amerykanów. Co by było, gdyby prezydentem był lubiący Rosjan i Putina Trump? Co by było, gdyby Polska rządzona przez PiS narzuciła antyamerykańskie prawo w zakresie mediów, a prezydent Duda tego nie zawetował?

3. Praktycznie wszyscy w Polsce  za Ukrainą. Ale pokazują się i politycy, i w mediach społecznościowych tzw. antyszczepionkowcy, którzy mocno popierają Rosję. Przyglądajmy się temu, bo to wiele wyjaśnia. Wyjaśnia kto na dłuższą metę gdzie jest. I jest ciekawie. Będę o tym pisał, bo ludzie muszą wiedzieć co i jak…

Najważniejsze sprawy w Krakowie:

1. Kraków jako samorząd, jako mieszkańcy zdecydowanie i jednoznacznie opowiedział się za Ukrainą. Wielokrotnie wspieraliśmy braci Ukraińców w ich staraniach o wolność i niepodległość. Tak było w 2004 roku przy „Pomarańczowej Rewolucji”, tak było przy wielkim zrywie na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014, tak też było przy inwazji Rosji na Krym. Nie tylko wspieraliśmy dobrym słowem, ale też pomagaliśmy rzeczowo, przyjmowaliśmy rannych, dzieci, pomagaliśmy studentom i ukraińskim mieszkańcom Krakowa, wysyłaliśmy lekarstwa i sprzęt. Teraz też czujemy się zobowiązani do realnego, ale i politycznego wspierania Ukrainy. Kiedyś mieszkaniec Krakowa Józef Piłsudski powiedział, że „nie ma wolnej Polski bez niepodległej Ukrainy”. Wiemy to, rozumiemy, pomagamy i wspieramy.

2. Różne są formy pomocy, wielu chce, ale to musi być jakoś zorganizowane. Widzę kilka głównych kierunków pomocy. Po pierwsze pomoc miastom partnerskim, Lwowowi i Kijowowi, które formułują oczekiwania. Problem jest z dotarciem tej pomocy po stronie ukraińskiej. Ale pomagać trzeba. Po drugie pomaganie ludziom, którzy w Krakowie wylądują jako uchodźcy. Potrzebne są śpiwory, koce, prześcieradła, środki czystości, lekarstwa, jedzenie. Ci ludzie są kierowani albo w inne miejsca w Polsce czy Europie albo szukane są dla nich miejsca w Krakowie. I to jest kolejna trzecia forma pomocy. I kierunek czwarty – pomoc docelowa – czyli miejsca pracy, nauki i życia.

Tutaj, dziękując za inicjatywę, muszę wyjaśnić kwestię lokowania w mieszkaniach komunalnych. Pustostany które mamy albo mogą być zasiedlane, choć po remontach i adaptacjach albo ze względów technicznych i formalnych zasiedlane nie mogą być. Zostają te pierwsze, ale one są remontowane i przypisywane konkretnym rodzinom, i źle by było, aby polskie, krakowskie rodziny czekające na te mieszkania dowiadywały się o totalnej zmianie i niemożności mieszkania w oczekiwanym mieszkaniu. Obecne prawo zresztą na to nie pozwala, a nawet jak wejdzie jakieś prawo specjalne to nie na zasadzie wyłączenia tych przypisanych mieszkań. W takich sprawach potrzebne jest racjonalne podejście. Mamy pomysły co zrobić, aby było to zgodne z prawem, ale i możliwe ekonomicznie. Jak widać, w normalnym czasie samorząd Krakowa radzi sobie nieźle z problemami mieszkaniowymi, pozwólcie więc działać nam zgodnie z prawem i ekonomią. 

3. W miarę możliwości ściągamy do Polski, do Krakowa naszych przyjaciół, znajomych, ale i obcych, lecz potrzebujących pomocy z Ukrainy. Wiemy, że mężczyźni chcą i muszą walczyć. Rozumiemy to i pomagamy w tym. Ukraińcy w Polsce i w Krakowie, Ukraińcy na Ukrainie, nasze miasta partnerskie – jesteśmy z Wami, pomagamy Wam, możecie na nas liczyć teraz i w przyszłości. Chwała Ukrainie !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >