Kraków w czasach zarazy – 101. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Dziś 101. cotygodniowe spotkanie z blogiem „Kraków w czasach zarazy”. Dziś o złych fluidach prowadzących do złego w wielu dziedzinach. Poniżej spis treści, a potem rozszerzenie. Najpierw sprawy ogólnopolskie:

 • O wojnie co jej nie ma, a prawie jest.
 • Pandemia się cofa, ale dalej atakuje.
 • Stracimy wielkie pieniądze, jak z planu Marshalla.
 • Koniec Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

I sprawy krakowskie:

 • Krakowskie Dziady i ciąg dalszy nastąpi.
 • Dziwny czas populizmu.
 • Kolejne efekty mieszkaniowe.
 • Krakowskie poparcie dla Ukrainy.

 

Pełny tekst ogólnopolski:

1. Tydzień temu wydawało się, że już niestety się dzieje, potem Rosja mówiła o wycofaniu się wojsk do koszar, a Amerykanie twierdzili, że nie tylko Rosjanie się nie wycofują, ale i zwiększają swoją obecność. Teraz widać, że głównym obszarem zainteresowania jest wschód Ukrainy i tam można się spodziewać głównego ataku. Ale także mówi się o ataku na Kijów. I Kijów i Lwów to nasze miasta partnerskie. Mamy w Krakowie wielu Ukraińców. Zawsze wspieraliśmy Ukraińców w ich słusznych staraniach o wolność, niepodległości, niezależność. Tak było przy „pomarańczowej rewolucji” 2004 roku, tak było podczas wojny o Majdan w 2014, tak było podczas walk o Krym. Wspieramy braci Ukraińców, pomagamy im, chcemy, aby byli wolni, niezależni, niepodlegli, aby żyli w pokoju i spokoju. Kraków jest z wami.

2. Pandemia podobno się cofa, ale liczba zakażeń dalej jest ogromna, a liczba śmiertelnych ofiar już sięga prawie 110 tysięcy osób. Teraz najważniejsze – zminimalizować liczbę ofiar, i tych śmiertelnych i tych zarażonych. A potem przyjdzie czas na sprawdzenie, czy działano właściwie, czy tych ofiar można było uniknąć.

3. Kiedyś po II wojnie światowej ówczesne Państwo Polskie rządzone przez komunistów zrezygnowało z amerykańskiej pomocy finansowej i gospodarczej, zwanej planem Marshalla. W efekcie wschodnia część Europy na lata zaczęła odstawać cywilizacyjnie od Europy Zachodniej. Najlepiej to było widać w Niemczech, gdzie część wschodnia (NRD) rażąco odbiegała cywilizacyjnie, gospodarczo i ekonomicznie od części zachodniej. Wtedy, w latach 40-tych straciliśmy wielką gospodarczą szansę, bo tak chcieli komuniści. Teraz jako Polska możemy stracić kolejną wielką szansę – stracić ogromne środki Krajowego Programu Odbudowy. Te 58 miliardów Euro to prawie 250 miliardów zł. To pieniądze, na które czekają samorządy, przedsiębiorcy, zwykli ludzie. Warunkiem wypłaty tych środków jest zgodność polskiego prawodawstwa i polskiego wymiaru sprawiedliwości z europejskimi zasadami poszanowania prawa i praworządności. Prawie wszyscy (poza tymi, którzy nie akceptują części wyroków) wiedzą, czego oczekuje Unia Europejska. Polskie Państwo rządzone przez PiS nie chce tych najważniejszych oczekiwań spełnić i powoduje, że oddalają się od nas ogromne środki finansowe. Oddala się perspektywa odbudowy. Jak w latach 40-tych i 50-tych. Jak wtedy…

4. Wielkim widowiskiem skończyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, jedne z największych i najefektowniejszych, pewnie i najdroższych. Polska skończyła na 27. miejscu z 1 medalem brązowym skoczka Kubackiego. Słabo skoczkowie, słabo łyżwiarze, słabo narciarze klasyczni. Chińczycy pokazali wielkość skali i widowiska. Były to widowiska z pandemią w tle. Kiedyś Kraków walczył o prawo do Igrzysk, ale musi się wiele zmienić i w środowisku olimpijskim i w Polsce, aby można było zrobić igrzyska może mniej widowiskowe, ale szlachetniejsze, bardziej ludzkie i solidarnościowe. 

I sprawy lokalne:

1. Parę miesięcy temu Teatr Słowackiego pokazał nowoczesną inscenizację „Dziadów” Mickiewicza. Inscenizacja nowoczesna, nawiązująca do współczesnych sytuacji, konfliktów, napięć. Niektórym się to nie podobało, ogromna liczba ludzi chciała i chce to oglądnąć i jej się ta wersja podoba. Jak w sztuce – jednym się podoba, innym nie. Ale okazuje się, że teraz próbuje się odwołać dyrektora tego teatru. Bardzo wielu uważa, że formalne powody są pretekstem, że chodzi o odwołanie za tę inscenizację „Dziadów”. Wielu starszych przypomina sobie podobną sytuację sprzed lat, kiedy w 1968 roku w Warszawie też była wielka inscenizacja „Dziadów”, też się nie podobała ówczesnej władzy i władza usunęła spektakl, usunęła reżysera, usunęła dyrektora teatru. Niektórzy mówią, że nie można tych sytuacji porównywać, że wtedy była komuna, a teraz wybrana w wyborach władza, że wtedy to był protest przeciwko komunie, a teraz że jest to złe przedstawienie. Często mówią tak ci, co nie widzieli przedstawienia, ale „wiedzą”. Jednak sytuacja jest mocno podobna, i pewnie podobnie się skończy. I w krótszym i w dłuższym wymiarze czasowym. 

2. Często jakaś część mieszkańców czegoś nie chce, bo im się nie podoba, bo uderza w ich poglądy, sytuację, interesy. I często występują oni jako ogół mieszkańców. A władza reaguje. Niektórzy jak widzą jakiś protest to od razu odstępują. Czasami nawet wtedy, kiedy obiektywnie zdają sobie sprawę , że cel sprawy jest słuszny. Ale vox populi vox dei, głos ludzi głosem władzy. I czasem po takiej decyzji przychodzą konsekwencje, które były oczywiste ale ludziom i politykom wydawało się, że nie przyjdą. Tak jest z planami i decyzjami WZiZT. Często odrzuca się plany, zdając sobie sprawę, że zabudowa poprzez decyzje WZiZT będzie jeszcze trudniejsza niż w miejscowym planie.

Ale to problem widoczny nie tylko w decyzjach planistycznych, także w ekonomicznych. Można zmiany pewnych opłat nie przyjąć, ale ekonomii się nie oszuka. Skądś będzie trzeba znaleźć pieniądze. Nie lepiej, aby za daną usługę płacili ci, którzy tę usługę wykorzystują? Pamiętam sprzed lat „bój o wielką wodę”, czyli próbę przeprowadzenia w latach 90-tych podwyżki cen wody i wielkiego programu inwestycyjnego. Wielkie protesty, ale radni uznali, że musi być inwestycja, że nie ma skądinąd pieniędzy i zdecydowali się na ten skok. Po latach o podwyżkach nikt nie pamiętał, a widzieliśmy nowe inwestycje.

Podobnie było z mieszkaniami komunalnymi. Przez lata utrzymywaliśmy fikcję i w jednym domu ktoś za mieszkanie płacił 4 zł/mkw i 25 zł/mkw. Wprowadziliśmy reformę i znaczące podwyższenie czynszów. I znów wielkie protesty, i znów odwaga władzy, żeby to zrobić, a jednocześnie zrobić reformę mieszkalnictwa. Dziś o podwyżkach nikt nie pamięta, a efekty inwestycji i remontów są imponujące. Na dłuższą metę odwaga polityczna (i ekonomiczna) popłaca, a populizm nie.

3. Poprzednio pisałem o dużych efektach mieszkaniowych w zakresie lokali socjalnych i wielkiej skali remontów pustostanów. Dziś o działaniach wobec lokali użytkowych. Z jednej strony na dużą skalę pomagaliśmy krakowskim przedsiębiorcom użytkującym krakowskie lokale użytkowe, ale z drugiej staraliśmy się odzyskiwać zaległości i pilnować, aby na bieżąco realizowane były płatności. I mimo pandemii udaje się to robić. Zracjonalizowaliśmy też zasady zamian i przeprowadzek wewnątrz zasobu komunalnego. W efekcie zmniejszyła się skala remontów zajętych mieszkań. Na znaczną skalę odzyskujemy też pustostany, a to zabezpieczy nam potrzeby mieszkaniowe na przyszłość. Słowem – wielka racjonalizacja lokalowa. 

4. W niedzielę przez centrum Krakowa przeszedł marsz poparcia dla Ukrainy. Wcześniej pod Ratuszem odbył się wiec poparcia. Kraków wspiera słuszne dążenia Ukrainy do wolności, niezależności i niepodległości. Wspieramy nasze miasta partnerskie Lwów i Kijów, wspieramy Ukraińców mieszkających w Polsce. Wspieramy słuszne starania Ukraińców do szukania własnej drogi do szczęścia. Może kiedyś w Unii Europejskiej…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >