Kraków w czasach pandemii – tydzień 37.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Dziś o dziwnych ruchach władzy wokół pandemii, o ogromnym spadku oceny polskiej policji i o fatalnym rozgrywaniu spraw unijnych przez władzę. A w sprawach krakowskich o Prezydencie i o świętach, o teraźniejszości, ale i przyszłości.

Zaczynamy sprawami ogólnopolskimi:

1. Od skrajności w skrajność.  Zlekceważenie pandemii w czasie wakacji, zajęcie się wtedy jedynie sprawami politycznymi spowodowały, że władza nie przygotowała siebie i nas na drugą falę pandemii. Nie było przygotowanej legislacji, nie było przygotowanego sanepidu, szpitali, lekarzy, nie było nawet systemu pozyskiwania informacji. Teraz władza przeszła w drugą skrajność, blokując wszystkie możliwości, blokując informację, na szeroką skalę tworząc szpitale awaryjne bez personelu, blokując ludziom wszelkie aktywności. Tak od skrajności w skrajność. Na dodatek władza kompletnie rozjechała się z informacją. Jednego dnia mówią, że cmentarze będą czynne, drugiego że nieczynne. Jednego dnia mówią, że w zimie nic nie będzie działać, drugiego mówią, że wyciągi owszem, ale już hotele nie. Wszechogarniający chaos pokazujący, że władza nie umie nad tym zapanować.

2. W jednym władza nie działa chaotycznie – w stosowaniu restrykcji wobec strajkujących. Wielkim echem odbiły się działania specjalnych jednostek policji, pałujących pałkami teleskopowymi ludzi, co uwieczniono na filmach, dostępnych w internecie. Konsekwencją tego był znaczący spadek pozytywnych ocen wobec policji. Trudno się dziwić, bo choć policja przez wiele lat starała się działać właściwie, dziś antyterroryści wielu kojarzą się z nieoznakowanymi bykami, pałującymi pałkami teleskopowymi kobiety. Straszny regres i straszna kompromitacja.

3. Jeszcze większą kompromitacją są działania rządu RP, blokujące przyjęcie przez Polskę budżetu UE i wielkich środków na plan odbudowy w imię niestosowania się do europejskich reguł praworządności. Bardzo słusznie Marszałek Senatu RP przypomniał, że kiedyś przez władze komunistyczne nie mogliśmy skorzystać z dobrodziejstw Planu Marshalla, a dziś obecne władze chcą to zrobić z jeszcze większymi pieniędzmi. Najprawdopodobniej skończy się tak, że UE wprowadzi jakiś kompromis, który przede wszystkim pójdzie na rękę Węgrom i budżet, tudzież wieloletni plan odbudowy zostanie przyjęty. Na 27 krajów UE 25 zgadza się na te warunki. Władza, w imię interesu politycznego partii, blokuje to. Jeżeliby doszło realnie do zawetowania, to w ciągu kilku lat dojdzie do PolExitu, a to będzie dla Polski tragedią niczym rozbiory. 

Sprawy krakowskie:

1. Prezydent Majchrowski poinformował, że ma COVID, a potem poszedł do szpitala. I choć wizyta ma charakter prewencyjny, to wielu to mocno zmartwiło i zaniepokoiło. Z jednej strony to oczywiste, że taki sygnał o tak ważnej osobie musiał spowodować zaniepokojenie, z drugiej strony należy uszanować prywatność każdego, a z trzeciej strony widać jak ważną osobą w Krakowie jest Prezydent Jacek Majchrowski. Osoby, które miały z Nim kontakt w ostatnich dniach, w tym i ja, musiały w izolacji doczekać badań sprawdzających czy jesteśmy zdrowi. 

2. Najważniejsze teraz jest radzenie sobie z pandemią, z nowymi zarażeniami, z obciążeniem służby zdrowia. Bardzo ważne jest zabezpieczenie funkcjonowania mieszkańców. Dostawa wody i ciepła, odbiór ścieków, odbiór śmieci, transport publiczny, obsługa mieszkańców, informacja o bieżących i strategicznych działaniach lokalnych to zadania samorządów, w tym samorządu Krakowa. Do tego wsparcie szkół, przedszkoli, żłobków, wsparcie domów kultury, seniorów, bezdomnych to ogromnie ważne zadania. Także możliwa pomoc przedsiębiorcom, szczególnie tym, którzy mają zawieszoną działalność, a ponoszą koszty – to wobec przedsiębiorców działających na miejskim zasobie stosuje Miasto. Zmniejszenia czynszów, opłat i zobowiązań wobec Miasta co prawda zmniejszą dochody, ale jest niezbędne, aby ograniczać upadki firm i utratę miejsc pracy.

3. Pandemia kiedyś się skończy i ci co będą przygotowani do nowych czasów najlepiej je wykorzystają. Jako Miasto uczestniczymy w różnych działaniach, mających określić perspektywy Krakowa po pandemii. W najbliższym tygodniu Fundacja Batorego organizuje panel na temat dramatu finansowego samorządów, w którym uczestniczę. Odbywa się też coroczne spotkanie, oczywiście zdalne, stowarzyszenia ABSL. Tam też słuchamy, ale też mówimy o perspektywach. Regularnie odbywają się też spotkania zespołu konsultacyjnego, w skład którego wchodzą najlepsi specjaliści z różnych dziedzin biznesu, nauki, kultury. To wszystko po to, aby wypracować perspektywy Krakowa na lata po pandemii. Historia pokazuje, że po takich  światowych kryzysach jedni popadają w marazm, inni znajdują nowe atrakcyjne drogi rozwoju. 

4. Mimo pandemii, a może tym bardziej, Kraków rusza ze swoim świątecznym udekorowaniem. Wielka choinka na Rynku Głównym zabłysła, wiele jest dekoracji i piękna na ulicach i placach naszego miasta. Mimo kosztów, mimo finansowych problemów, mimo oszczędności – ten element w Krakowie musi być widoczny. Ku pokrzepieniu serc, ale i by pokazać, że toczy się normalne życie, że Kraków jest piękny i kiedyś wróci normalność.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >