Kraków w czasach pandemii – tydzień 28.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Podsumowanie 28. tygodnia w Krakowie w czasach pandemii. Najpierw sprawy ogólnopolskie, potem lokalne.

Zaczynamy od spraw ogólnopolskich:

1. Ogromnie rośnie ilość zakażeń w Polsce i w świecie. Są dni, kiedy mamy w próbach ponad 6% zakażeń. To czas przygotowania się na jeszcze większy jesienny wysyp zakażeń. Potrzeba przygotowania planów awaryjnych na wypadek ogromnych zachorowań, potrzeba przygotowania nowego sprzętu medycznego, potrzeba przygotowania służb medycznych i ich motywowania. To teraz powinno być najważniejsze.

2. Najważniejsze teraz niestety jest układanie się polityczne władzy. Dla mediów to najważniejszy i praktycznie jedyny poważny temat. Najpierw piszą, że ktoś jest za burtą, potem, że jednak wraca. Potem, że się układają, potem, że już nie, potem, że jednak. I to jest najważniejszy temat w Polsce, nie pandemia, nie kryzys gospodarczy, tylko kto kogo. Brawo dla tych którzy takie podejście mają, brawo dla tych, którzy z tego zrobili najważniejszy temat w Polsce.

3. Bardzo ważne spotkanie Platformy w Warszawie. W opinii wielu bardzo dobre, merytoryczne spotkanie. Główne przesłanie – PO jest dla ludzi ciężko pracujących, PO jest dla utrzymania europejskiej współpracy, PO chce zmienić ustrój Państwa w kierunku oddzielenia polityki od biznesu, oddzielenia władzy sądowej i prokuratorskiej. Jednak teraz najważniejsze to pokazanie własnych pozytywnych pomysłów na politykę, gospodarkę, życie społeczne, samorządy, finanse, a przede wszystkim na działania antypandemiczne. To niestety słabo widać na każdym szczeblu.

4. W Białymstoku odbyło się posiedzenie Unii Metropolii Polskich. Głównym tematem była propozycja rozmów z władzą państwową o reformie finansów samorządów. Pandemia i wcześniejsze zmiany podatkowe spowodowały znaczący, na poziomie 5-15%, spadek dochodów, głównie z biletów, PIT, CIT, podatku dochodowego, czynszów, PCC. To przede wszystkim spadek dochodów bieżących. Prezydenci Miast Unii zaproponowali zawieszenie dla samorządów tzw. reguły podatkowej, uniemożliwiającej branie kredytów na zadania bieżące. Takie zawieszenie jest dla budżetu Państwa, powinno być dla samorządów. Prezydenci Miast zaproponowali korektę zasad podatku PIT i CIT, zmianę i urealnienie naliczania subwencji edukacyjnej, zmianę i urealnienie dotacji na zadania zlecone. Prezydenci Miast Unii uczestniczyli też w nadaniu imienia Pawła Adamowicza skwerowi w centrum Białegostoku. Brawo Białystok!

5. Wielu śmieszy kraśnicki samorząd, wprowadzający strefy wolne od LGBT, od 5G czy Wi-Fi. Wybory ogólnopolskie wygrywa się jednak także w takim Kraśniku. To w takich miejscach trzeba wyjaśniać co to jest 5G, Wi-Fi, rozmawiać, tłumaczyć. Wytłumaczone nie będzie groźne i to jest wyzwanie. Oczywiście wielu widzi ryzyka, niebezpieczeństwa, ale na to trzeba wspólnym wysiłkiem odpowiadać, wyjaśniać, tłumaczyć. Także w symbolicznym Kraśniku są ludzie, których można przekonać. I to trzeba robić.

Sprawy krakowskie:

1. Także Kraków odczuwa skutki pandemii i wcześniejszych zmian podatkowych. W porównaniu do większości samorządów mamy lepszą sytuację ekonomiczną ze względu na w miarę zrównoważone źródła dochodów. Jest lepiej niż w większości samorządów, ale jest trudno. Spadek dochodów bieżących oznaczać musi zmiany w wydatkach, ograniczenie działań Miasta, ale i niesie dalsze konsekwencje, związane z sytuacją w dalszych latach. Przy znacznym zmniejszeniu dochodów bieżących spada tzw. nadwyżka operacyjna, która decyduje o możliwościach działań finansowych, w tym zadłużeniu w przyszłości. Spadek nadwyżki oznacza spadek możliwości zadłużania w przyszłości, a to oznacza mocne przyblokowanie działań inwestycyjnych Miasta. W sytuacji kiedy inwestycje są związane umowami rodzi to kolejne konsekwencje finansowe. Dlatego także dla Krakowa jest ważne zawieszenie tzw. reguły wydatkowej.

2. Związki metropolitalne to sposób na uczciwe, partnerskie i nowoczesne myślenie o rozwoju dużych miast i ich otoczeń. W 2015 powstała ustawa o związkach metropolitalnych, dająca możliwość dodatkowych dochodów dla samorządów tworzących taki związek metropolitalny. Obecne władze państwowe zawiesiły tamtą ustawę, wprowadziły odrębną dla Śląska. O związek metropolitalny walczą też Łódź i Trójmiasto. W przypadku Krakowa może to być najszybszy i jedyny sposób na sfinansowanie działań antysmogowych dla gmin wokół Krakowa. Prawdopodobnie nie uda się tego zrobić bardzo szybko, ale krok po kroku powinniśmy przygotowywać nową politykę miejską.

3. Rusza głosowanie na Krakowski Budżet Obywatelski. Zadania lokalne związane z daną dzielnicą i zadania ogólnopolskie dla wszystkich mieszkańców Krakowa – to jest nasz wybór. Można głosować internetowo (ja tak właśnie zrobiłem), ale i można stacjonarnie. Głosujmy, bo warto!

4. Muzeum Historii Krakowa zaprasza do przekazywania pamiątek i dowodów związanych z tym, jak Kraków przeszedł (przechodzi) pandemię. Niniejszy blog, którego prowadzenie zacząłem w 1. tygodniu pandemii i pisałem regularnie przez 28 tygodni, to też świadectwo wiedzy, informacji, ale i emocji i nerwów związanych z pandemią. Mam nadzieję jak najkrócej pisać, bo liczę, że pandemia też się szybko skończy. Ale obiecuję pisać do oficjalnego końca pandemii. Dziękuję czytelnikom (a jest ich średnio do tysiąca co tydzień), dziękuję za uwagi i sugestie, dziękuję za wsparcie i pomysły. Kraków w czasach pandemii cały czas funkcjonuje.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >