Kraków w czasach pandemii – tydzień 22.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Najpierw sprawy polskie, potem krakowskie. Zaczynamy od polskich, a nawet międzynarodowych:

1. Na Białorusi wrze. Po wyborach, po których wyniki są mocno niejednoznaczne, a przede wszystkim po ogromnych protestach społecznych. Protestach najpierw mocno rozpędzonych, gdzie stosowano okrutną przemoc, tortury, upokarzanie tysięcy ludzi. Ale te mury też runą, nawet jeśli jeszcze przez jakiś czas nic się nie zmieni. Uruchomiono taką społeczną aktywność, której już się nie zatrzyma. My – Polacy musimy i chcemy im pomóc. I w mowie, bo mówienie o tym, co tam się dzieje jest niesłychanie ważne. I w uczynkach, bo robienie pomocy, przyjmowanie ludzi, studentów, otaczanie ich pomocą, jest spłatą wobec tych Europejczyków, którzy przez lata pomagali Polakom. Ale najważniejsze jest spowodowanie, aby Europa i świat nie odpuścił. Kiedyś tak się udało dla Polaków, Europa i świat stanęły za Polską, za Solidarnością. Teraz Polska, Europa, świat musi stanąć za wolną Białorusią, nie tylko słowem, ale i działaniem.

2. Wielu zbulwersowały ostatnie decyzje Sejmu RP uchwalające dla władz państwowych znaczące podwyżki. Rzeczywiście płace w sektorze publicznym są bardzo niskie, prezydent jednego z największych miast zarabia mniej niż kierownik działu, nawet nie dyrektor, w korporacji prywatnej czy państwowej. To powoduje, że trudno znaleźć dobrych pracowników do usług publicznych i jeszcze trudniej tych pracowników zatrzymać. Ale robienie tego tak, z nienacka, z dnia na dzień, bez publicznej dyskusji i konsultacji jest nieprzyzwoitością. A już robienie teraz, kiedy ludzie tracą pracę, czasem życie, obniża im się zarobki, robienie w środku pandemii, jest wielką nieprzyzwoitością. Kiedy samorządy utraciły ogromne dochody z podatków, opłat i biletów, kiedy samorządy muszą wydawać znaczne środki na dodatkową pomoc dla potrzebujących w wyniku pandemii – samorządy jednocześnie nie będą podwyższać płac sobie i urzędnikom, bo nie ma na to pieniędzy i mówienie, że jest to pomoc dla samorządów to kolejna nieprzyzwoitość. Opinia publiczna, także opinia polityczna była dla tych pomysłów druzgocąca. Tak nie można i należy to natychmiast zmienić. To rola Senatu, a potem rola posłów i władz państwowych. Jeżeli zmiany nie będzie – będzie ogromna porażka, wstyd i hańba.

I sprawy krakowskie:

1. Kraków przygotowuje się do wsparcia Białorusinów, i tych obecnie tu mieszkających, i tych, którzy w przyszłości mogą się w Krakowie znaleźć. Mamy w tej sprawie dobre doświadczenie, kiedy podczas wojny na Ukrainie, podczas wielkiego konfliktu, kiedy ukraińskie państwo nie mogło wywiązać się z finansowych obowiązków – miasto Kraków i ówczesny Wojewoda pomogli w zorganizowaniu środków finansowych, a potem przyjęliśmy rannych Ukraińców, a jeszcze potem przyjęliśmy dzieci ukraińskie doświadczone wojną. Nasi partnerzy na Ukrainie pamiętają naszą pomoc w najtrudniejszych dla nich czasach. Wtedy Kraków pomógł i wtedy Ukraińcy poznali prawdziwych przyjaciół. Chcemy, aby podobnie było z Białorusinami. Witamy Was, jesteście tu mile widziani, pomożemy Wam.

2. Pisałem onegdaj o wielkim skoku mieszkaniowym w Krakowie. Pisałem o nowooddanych w tym roku ponad 500 mieszkaniach, pisałem o rozszerzeniu projektu „mieszkanie za remont”, pisałem o corocznych listach mieszkaniowych. W zeszłym tygodniu pokazałem kolejny ważny krok, krok w celu zwiększenia i przyspieszenia remontu pustostanów w Krakowie. Pokazałem obecny stan i duży sukces w pozyskiwaniu pustostanów. Ale przede wszystkim pokazałem plan zwiększenia i przyspieszenia remontów pustostanów. Pokazałem to w 2 wariantach: kiedy będą wystarczające środki i kiedy pieniędzy będzie mniej. Zaproponowałem plan dodatkowy „więcej za mniej”, czyli więcej remontów za mniej pieniędzy. Sposobem z jednej strony jest rezygnacja z remontów mieszkań w obiektach zabytkowych, mieszkań dużych, mieszkań których remont jest zbyt drogi. Takie mieszkania powinny iść na sprzedaż. Z drugiej strony zaproponowaliśmy zmianę standardów remontów, w tym rezygnacja m.in. z kuchenek. Z trzeciej strony zaproponowaliśmy zmiany organizacyjne w zakresie remontów co przyspiesza i standaryzuje remonty. To wszystko powinno spowodować, aby przy mniejszych pieniądzach robić więcej remontów. To kolejny element naszego wielkiego skoku mieszkaniowego w Krakowie.

Więcej o planach dla pustostanów piszę w osobnym artykule.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >