Kraków w czasach pandemii – 24. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejne sprawozdanie z czasów pandemii, po 24. tygodniu. Najpierw sprawy polskie, potem krakowskie.

Zaczynamy od polskich:

1. 40 lat temu, w końcu sierpnia 1980, najpierw w Gdańsku, potem w Szczecinie, potem w Jastrzębiu ówczesna władza podpisała z przedstawicielami społeczeństwa porozumienia, które przeorały ówczesną Polskę, ale i na następne kilkadziesiąt lat dały perspektywę dla Polaków, Europejczyków, ludzi świata. Wtedy, w sierpniu 1980 władza zgodziła się na wolne związki zawodowe, na zmiany społeczne i gospodarcze. Paręnaście miesięcy później, w grudniu 1981, wprowadziła stan wojenny i zbrojnie rozprawiła się z Solidarnością. A kilka lat później Nagroda Nobla dla Lecha Wałęsy, pomoc całego wolnego świata, „ulica i zagranica”, ale i mądrość ówczesnych ludzi Kościoła Polskiego  spowodowały Okrągły Stół i pokojowe przejęcie władzy. To jedno z najważniejszych wydarzeń świata 2. połowy XX wieku. To wielkie zwycięstwo Polaków i wolnego świata, za które powinniśmy być wdzięczni wielkiej rzeszy bohaterów tamtego czasu, bohaterów Solidarności. Brawo Wy !

2. Białoruś trzyma się. Mimo aresztowań, mimo przesłuchań, mimo wyrzucania zagranicznych dziennikarzy, mimo że „wódz” trwa – trwa też protest białoruskich kobiet, białoruskiej młodzieży, białoruskiej opozycji. Można przewidywać jakieś przesilenie, rozwiązanie siłowe. Można przewidywać zamianę „batiuszki” na kogoś bardziej akceptowanego przez lud. Można i trzeba pomagać. Teraz Solidarność to pomoc Białorusi.

3. Niestety pandemia podnosi się, a dzieci idą do szkoły. Wielu nauczycieli i dyrektorów szkół sygnalizuje, że ten powrót jest bardzo słabo przygotowany. Poza dobrymi radami i nieznacznymi środkami ochrony władza państwowa nie potrafi w pełni przedstawić zasad i zadań, miesza stanowiska. Szkoły i nauczyciele otrzymują pomoc z samorządów, szczególnie tych większych. Ale ten powrót naprawdę nie jest dobrze przygotowany. Cała nadzieja w samorządach, że gdy przyjdzie realne zagrożenie – właśnie samorządy pomogą, tak jak zawsze. 

I sprawy krakowskie:

1. Kraków w żółtej strefie – co z jednej strony oznacza wiele restrykcji, ograniczenia działalności społecznej i gospodarczej, a z drugiej oznacza ryzyko jeszcze większych ograniczeń i przejście do strefy czerwonej. Samorząd nie ma wiedzy, gdzie i skąd biorą się zakażenia, czy to są zakażenia środowiskowe, związane np. z domami pomocy społecznej, czy z weselami, czy też są to zakażenia związane z przypadkowymi zakażeniami, związane z niestosowaniem zabezpieczeń. Potrzebna dyscyplina i stosowanie się do zaleceń. 

2. Kraków chce godnie uczcić rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, godnie uczcić Dzień Wolności i  Solidarności. W sobotę wieczorem, w Nowohuckim Centrum Kultury, odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Sieci Solidarności i wręczenie Medali – „Dziękujemy za wolność” dla bohaterów Solidarności. Stowarzyszenie szuka i wielkich i małych, dotychczas nieznanych bohaterów Solidarności. Stowarzyszenie szuka, dekoruje, pamięta. W tym roku szczególnie pamiętamy o zagranicznych bohaterach Solidarności, wspierających naszych lokalnych bohaterów. Pamiętamy też szczególnie o tych, którzy w 1982 roku wmurowali na Rynku Głównym tablicę „Pamiętamy o sierpniu”. To wmurowanie odbyło się w sierpniu 1982 roku, w czasie stanu wojennego, w czasie ścisłych inwigilacji. To byli bohaterowie Solidarności. Dziękujemy !

3. W środę pożegnaliśmy wielką legendę Krakowa, legendę polskiej piosenki – Ewę Demarczyk. Będziemy w tym tygodniu żegnać wielką postać krakowskiej Solidarności, krakowskiego Kościoła, krakowskiej inteligencji – Józefę Hennelową z Tygodnika Powszechnego. Przychodzimy, odchodzimy, cichuteńko, na paluszkach …

4. Także w Krakowie rusza rok szkolny. Z jednej strony jest to nieuniknione, konieczne i właściwe, bo dzieci muszą się uczyć, bo nie powinny tego robić tylko zdalnie, bo można i trzeba dobrze się zabezpieczyć. Z drugiej strony to ogromne ryzyko, a przede wszystkim wygląda to na mocno nieprzygotowany i niezabezpieczony proces. Samorząd pomaga jak może, przedstawia szczegółowe zasady, wspiera szkoły, wspiera kadrę, pomaga rodzicom. To trudny czas…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >