Kraków w czasach pandemii – 23. tydzień 

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Mija kolejny tydzień pandemii, wygląda, że pandemia wzrasta. I w Polsce, i w Europie, i w świecie. I wzrastają problemy i zdrowotne, i ekonomiczne.

Najpierw sprawy ogólnopolskie:

1. Niestety znacząco wzrasta skala zakażeń. Wygląda że rusza kolejna fala pandemii, wygląda, że jesteśmy jako państwo nieprzygotowani na to. Za 2 tygodnie dzieci idą do szkoły, a wygląda na to, że w całej Polsce jest w tej materii spore zamieszanie.

2. Jesteśmy w środku pandemii, być może na początku nowej fali. I w tej sytuacji zgłasza dymisję Minister Zdrowia, jeszcze parę dni wcześniej przekonujący że musi pozostać na stanowisku. Równolegle dymisję zgłasza wiceminister zdrowia, odpowiedzialny za zakupy. Wśród mediów mówi się, że to konsekwencje rozmów z Ministrem Sprawiedliwości. Odchodzi Minister Spraw Zagranicznych, w jego miejsce wchodzi profesor prawa, mający ostre poglądy w zakresie obyczajowym i międzynarodowym. Albo to jest chaos i brak pomysłu albo głęboko zaowalowany pomysł na dystansowanie się od Europy.

3. Dobrze, że udało się odejść od złego, wręcz karygodnego pomysłu podwyżek płac dla ludzi władzy centralnej i lokalnej. Podwyżki są konieczne, nie tylko nie było ich przez lata, ale w poprzednich latach wręcz obniżono. Ale nie tak i nie teraz. Nie tak, bo taka sprawa wymaga właściwej informacji i konsultacji. I nie teraz, bo nie robi się takich rzeczy w momencie, kiedy ludzie tracą pracę czy życie, zmniejszają się im dochody i nikną perspektywy życiowe. Błąd, który próbuje się naprawiać. Lepiej później niż w ogóle. Teraz do pracy, do tworzenia atrakcyjnych odpowiedzi na kluczowe wyzwania: pandemię, kryzys gospodarczy i społeczny.

4. Parę tygodni temu bardzo ostra akcja polskiej policji państwowej przeciwko środowiskom LGBT (i nie tylko bo aresztowano różne osoby) spowodowała protesty społeczne i tłumaczenie, a wręcz usprawiedliwianie brutalności policji. Parę dni temu w Katowicach w obecności policji młodzież wykonywała gesty faszystowskie i policja nie reagowała. W ten sposób etos i zaufanie dla polskiej policji, zyskiwane przez lata ciężkiej służby, odchodzi w przeszłość. Panowie Policjanci, równe prawa dla wszystkich i reakcja stosowna do siły. Wygląda na to, że ogromną siłą zaatakowano młodych ze środowisk LGBT, a zupełnie nie było reakcji w Katowicach, gdzie łamano Konstytucję RP.

I sprawy krakowskie:

1. Znacząco wzrastają zakażenia COVID-19 w Krakowie, na tyle że balansujemy, jako jedno z największych miast, na granicy wprowadzenia ograniczeń tzw. strefy żółtej. To ważny i bardzo symptomatyczny symbol. Będzie to miało wpływ na funkcjonowanie gospodarki, edukacji i działalności społecznej. Musimy się liczyć z ciężkimi perspektywami. 

2. Ten tydzień to tydzień odejść ważnych dla Krakowa osób. Odszedł były radny i prezydent Krakowa – Jerzy Rościszewski, odszedł „czarny anioł” polskiej muzyki, symbol Piwnicy pod Baranami, symbol i legenda krakowskiej kultury – Ewa Demarczyk. Odeszła też Pani Redaktor Józefa Hennelowa, redaktor i symbol Tygodnika Powszechnego. Poseł z Krakowa z 1989 roku, osoba która współtworzyła nowoczesny, otwarty katolicyzm Kościoła Katolickiego w Polsce. Po odejściu Henryka Wujca odchodzi kolejny symbol wielkiej Solidarności. Kiedyś mieliśmy Wujca czy Hennelową, a teraz…  Przychodzimy, odchodzimy…

3. Pokazaliśmy plan działania samorządu krakowskiego w sprawie pustostanów. Musimy się liczyć z tym, że ważne potrzeby społeczne i ogólny spadek dochodów spowodują, że nie będzie dużych środków na remonty pustostanów. Dlatego mamy plan, jak przy mniejszych środkach remontować jak najwięcej. Z jednej strony rezygnujemy z remontów pustostanów dużych, zabytkowych i drogich w remoncie. Takie mieszkania sprzedajemy. Nie oferujemy kuchenek gazowych, bo coraz więcej osób używa własnych. Z drugiej strony wprowadziliśmy znaczne zmiany organizacyjne, pozwalające na szybsze i tańsze remontowanie. To w sumie powinno dać efekt w postaci znaczącego zmniejszenia kosztów przeciętnego remontu a dzięki oszczędnościom będziemy mogli remontować więcej i szybciej. To było już widać w 2019 roku, kiedy wyremontowaliśmy rekordową ilość pustostanów (351). Kiedy idą trudne czasy, trzeba się do nich przystosować, a najlepiej je wyprzedzać. I tak staramy się robić. To kolejny element krakowskiego skoku mieszkaniowego, przygotowujący mieszkaniowo mieszkańców na trudne czasy.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >