Kraków cudzoziemcom, cudzoziemcy Krakowowi.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 r.

Oficjalnie w Krakowie jest zameldowanych prawie 25 tysięcy cudzoziemców ze 142 krajów świata!

Od wieków Kraków był miastem,  do którego chętnie przyjeżdżali i chętnie się osiedlali cudzoziemcy. Tu znajdowali pracę, rodzinę, przyszłość, często pokój i bezpieczeństwo, którego nie mieli w ojczyźnie. Także dzięki nim rozwijało się miasto, kupiectwo, rzemiosło, nauka, samorząd i gospodarka.

Tak jest i dzisiaj, mamy w Krakowie oficjalnie ponad 20 tysięcy cudzoziemców, a realnie jest ich pewnie dużo więcej. Uczą się w szkołach i na uczelniach, pracują na budowach, w usługach, służbie zdrowia, znacząco wspierają polskich i krakowskich przedsiębiorców. Często widzimy ich w środkach transportu, na ulicach, w szkołach, miejscach publicznych.

Jako samorząd staramy się, aby cudzoziemcom było w Krakowie dobrze, aby chcieli tu mieszkać i pracować. Jednym z warunków tego jest szybka i sprawna obsługa cudzoziemców w zakresie ich prawa do pracy. W ostatnim czasie Kraków znacząco skrócił czas legalizacji zatrudnienia na podstawie oświadczenia udzielanego przez Grodzki Urząd Pracy. Kiedyś trwało to (i trwa w wielu miejscach Polski) 3 miesiące, teraz w Krakowie 4 dni.

Wymagało to zmian organizacyjnych, zatrudnienia odpowiednich osób, zmian procedur i mamy bardzo szybko obsługiwanych cudzoziemców. Liczba tych zezwoleń wzrosła o 40%, najwięcej w Polsce. Dzięki temu znacząco wzrosła liczba cudzoziemców oficjalnie pracujących i tu płacących podatki. Nie znamy szczegółów, bo nie mają tego urzędy skarbowe, ale zamierzamy przybliżyć te dane w najbliższym badaniu barometru krakowskiego. Niewątpliwie wzrost ilości cudzoziemców płacących w Krakowie podatki wynika także z atrakcyjności Karty Krakowskiej, adresowanej do wszystkich podatników.

Kolejne pozwolenie, na dłuższy okres czasu, udzielane jest przez Urząd Wojewódzki, w Polsce trwa to 6-16 miesięcy, jest bardzo żmudne, nie uwzględnia nowoczesnych technologii i możliwości. W Krakowie i tak jest dobrze, krakowski Urząd Wojewódzki realizuje to najkrócej w Polsce, ale znowu – kilka miesięcy. A to oznacza, że kolejni cudzoziemcy czekają na pozwolenie, nie płacą podatków, pracodawcy nie mają pracowników, mieszkańcy obsługi, samorządy podatków.

Jako samorząd Krakowa staraliśmy się to poprawić, choć od nas to nie zależy. Zorganizowaliśmy w Krakowie okrągły stół w sprawie obsługi cudzoziemców. Były zainteresowane samorządy, m.in. Kraków, Warszawa, Łódź, Lublin, Gdańsk, Rzeszów, Poznań. Byli zainteresowani przedsiębiorcy i ich stowarzyszenia, m.in Izba Przemysłowo-Handlowa, Lewiatan. Byli zainteresowani przedstawiciele władzy państwowej, m.in. rzecznik przedsiębiorczości i przedstawiciele stosownych ministerstw. Przedstawiliśmy tam wspólne samorządowo-przedsiębiorcze memorandów w sprawie polepszenia obsługi. Chcieliśmy uelastycznienia warunków udzielania pozwoleń, chcieliśmy możliwości wykorzystywania drogi elektronicznej, chcieliśmy, aby to powiatowe urzędy pracy obsługiwały zarówno etap pierwszy, jak i drugi, ale za pełnym pokryciem kosztów tej obsługi. Memorandum zostało dostarczone politykom.

Kropla drąży skałę i skała pęka. Władze państwowe coraz głośniej publicznie mówią o przeniesieniu obsługi do powiatowych urzędów pracy (ale nic o pieniądzach), coraz głośniej mówią o uelastycznieniu szczególnych warunków obsługi. Wydaje się, że te także krakowskie postulaty zostaną wprowadzone w życie. W ten sposób jako samorząd twórczo wpływamy na nie nasze decyzje, ale decyzje mające poważny wpływ na obsługę mieszkańców, los części pracodawców, dochody samorządów.

Oczywiście, sprawy zatrudnienia to tylko część spraw związanych z cudzoziemcami. Edukacja i wyższe uczelnie, mieszkania, transport, rodziny, rekreacja, możliwości utrzymywania rodzimych tradycji to kolejne. I o nich też trzeba mówić. Teraz przedstawiłem działania Miasta Krakowa, mające cudzoziemcom umożliwić w Krakowie szybką pracę. A dzięki temu pracodawcy będą mieli pracowników, mieszkańcy obsługę, samorząd podatki a cudzoziemcy stabilne perspektywy.

W Krakowie oficjalnie zameldowanych jest prawie 25 tysięcy cudzoziemców, w tym prawie 12 tysięcy   Ukraińców, 1130 Białorusinów, 1150 Rosjan, 280 Niemców, 370 Amerykanów, 730 Włochów, 400 Wietnamczyków, 320 Brazylijczyków, 380 Francuzów, 950 Hindusów. Mamy też 14 Nepalczyków ,5 Etiopczyków i 2 osoby z Burundi. Mamy Kazachów, Greków, Finów, Belgów, Hiszpanów i Holendrów, mamy ludzi z Izraela i Japonii. Mamy Pakistańczyków, Litwinów, Norwegów, mamy Turków, Szwedów, Peruwiańczyków, mamy mieszkańców z Senegalu oraz Trynidadu i Tobago. Mamy ludzi ze 142 krajów świata!

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >