Kolejny Klub Kultury w X Dzielnicy – na stacji kolejowej !

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 r.

Onegdaj informowałem o staraniach stworzenia kolejnego Klubu Kultury w X Dzielnicy. I słowo staje się powoli rzeczywistością. 

Na dzień dzisiejszy kończą się prace nad projektem wykonawczym. Planowany i w miarę realny termin rozpoczęcia remontu to koniec roku 2018. Przewidywany czas remontu około roku. Projekt uzgadniany jest z przyszłym najemcą – czyli Wydziałem Kultury UMK, tak aby dostosować wszelkie zmiany do potrzeb nowo powstającego Klubu Kultury.

Na parterze budynku w dwóch pomieszczeniach będzie część administracyjna klubu oraz sala plastyczna – reszta powierzchni będzie wykorzystywana przez PKP. Piętro w całości oddane będzie na działalność klubu – powierzchnia około 150 metrów kwadratowych. Zapewni to możliwość prowadzenie wszelkich zajęć przewidzianych w ofercie klubu, od zajęć z nauki języków obcych, poprzez naukę gry na instrumentach do zajęć ruchowych (kursy tańca, zajęcia fitness, kursy samoobrony). Tutaj będzie znajdować się też pełne zaplecze sanitarne z toaletą dla niepełnosprawnych. Wejście na piętro przewidziane jest z pełnym dostępem dla osób starszych i niepełnosprawnych (winda). Na poddaszu uzgodniono stworzenie pomieszczeń magazynowych na potrzeby Klubu Kultury.

Budynek dworca oddzielony będzie ogrodzeniem od torów kolejowych, zlikwidowany zostanie wstęp na tory. Przejście podziemne zapewni bezpieczną możliwość dojścia na peron dworca. Ograniczy to niebezpieczeństwo stwarzane przez występujący w tym miejscu ruch kolejowy. Teren dworca jak i wejście do klubu kultury mają być monitorowane.

Powstaje nowy ważny punkt dzielnicy. Kluby Kultury to szansa na uaktywnianie dzieci i młodzieży, ale i seniorów, rodziców i mieszkańców tego rejonu. Biorąc pod uwagę, że planujemy tam stację Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, parking Park&Ride i terminal autobusowy dla obsługi tego rejonu Krakowa i aglomeracji – powstaje nowe ważne miejsce na mapie X Dzielnicy. I bardzo dobrze !

Dzieje się to dzięki zaangażowaniu lokalnych radnych dzielnicy X – Ania Żurad i Darek Rejek, brawo ! Swój udział ma też Wydział Kultury UMK i Pani Dyrektor Katarzyna Olesiak i Pani Dyrektor Centrum Kultury Podgórza – Anna Grabowska. I oczywiście kolejarze z Południowej Dyrekcji PKP.

Kiedyś udało się zorganizować nowy Klub Kultury na Klinach, udało się wspomóc Kluby Kultury we Wróblowicach i Soboniowicach, teraz czas na Jugowice i Swoszowice. Myślimy też o kolejnych obszarach, bo przecież Opatkowice i Swoszowice też potrzebują takich instytucji. Kultura to, obok edukacji i sportu, najlepsza społeczna inwestycja w młodzież i mieszkańców.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >