Kolejny durszlak, tym razem samorządowy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Mieliśmy antykryzysowy durszlak, czyli tarczę antykryzysową dla biznesu, która trzykrotnie była zmieniana. Mamy samorządową tarczę 1.0, która niestety jest samorządowym durszlakiem. I pewnie też będzie zmieniana, ale stracimy kolejny czas.

Kiedy kilka tygodni temu rząd RP przedstawił tzw. tarczę antykryzysową dla przedsiębiorców, oceniłem to jako nie tarczę, ale durszlak. Zdecydowanie podobnie określili tak przedsiębiorcy, ale i zdecydowana większość mediów. Dlateg  powstała tarcza 2.0, nieco lepsza, ale też nie do przyjęcia. Potem, po wielu akcjach, powstała tzw. tarcza finansowa, dużo lepiej przyjęta przez przedsiębiorców i media.

W sprawie tzw. tarczy samorządowej jest niestety tak samo. Na razie mamy samorządowy durszlak, uwzględniający niewielką część postulatów samorządowych. Zmieniają się na plus zasady obsługi sprzedaży alkoholu, dobrze że w ogóle jest ta tarcza, ale to koniec plusów. W sprawie janosikowego mamy jedynie odsunięcie w czasie w 2020 roku. W sprawie innych korzyści mamy jedynie odsunięcie w czasie zobowiązań. Mamy możliwość poszerzenia dochodów, poprzez zwiększenie zadłużenia, ale praktycznie tylko dla spraw wokółepidemiologicznych i tylko na ten rok. To jest ogromne ograniczenie dla samorządów.

Na pewno będzie więc tarcza samorządowa w wersji kolejnej. Musi być, kiedy okaże się, że samorządy mają o 20-30% mniej dochodów, kiedy muszą znacząco ograniczyć wydatki na wiele dziedzin. Już mówi się o zmniejszeniu zatrudnienia w urzędach państwowych o 20%, mówi się o ograniczeniu płac o 20-30%. To też dotrze do samorządów i przewróci samorządową rzeczywistość.

Niestety mając taką pomoc państwową dla samorządów mamy stratę czasu i energii a także poczucie, że jesteśmy niestety coraz bardziej opuszczeni. Samorządy jako pierwsze ruszyły z pomocą dla przedsiębiorców i mieszkańców i chyba zostały ze swoimi problemami  same. Wielkiej pomocy państwowej dla samorządów nie ma i nie wiadomo czy realnie będzie. Musimy sobie z tego zdawać sprawę i widzieć realnie stan sprawy.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >